2025. május 1., csütörtök

„A jelenlegi városvezetőség nem működik”

Folynak a tárgyalások a szabadkai hatalmi többség átszervezéséről – A VMSZ nem kíván egyéni érdekeken alapuló koalíció része lenni

– Már tavaly megmondtuk, hogy ez a nagykoalíció, mely a város vezetése érdekében alakult, nem lesz működőképes. És ki kell mondani, hogy ez a koalíció nem létezik. A jelenlegi városvezetőség inkább hasonlít egy ügyvezető hatalomra, mintsem egy komoly városvezetőségre, amely belevetné magát a gondok lényegébe, hogy megoldást találjon rájuk – emelte ki Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai szervezetének elnöke a párt pénteki sajtótájékoztatóján, amikor a városvezetőségben kialakult áldatlan állapotokat taglalta.

Maglai Jenő elmondta, ahhoz, hogy végre Szabadkán érdemben elkezdjenek változni a dolgok, egy aktív, tettre kész városvezetőségre van szükség, de jelen pillanatban a városban a nagyobb politikai erőt képező pártok közötti tárgyalások mind afelé tartanak, hogy egy nagykoalíció jöjjön létre, ami véleménye szerint nem a polgárok érdekeit szolgálja.

– Azokból a tárgyalásokból, amelyekre az elmúlt időszakban sor került, nem látok előrelépést afelé, hogy gyökeresen megváltozzanak a dolgok a városban. Mi pedig nem vagyunk hajlandóak részt venni a hatalmi koalícióban, amennyiben az csupán a fotelek megőrzését szolgálja, illetve a pénzek feletti kontrollt. Vagy jelentős változásokra kerül sor, és egy hozzáértő csapat veszi át a város irányítását, vagy a látszatvezetés végül összeomlik. A tárgyalások még folynak, de ezek sem húzódhatnak a végtelenségig, nincs már sok időnk, és nem is söpörhetjük tovább a gondokat a szőnyeg alá – emelte ki Maglai Jenő.

A VMSZ szabadkai szervezetésnek elnöke rámutatott, semmiképpen sem szolgálja a város érdekét, ha egy 55–57 főből álló koalíció vezeti a várost.

Újságírói kérdésre válaszolva, Maglai Jenő elmondta, az elmúlt időszakban a VMSZ a Demokrata Párttal és a Szerbiai Szocialista Párttal folytatott tárgyalásokat, a Szerb Haladó Párttal nem.Voltegy olyan tárgyalás is, ahol a demokraták és a haladók ültek asztalhoz. Erre a találkozóra meghívták a VMSZ képviselőit is, de ők távol maradtak.

– Nem a Szerb Haladó Párt ellen van kifogásunk. Mi egy olyan koalíció létrehozását szorgalmazzuk, amely a város érdekeit tartja szem előtt, és nem egyének üzleti érdekeit. Ilyen tapasztalataink már vannak, és láthattuk, hova vezetnek – mondta Maglai.

Elmondta továbbá, hogy a jelenlegi koalíciós állapotok nem fenntarthatók, már csak azért sem, mert a Szerbiai Demokrata Pártból, amely tagja volt a hatalmi koalíciónak, a képviselők áttagosodtak az ellenzékben levő SZHP-hez. Eddig még nem volt politikai akarat arra, hogy az ellenzékbe átpártolt egyéneket megfosszák funkcióiktól.

– Ebből is látszik, hogy a politikán túlmutató érdekek is kihatással vannak a döntésekre. Ezért nem szeretnénk ilyen alapokon részei lenni egy újabb nagykoalíciónak – mondta.

AZ EGYHÁZAK ÉS A VAGYONADÓ

A vagyonadó mindenkire vonatkozik, legyen szó jogi személyről, polgárról vagy az egyházakról, ennek ellenére az önkormányzat szakszolgálatainak jól át kellene gondolnia a vagyonadó meghatározását, hiszen senkinek sem jó, ha az önkormányzat és az egyházak között ellenszenv alakul ki – mondta Maglai Jenő.

– A napokban szárnyra keltek olyan híresztelések, hogy a VMSZ kezdeményezte az egyházak megadóztatását. Ezekben a folyamatokban a VMSZ egyáltalán nem vett részt, hiszen annak kidolgozását 2010-ben kezdte el a városi közigazgatás, amikor a VMSZ nem volt része a városvezetőségnek. Mi is csak egy hónappal ezelőtt értesültünk azokról a gondokról, amelyek a katolikus és a pravoszláv egyház vagyonadójának meghatározása körül alakultak ki – mutatott rá Maglai Jenő.

–  Azt gondolom, hogy a politikának komolyabban kellett volna hozzáállnia ehhez a kérdéshez, és nem kizárólag bürokratikus szemmel figyelnie. Erre már csak azért is szükség van, mert a törvényi rendelkezések sem elég világosak, amikor azt taglalják, hogy mely objektumok szolgálhatnak istentiszteletre, illetve melyek azok az egyházi ingatlanok, amelyek megadóztatás alá esnek, és melyek nem – magyarázta. Elmondta, a VMSZ kérni fogja a releváns politikai erőket, hogy támogassák a kiadott adóvégzések felülvizsgálatát, hiszen nem lehet megadóztatni azokat az objektumokat, amelyek nem léteznek, illetve amelyek istentiszteletre szolgálnak, vagy amelyek az egyház keretében iskolaként működnek.

Kiemelte, hogy a vagyonadó új elszámolása esetében arra kell odafigyelni, hogy a polgárokat ne terheljék nagyobb mértékben az adók, mint ebben az évben. Elmondta, a jelenlegi állás szerint a különféle határozatoknak köszönhetően a polgárok többségénél csökken majd a vagyonadó. Hozzáfűzte, hogy a szakszolgálatoknak arra is oda kell figyelnie, hogy az adóköteles személyek mintegy 20 százaléka nem szerepel a rendszerben, ezen kellene változtatni.

A VMSZ az elkövetkező képviselő-testületi ülésen kezdeményezni fogja egy olyan munkacsoport létrehozását, amely felülvizsgálja majd a távfűtési számlák elszámolását, véleményük szerint ugyanis az elszámolás úgynevezett fix része szükségtelenül magas. Mint kiemelte, jelen esetben azok járnak jól, akik több hőenergiát fogyasztanak, mint azok, akik takarékosnak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel