2025. július 19., szombat

Robotikával a tudásért

Egyedülálló oktatási központ Óbecsén

A közelmúltban robotikai oktatási központ nyílt Óbecsen, amely nemcsak a városban, hanem a környéken is egyedülállónak számít. A központot Kéringer Dorina fiatal vállalkozó álmodta meg és hívta életre.

– Az ötlet tavaly ősszel született meg bennem, amikor Spanyolországban jártam, és ott találkoztam először ezekkel az oktatási célú robotokkal. Rögtön éreztem, hogy hatalmas lehetőség rejlik bennük, különösen azért, mert Szerbiában ezek a típusú robotok még nem elterjedtek. Pedagógusként nap mint nap látom, milyen nehézséget okoz a gyerekeknek bizonyos tantárgyak, témák elsajátítása. Innen jött a gondolat, hogy ötvözzük a tudományos ismeretek átadását a robotikával. Így született meg a központunk mottója is: „Ahol a tudomány és a robotika találkozik” – mondta a fiatal vállalkozó. Elmondása szerint a központban nem csupán a programozásra helyezik a hangsúlyt, hanem arra is, hogy a gyerekek különféle tudományos területekkel ismerkedjenek meg – például matematikával, biológiával, történelemmel vagy földrajzzal – játékos, élményszerű módon. 

– A robotokat eszközként használjuk a gyerekek gondolkodásának és kreativitásának fejlesztéséhez. A kisebbek képernyőmentesen, mozgásos, tapasztalati tanulás útján fedezik fel a világot, a nagyobbak már komolyabb programozási kihívásokkal is találkoznak. A foglalkozásainkat már négyéves kortól ajánljuk, és egészen 6–7. osztályos korig tartjuk őket hasznosnak és izgalmasnak. A kisebbeknél az alapvető logikai gondolkodás, kreativitás és problémamegoldó készségek fejlesztése kerül előtérbe, a nagyobbaknál komolyabb algoritmikus gondolkodással, blokkprogramozással, akár Scratch alapú programozással is foglalkozunk. Többéves tapasztalatom alapján bátran mondhatom, hogy a robotika az egyik leghatékonyabb eszköz a gyerekek figyelmének megragadására. Egy jól megválasztott téma vagy feladat képes órákra lekötni őket, szinte észre sem veszik, hogy közben tanulnak. Az órák végén gyakran hallom tőlük: „csak ezt még hadd fejezzem be!”, „ezt még gyorsan megoldom!” – közölte Kéringer Dorina.

Hozzátette, hogy saját tapasztalatból tudja, milyen nehézséget okozhat, ha valaki csak középiskolásként találkozik először a programozással. 

– Engem is „bedobtak a mély vízbe”, és idő kellett, mire kialakult az az algoritmikus gondolkodásmód, amelyet a programozás megkövetel. Ezzel a központtal az a célom, hogy a gyerekek már kisgyermekként természetes módon sajátítsák el ezt a fajta gondolkodást, így később, akár egyetemi szinten is magabiztosan mozogjanak a technológia világában. A központba az Instagram- és a Facebook-oldalunkon keresztül lehet jelentkezni. Augusztusban alkalmanként tartunk foglalkozásokat, szeptembertől heti rendszerességgel indulnak a csoportjaink. Július utolsó hetén nyílt napunk lesz, amelyen minden érdeklődőt szeretettel várunk. Hamarosan pontosabb információkat is megosztunk erről – fogalmazott Dorina.

A központban az oktatás magyar és szerb nyelven egyaránt zajlik, ezáltal minden gyermek könnyedén bekapcsolódhat, anyanyelvétől függetlenül.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A központban a gyerekek robotokkal játszva fedezik fel a programozás és a tudomány izgalmas világát (Fotó: Stream Bečej/Facebook)