2024. április 30., kedd

Versszerető diákok

Költészetnapi szavalóversenyt tartottak Óbecsén a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben

Tizenkilencedik alkalommal tartottak költészetnapi szavalóversenyt az általános iskolások részére Óbecsén kedden délután. Idén a Perem Magyar Színházi Egyesület és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör közösen szervezte meg a rendezvényt.
– 1964 óta József Attila születésének napján, azaz április 11-én ünnepeljük a magyar költészet napját. Ezen a napon a klasszikus és kortárs magyar költőket és költeményeket ünnepeljük, ezzel együtt pedig a magyar nyelv szépségét is éltetjük. A versenyre, amelyet a budapesti Nemzeti Kulturális Alap és a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatott, 123 szavaló jelentkezett be községünkből, Óbecséről, Dreáról, Pecesorról és Péterrévéről. Köszönjük a diákoknak a kitartásukat, a tanítóknak és a tanároknak a munkájukat, hogy időt és energiát szentelnek a tanulók felkészítésére – fogalmazott Ricz Róbert, a Petőfi kultúrkör elnöke.
A versenyzők két helyszínen három-három tagú zsűri előtt mutatták be felkészültségüket. Az egyik csoportot Túri Attiláné magyar szakos tanárnő Csongrádról, dr. Józsáné Ötvös Mária magyar szakos tanárnő, szintén Csongrádról, és Hajvert Ákos, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének elnöke hallgatta meg, míg a másik helyszínen Fehér Farkas Hajnalka, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének tagja, valamint Postáné Pető Györgyi és Posta István, a Csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium tanárai rangsorolták a versmondókat.
– Minden évben meglepnek bennünket Óbecsén a költészetnapi készülődéssel és szavalóversennyel, hiszen az idén is több mint százhúsz versmondót hallgattunk meg. Mindenféle verssel találkozhattunk, különféle felkészültségű szavalókkal, de összességében elmondható, hogy egy nagyon csodálatos nap volt, szuper élményekkel gazdagodva megyünk haza. Ennyi versszerető ember biztosan a jövő reménysége lesz, akik nyilvánvalóan nemcsak ezen a napon fognak a versekkel találkozni, hanem ezt a jó szokásukat megtartják a későbbiekben is, és továbbadják majd a következő generációnak ők is – mondta Postáné Pető Györgyi.
A zsűri minden szavalót minősített, arany-, ezüst- és bronz minősítést osztott a szavalóknak. Az elsősök voltak a legtömegesebbek a versenyen, összesen harminchatan mutatkoztak be. Aranyminősítést és díjat kapott Hegedűs Kornél, Pataki Teodor, Ricz Noel, Szabó Zoé és Szűcs Jázmin, míg az ezüst minősített szavalók közül Ric Veronika, Kobrehel Zoran, Léner Gellért, Butás Hanna és Blazsanik Luca lett különdíjas. A másodikosoknál Kiss Luca, Siflis Noémi, Sági Anna, Papp Lara, Mészáros Eléna, Radics Netti és Sőregi Lilla érdemelte ki az arany minősítést. A harmadikosoknál Pakai Domonkos, Koncz Csanád, Farkas Alex, Törköly Janka, Dudás Dorina, Varga Kinga, Pécsi Sára, Ric Artúr, Bulatović Lúcia, Mészáros Vivien, Hegedűs Anna, valamint Ferencz Vajk részesült arany minősítésben. A negyedikeseknél Bartusz Áron, Dér Zsóka és Hódi Zsófia kapott arany minősítést és díjat, míg Szerda Andor különdíjat érdemelt szavalatával. 
– Azért volt nagy öröm a kicsiket zsűrizni, mert rengetegen voltak. Egy olyan világban, ahol nem a versmondás áll az érdeklődés középpontjában, ez egy nagyon népszerű elfoglaltságnak és szórakozásnak tűnik. A versmondás azért is nagyon fontos, mert megszeretteti a gyermekekkel az irodalmat, másrészt az ő témáikat dolgozzák fel ezek a versek, és harmadrészben egy megoldást adnak a mindennapokhoz. Ez rendkívül fontos, hogy érezzék, nincsenek egyedül. Ha rászoknak, remélem, függőséget okoz náluk ez a versmondás – értékelte a hallottakat dr. Józsáné Ötvös Mária.
A felsősök komolyabb versekkel léptek a mikrofon elé a megmérettetésen. Az ötödik és hatodik osztályosoknál arany minősítést és díjat kapott Horvát Miksa, Horváth Dorka, Horváth Zseni, Nagy Kanász Lilien, Sebők Klaudia és Iván Hanna, míg különdíjban részesült Gortva Mátyás és Nagy Szabolcs. A legidősebbek, a hetedik és nyolcadik osztályosoknál arany minősítést és díjat kapott Kisutcai Ivett, Bozsír Dianna, Stefaniga Vince, Ződi Kinga és Ferenci Orsolya, míg Kárpinszki Ervin különdíjas lett. 
– Nagyon hangulatos verseny részesei voltunk. Számomra különös emlékeket hozott fel ez a megmérettetés, mert József Attila Április 11 című költeménye volt életem első verse, amit versenyre készítettem, és amit a mai napig tudok. Örülök, hogy ilyen sokan vettek részt ezen a versenyen. Remélem, sok szavalónak sokat hozzátesz a szavalás az életéhez, vagy ahhoz, hogy a pódiumművészetet gyakorolja, vagy a szép beszédet fejlessze, vagy csak bátorságot ad ahhoz, hogy kiálljon emberek elé, és elmondja saját vagy más gondolatait – összegezte a verseny tapasztalatait Rókus Zoltán színművész, a Perem Magyar Színházi Egyesület elnöke.
 

Nyitókép: Kancsár Izabella felvétele