2025. július 26., szombat

Színpadra hangolva

Ma este gálával búcsúzik a drámatábor Óbecsén

Ma 19 órakor gálaműsorral zárul Óbecsén a Szóval, rímmel, színházzal elnevezésű drámatábor, amelyet a helyi Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör és a Bóbita Óbecsei Nagycsaládosok Egyesülete közösen szervezett meg immár hetedik alkalommal. 

– A program célja a fiatalok előadói nevelése, hogy minden más művészeti ág mellett megtanulhassák az önkifejezés olyan módját, ami a magyar szón alapul. A pódiumművészet hozzásegíti a botorkáló ifjúságot egy olyan beszédkészséghez, ami minden megnyilvánulásukkor tükrözheti az ő tettrekészségüket, egyéniségüket, legyen az vers vagy akár prózai szövegek közvetítése. Megtanulhatják azt is, hogy hogyan is kell átadni, elmondani egy irodalmi művet úgy, hogy a saját gondolataik is benne legyenek. Szakmai gyakorlatok segítik hozzá a tábor résztvevőit a versmondó, illetve színészi feladatok megoldásához. A szárnybontogatás különböző csapatépítő és szituációjátékokon keresztül valósul meg. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyerekek, és oly sokszor, a felnőttek is a gátakat és szégyenlősségüket félre tudják tenni egymás és mások előtt, azért hogy a színpadon és egyben az életben is elérhessenek egy olyan szabadságot, ami nem akadályozza őket a szabad játszásban és a gondolat közvetítésben – közölte Ricz Róbert, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elnöke.

Az ötnapos táborban 41-en vettek részt, a helyiek mellett Temerinből is érkeztek táborozók. A gyermekekkel három csoportban foglalkoztak. A legfiatalabb résztvevőket, a 7 és 9 év közötti gyermekeket Magyar Zsófia színművésznő, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának tagja vezette be a színjátszás világába.

– Az idén Lázár Ervin Négyszögletű Kerek Erdő című gyermekregényéből választottam egy történetet. Úgy éreztem, ez közel áll hozzájuk, mondták is az első napon, hogy nagyon szeretik az állatmeséket. A foglalkozások során arra fektettem a hangsúlyt, hogy a gyerekek megtapasztalják, mi a párhuzam az állatok és az emberek között, milyen hasonlóságot vélnek felfedezni, és hogyan lehet állatokat úgy bemutatni, hogy nemcsak négykézláb állunk, hanem megkeressük azokat a tulajdonságokat, amelyekkel az állatokat jellemezhetjük – fogalmazott.

Budinčević Krisztián színművész, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának tagja a középső csoport munkáját kísérte figyelemmel.

– Első nap felmértem, hogy mire képesek a gyermekek, milyenek a ritmus- és a zenei készségeik, és erre feküdtünk rá. A gálaműsoron egy ilyen ritmuscsokrot láthat majd a kedves közönség – mondta a színművész, aki szerint fontos, hogy ilyenkor nyáron, amikor a gyerekeknek van egy kis szabadidejük, összefogják őket, és közös célt adjanak nekik. 

A tábor legidősebb résztvevői, a felsős diákok Rókus Zoltán színművész szakmai útmutatásával dolgozhattak együtt.

– Mindig az a cél, hogy a gyermekek felszabaduljanak. Az idei táborba egy olyan szöveget hoztam, amellyel a pasik és csajok közötti kapcsolatokat építjük fel. A történet, amely a kiskamaszokat érintő dolgokra összpontosul, egy játszótéren játszódik. A szituációkat próbáltuk úgy feldolgozni, hogy a táborozók kinyilváníthassák a véleményüket, közben jól érezzék magukat, játszanak– közölte Rókus Zoltán.

Az óbecsei drámatábor a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatásának köszönhetően valósult meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A legfiatalabb résztvevőket Magyar Zsófia színművésznő vezette be a színjátszás világába (Fotó: Kancsár Izabella)