Szerda este nyitották meg a második Dunai platform összehasonlító műhelymunkái elnevezésű kétnapos szakmai konferenciát a Városháza dísztermében. Az eseményen hazai és külföldi vízművek szakemberei vesznek részt.
– A ma kezdődő konferencia az úgynevezett benchmarking találkozókból áll. Ezeken a találkozókon azon vízművek munkatársai vesznek részt, amelyek a Duna menti együttműködés tagjai. Az esemény fő célja, hogy szakmai tudásunkat átadjuk egymásnak, és tanuljunk egymástól. Itt is, ahogy mindenütt a világban, az egyik központi kérdés az energiahatékonyság. Ebben a tekintetben egyes vízművek, amelyek nyugatabbra találhatóak tőlünk, és fejlettebbek nálunk, sokkal hatékonyabb rendszert dolgoztak ki a miénknél – nyilatkozta a sajtónak a megnyitón Sánta Csaba, a szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat beruházási és fejlesztési ügyvezető igazgatója, és hozzátette, hogy a hazai előadók mellett Magyarországról, Albániából, Montenegróból, Bosznia-Hercegovinából, Horvátországból, Romániából is jöttek szakemberek. Az esemény fő szervezői pedig Ausztriából érkeztek, mert az együttműködés központja Bécsben található.

Szerződéskötés a kommunális vízgazdálkodás fejlesztése érdekében (Patyi Szilárd felvétele)
A megnyitón megjelent szakembereket, vendégeket és a sajtó képviselőit Horvát Tímea, Szabadka alpolgármestere köszöntötte, és rámutatott arra, hogy a város a XIX. század végén és a XX. században sok tekintetben úttörő volt úgy a beruházások, mint a városfejlesztés területén. A város a polgárok érdekében ápolja ezt a hagyományt, majd hangsúlyozta, hogy az élhető város elengedhetetlen része a megfelelő ivóvízellátás.
Az alpolgármester után Vladislav Krsmanović tartományi mezőgazdasági, víz- és erdőgazdálkodási segédtitkár mondott beszédet, és rámutatott arra, hogy a titkárság 2016 óta összesen 123 vízgazdálkodással kapcsolatos projektumot támogatott, amelyek összértéke 1 milliárd 560 millió dinárt tesz ki. Ebből az összegből egymilliárd dinárt a titkárság biztosított.
A nyitónapon Čedo Maksimović vízgazdálkodási szakember, az egyik legnevesebb brit felsőoktatási intézmény, az Imperial College egyetemi professzora tartott előadást.
– Az egyik legnagyobb európai kutatási projektumot mutatom be előadásomban, amely a Kék-zöld álom elnevezést viseli. Itt a városok tervezésének innovációs módszeréről van szó, amelynek lényege, hogy városaink megfeleljenek az ökológiai előírásoknak, tiszták, rendezettek és élhetőek legyenek. Ezzel együtt pedig ellenállóak a klímaváltozással és az extrém időjárással szemben. Fontos szempont az is, hogy azok az intézkedések, amelyek ezen célok eléréséhez szükségesek, gazdaságilag kifizetődőek legyenek – nyilatkozta az előadás előtt a neves professzor, és hangsúlyozta, hogy a projektum által kidolgozott intézkedések nem vágyálmok, azokat már holnap alkalmazni lehetne – mindehhez csak arra lenne szükség, hogy a vízművek a gyakorlatban alkalmazzák ezeket az intézkedéseket.
Az előadás után Szabadka, Újvidék, a magyarországi Szeged, a bosznia-hercegovinai Biljeljina és ezen városok vízművei együttműködési szerződést írtak alá a kommunális vízgazdálkodás fejlesztése, valamint a tudás és a tapasztalat kölcsönös cseréje érdekében.
A műhelymunkák tegnap kezdődtek a Galleria Hotelben. Itt a szakemberek megismerkedhettek a partnerországok vízgazdálkodási tapasztalataival, az ágazat legújabb irányzataival, módszereivel. A tanácskozás ma szakmai kirándulással ér véget, ahol a résztvevők az elhasznált víz kezelésével ismerkedhetnek meg.
