2024. május 11., szombat

Nem maradtak szárazon a lányok

Óbecsén is él a húsvéthétfői locsolkodás hagyománya

A húsvéti locsolás népszokása valójában egy ősi, megújulást és termékenységet szimbolizáló rítus keresztényiesített formája. Húsvéthétfőn, vagy ahogy régen nevezték, vízbevető, vízbehányó hétfőn a fiatal fiúk bandákba verődve látogatták meg a lányos házakat, és jéghideg kútvízzel locsolták vödörszámra a sikítozó szerencséseket. A hagyomány szerint a locsolással a lányok termékenységét és egészségét voltak hivatottak biztosítani a mindenre elszánt locsolók. Az óbecsei lányoknak nem kell tartaniuk attól, hogy elhervadnak, vödörrel locsolták őket a legények húsvéthétfőn, akik lovaskocsikkal érkeztek hozzájuk.

Lovaskocsikkal érkeztek a locsolkodók (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Lovaskocsikkal érkeztek a locsolkodók (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Firsing Karolinát is meglocsolták, a fiatal lány már több éve rendszeresen fogadja őket.

– A társaságomról van szó, aminek a párom is a tagja. Ez egy szép hagyomány. Édesapám készített füstölt kolbászt, azzal várom őket, emellett hagyományos túrós pogácsa, házi pálinka és üdítő is került az udvarban felállított asztalra. A szüleim is nagyon szeretik ezt a készülődést, én vagyok az egyetlen lányuk, aki nem mellesleg nemsokára férjhez megy – mondta Karolina.

Óbecsén néhány fiatal fiú pár évvel ezelőtt úgy döntött, hogy nem hagyják veszni a hagyományt, azóta lovaskocsin, zeneszóval házalnak. Ezúttal közel húsz leányzó házának kapujában csendült fel a Ma van húsvét napja című népdal.

– Óbecsén is nagyon régi hagyománya van a locsolásnak, és mi igyekszünk a lehető leghagyományosabb formát továbbvinni. Ez pedig a lovaskocsis, vödrös, igazi vízzel való locsolás. Gyerekkorunkban mi is jártunk házról házra barátokkal, biciklivel elmentünk a barátnőkhöz, és parfümmel locsoltunk, aztán, ahogy idősödtünk, az első évben motokultivátorral indultunk útnak, akkor szódavízzel locsoltuk meg a lányokat. Később, ahogy szép lassan gyarapodott a társaság, áttértünk a lovaskocsira. Büszkén mondhatom azt, hogy teremtettünk egy új hagyományt Óbecsén, és még nagyon sokáig szeretnénk csinálni. A lányok minden évben szeretettel várnak bennünket, és ők is örülnek, hogy részesei lehetnek ennek – fogalmazott Szerda Balázs.

Minden háznál megvendégelik a fiúkat (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Minden háznál megvendégelik a fiúkat (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

A locsolkodók közül a legfiatalabb a 18 éves Gortva József.

– Itt vannak a rokonok és jó barátok, ezért csatlakoztam a csapathoz négy évvel ezelőtt. A locsolkodást egy nagyon fontos hagyománynak tartom, tisztelni kell a múltunkat és a régi hagyományainkat. Nagyon örülök annak, hogy a hölgyek ilyen nagy szerettel várnak minket minden egyes alkalommal – mondta József, aki hozzátette, hogy már gyerekkorában is szívesen járt locsolkodni az édesapja és a nagyapja társaságában.

Papp Géza kezdtetektől fuvarozza a fiatalokat a lovaskocsijával.

– Több mint tíz évvel ezelőtt kerestek fel engem a legények, akkor volt egy-két zenész és néhány fiú. Akkor még szódavízzel locsoltak, és elmondták a locsolóverseket. Gyerekkoromban én is jártam locsolkodni, régen volt. Apám vitt biciklivel, ismerősökhöz mentünk, nagynénékhez, kölnivízzel locsoltam, arra már nem is emlékszem, mondtam-e verset vagy nem mondtam – mesélte Géza.

Nyitókép: Nem maradtak szárazon az óbecsei lányok (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)