Heteken belül megkezdődhet a kóbor állatok befogása Szabadkán. Néhány napon belül ugyanis megkezdi a próbaüzemelést a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat keretében működő kutyamenhely, a polgármester, Maglai Jenő szerint pedig ennek köszönhetően két-három éven belül megoldódik a kóbor állatok problémája a városban.

Fotó: Molnár Edvárd
A kutyamenhelyen jelenleg 79 kutya van, tavaly ilyenkor csaknem kétszáz kutyáról gondoskodtak. A csökkenés elsősorban annak tudható be, hogy a menhelynek eddig nem volt engedélye újabb kutyák befogására, így az örökbefogadást követően nem nőtt a befogadott állatok száma.
– Több mint tízévnyi vajúdás után megoldódik a probléma, s Szabadka az ország egyik legkorszerűbb menhelyét tudja majd a magáénak. Amit megígértünk másfél évvel ezelőtt, azt nagymértékben sikerült megvalósítanunk. Végre sikerült elérnünk, hogy a szabadkai kutyamenhely megkapja a próbaengedélyt a működésre, néhány héten belül pedig megkezdődhet a kóbor kutyák befogása is. A menhelyen olyan feltételeket biztosítottunk, amelyek minden előírásnak eleget tesznek, s elsősorban a kutyák, macskák jólétét biztosítják. A beruházás mintegy 15 millió dinárba került, a munkálatok második fázisa, amely a macskamenhely kiépítését, a hűtők, tárolók és állatfürdető kiépítését foglalja magában, hamarosan szintén megkezdődhet – mondta Maglai.
A polgármester szerint a működés megkezdését követően két-három éven belül oldódhat meg a kóbor állatok problémája a városban. Kiemelte, véleménye szerint nagy kihívás lesz a városnak az állatok befogásának, chipezésének és ivartalanításának a megszervezése és finanszírozása. Arra a kérdésre, hogy segítik-e majd az Anima Egyesület munkáját, illetve együttműködnek-e majd vele, Maglai Jenő azt mondta, mindenképp együtt kell működni az állatvédő szervezetekkel, amelyek nagy tapasztalattal rendelkeznek az állatok gondozása és örökbe adása terén is.
– Az Animára mindenképp számítunk, vele együtt lehet csak sikeres a kóbor állatok problémájának megoldása, és nagy segítségünkre volt az Alex kutyamenhely is, a szervezet fokozatosan csökkenti majd a kutyák számát a menhelyükön. Emellett mindenképp szükségünk lesz külföldi segítségre is, vagyis európai uniós pályázatokra is kell számítanunk – mondta a polgármester.
Veselin Šuković, a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat igazgatóhelyettese a menhely adottságai kapcsán elmondta, hogy az összesen 5300 négyzetméteren terül el, a felújítás során pedig ötven új férőhelyet építettek hozzá a mostani úgynevezett piszkos részhez, ahol a kutyák orvosi vizsgálata, ivartalanítása történik, ide érkeznek a kutyák a befogást követően. Ezután kerülnek a tiszta részbe, ahol most három sorban találhatóak a kutyák, minden sorban 32 boksz található. Ezek 3,5 méter hosszúak és 2 méter szélesek, van fedett és nyitott részük is. Ezek kiépítését a város eszközeiből fedezték, csaknem 15 millió dinárból, az úgynevezett piszkos részt pedig a közvállalat a saját eszközeiből, mintegy 5 millió dinárból építették ki. Az elkövetkező két hétben felszerelik a befogáshoz szükséges eszközökkel a kombit, s azt követően megkezdődhet a kóbor állatok befogása is.
A munkálatok második fázisa során a macskamenhelyet építik ki, illetve a beteg állatokat elkülönítő részt alakítják ki. Ezután elkészül az előkészítő épület kialakítása is, ahol az állateledelt készítik majd, valamint az állatfürdető. Mindez mintegy 8,5 millió dinárba kerül majd, s a tervek szerint ezek a munkálatok szeptemberig befejeződnek.
Jelenleg 79 kutya van a menhelyen, mindannyian örökbe fogadhatóak, de Šuković szerint elsősorban a kinézet az, ami dönt az örökbefogadáskor. A kutyamenhely részt vesz a soron következő CACIB-on a keverék kutyákkal, s tovább folytatódik a kutyák szocializációja is, amelynek célja, hogy a fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozzanak, és a kutyák, macskák segítségével hozzájáruljanak a fejlődésükhöz.
