(Fotó: Diósi Árpád)
A szabadkai Gerontológiai Központban tegnap aláírták az energiahatékonysági munkálatok harmadik szakaszának kivitelezői szerződését. Nenad Ivanišević igazgató elmondta, hogy a tartomány által támogatott projektum keretében fokozatosan lecsökkentik a gázfűtés mértékét, és ezzel egyidejűleg megnövelik a biomassza (pellet, brikett) használatát, valamint megkezdik az idősek otthonának hőszigetelési munkálatait is.
Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke elmondta, hogy a szerződéssel kezdetét veszi az idősek otthona kazánházának átépítése, hogy biomasszával, agropellettel fűthessenek.
– Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az a mezőgazdasági melléktermék, hulladék – búzaszalmát, kukoricaszárat, csumát – amelyet eddig a szabad ég alatt elégettek, a jövőben az idősek otthonát fogja fűteni. Ezzel óriási megtakarítást ér majd el a Gerontológiai Központ – mondta Pajtić.
Hangsúlyozta, hogy a tartomány célja, hogy minél kevésbé függjön a tartomány a külföldi energiától, ezért minden tartományi intézményt, iskolát ehhez hasonló energiatakarékossági modellek bevezetésére buzdítanak. Hozzátette, hogy a tartomány támogatásával a szabadkai Gerontológiai Központban 15 napkollektort helyeztek üzembe, az idén pedig további 2 kollektort szerelnek fel, így az intézmény által felhasznált meleg víz felét napenergiával állíthatják majd elő.
– A jövőt az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások felhasználása jelenti. Az energiahatékonyságnak köszönhetően a szociális és egészségügyi intézmények több pénzt fordíthatnak a működésükre és szolgáltatásuk minőségének növelésére – érvelt a tartományi kormány elnöke.
Mint megjegyezte, a becslések szerint a napkollektorok felszerelése 8 év alatt térül meg, a biomasszát felhasználó kazánok beszerelése pedig 13 év alatt, mindkét technológiára 20 év szavatosságot adnak, így az általuk elért megtakarítás akár két és félszeres is lehet.
A 16-i választásokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a polgárok legnagyobb része elégedetlen a jelenlegi szerb kormány politikájával, legyen szó a gazdaságról vagy az egészségügyről.
– Csupán ígérgettek, ezekből az ígéretekből pedig csak a kitüntetésekkel és a megkegyelmezésekkel kapcsolatosakat váltották be. A kétezres évek óta először kezdett csökkenni a polgárok életminősége – mondta Pajtić.
Hozzátette, hogy a Szerb Haladó Párt és a neki udvarló pártok nem képesek megállítani ezt a hanyatlást, elég csak megnézni, hogy az utóbbi időben Szabadkán mit tett a köztársasági és mit a tartományi kormány. Vajdaság statútumával kapcsolatban elmondta, hogy tartományi kormánynak kötelessége végrehajtani az alkotmánybíróság döntését, még ha az egy politikai döntés is volt.
– A statútum egyes részeit az alkotmányból másoltuk át, az alkotmánybíróság pedig azokat alkotmányellenesnek nevezte. Ilyet Európa még nem látott. Ennek ellenére módosítanunk kell a statútumot, különben az egész ország jogrendszere kerül válságba. Ezt kellene minden vajdasági pártnak megfontolnia – mondta a tartományi kormány elnöke.
A rendkívüli tartományi választásokkal kapcsolatban kijelentette, hogy a tartományi hatalom stabil, és 2016 előtt semmiképp sem kerülhet sor választásokra.


