Csaknem kétszáz szabadkai polgár tett panaszt a Szociális Központ munkájára a városi ombudsmannál ebben az évben. Mindannyiuk ugyanaz a probléma miatt kereste fel a jogvédőt, mégpedig a szociális segélyre való jog megállapításáról szóló határozatra való várakozás miatt – írja a subotica.com.
– Az előírt határidő a határozathozatalra hatvan nap kellene, hogy legyen, a Szociális Központban azonban vannak olyan kérvények, amelyek november és március között érkeztek, és nem határoztak még róluk. A nagyobb gondot az okozza, hogy itt nem csupán a szociális segély összegétől esik el az, aki igényelte és megilletné, hanem ezáltal, mivel döntés nem született a jogosultságáról, nem jogosult a kedvezményes áram- és vízellátásra sem, ami egyben a költségek növekedését is jelenti. Nem kevés pénzről van szó, mert ha nincs miből megélni, akkor pár ezer dinár is sokat számít. Úgy gondolom, hogy ezek az emberek valóban bajban vannak. A Szociális Központban feltorlódtak ezek az esetek, ott állnak megoldatlanul, s erre nem lett volna szabad, hogy sor kerüljön – magyarázta Zlatko Marosiuk ombudsman, aki elmondta, véleményezte a helyzetet és a problémáról beszélt a Városi Tanács szociális illetékesével is, s feltehetően átszervezéssel megoldódik a probléma.
Miroslava Bagavac, a Szociális Központ igazgatónője azt mondja, a késedelem oka az új adatbázisra való átállás, illetve a munkaerőhiány.
– Az év elején áttértünk az Integral nevű programra, amelyet minden központ használ jelenleg, és még mindig tart az alkalmazkodási fázis. Két héttel ezelőtt részt vettünk egy tanfolyamon, s amennyire elejében lassította a munkát az új körülmény, reményeink szerint a jövőben annyiban meg is fogja könnyíteni, s gyorsítani a folyamatot. A program lehetővé teszi, hogy minden szakmunkatárs, felügyelő, vezető egy hálózatban dolgozzon, ami a felgyorsítja majd a feldolgozást. Eleinte nehéz volt a munka, hiszen a régi adatbázisból minden adatot át kellett ültetnünk az újba, s ez hatalmas feladat volt. Szeptembertől könnyebb lesz, azonban újabb nehézséggel szembesülünk, mert több munkatársunk nyugdíjba vonul, helyükre azonban nem vehetünk fel új munkaerőt. A munka viszont nem kevesebb, hanem napról napra több, hiszen a rászorulók száma is növekszik. Kevés emberrel nagyon nehéz az egyre több feladatot ellátni – mondja az intézmény igazgatónője, aki hozzátette, a programmal ellenőrizhető lesz az alkalmazottak munkája is, és büntethetővé válnak azok, akik nem végzik megfelelően a feladataikat.
Ebben az évben 3 és 4 ezer között mozog a szociális segélyre jogosultak száma Szabadkán. Azok a családok kapnak állandó szociális támogatást, amelyeknek tagjai között nincs egyetlen munkaképes sem. Ezt a körülményt pedig minden év májusában vizsgálják felül, s ekkor döntenek a következő évi jogosultságról.
