2024. május 12., vasárnap

Puskák és galambok

Megtartotta bemutatóját a Becsei Színjátszó Odú

Az óbecsei Városi Színház keretében működő Becsei Színjátszó Odú vasárnap este mutatta be legújabb előadását, a társulat ezúttal Tatay Sándor: Puskák és galambok című kisregényét vitte színpadra. A darabot Rókus Zoltán, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának a tagja, a Becsei Színjátszó Odú művészeti vezetője rendezte.

– A rendezői koncepció mindig egy olyan dolog, hogy a gyerekek elmondják, mivel szeretnének foglalkozni. Az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is az volt a fő motiváció, hogy egy olyan ifjúsági regényt vegyünk elő, ami közel áll hozzájuk, ami bandás jelenetekből áll, és nem a máról szól, mert azt nehéz velük feldolgozni, illetve előnyös, ha régebbi irodalommal is találkoznak a gyerekek. Rengeteg könyvet levettem a polcról, többe csak belekezdtem, de ez valahogy megragadta a figyelmemet. Furcsa volt már a címe is, de egy iszonyatosan jó világba kalauzol vissza bennünket. Az első világháború után játszódik a történet, valahol Tatabánya környékén, ahol egy csapat gyerek konfliktusba keveredik a rendszerrel azért, mert az egyiküket kirakják az iskolából forradalmár apja tettei miatt. Ez a történet napjainkban is aktuális: ha valaki ellenszegül a hatalomnak, akkor azt igen gyorsan megbélyegzik. Nem az a cél, hogy mi most itt egy óriási igazságot mondjunk a közönségnek, hanem az, hogy a gyerekek előadás közben jól érezzék magukat, sok új dolgot megtanuljanak a világról, a körülöttük zajló eseményekről, illetve azokról a dolgokról, amelyek valamikor történtek. Egy szakkörről beszélünk, ahol a fiatalok pódiumművészettel próbálnak foglalkozni, próbálnak megnyílni a világ felé. Rengeteget dolgoztunk az elmúlt időszakban – fogalmazott a művészeti vezető.

A nyári szünet ideje alatt szünetel a szakkör, majd az iskolakezdéssel párhuzamosan újabb tagok toborzásával kezdi meg munkáját.

– Szeptember, október folyamán szervezünk egy nyílt napot, amikor is hetedikesek, nyolcadikosok és középiskolások jelentkezését várjuk. Először megismerkedünk az újoncokkal különféle játékok és módszerek során. Az elején sokan lemorzsolódnak. Amikor összeáll a csapat, akkor kezdődik meg a munka, és nekilátunk a következő előadásnak – tette hozzá Rókus Zoltán.

Nyitókép: (Fotó: Kancsár Izabella)