2024. május 20., hétfő

A tarlóégetés megfékezése a cél

Az idén a nagykikindai önkormányzatban mintegy négyszázötven mezőgazdasági gép vesz részt az aratásban

A becslések szerint az idén a nagykikindai önkormányzat területén majdnem négyszázötven mezőgazdasági gép megy ki majd a gabonatáblákra, amelyeknek a tűzvédelmi ellenőrzését, az előző évekhez hasonlóan, idén is el kellett végezni. Az Aratás 2023 matricák a kombájnok és traktorok megfelelő működéséről tanúskodnak, a betakarítási időszakban a közlekedésrendészet ennek meglétét is vizsgálni fogja.

A mezőgépek jelenleg érvényben lévő tűzvédelmi törvénye alapján a traktorok kötelező tűzvédelmi felszerelése egy 9 kg-os, hitelesített tűzoltó készülékből, egy ásóból, egy lapátból, egy szikrafogóból és egy elsősegélydobozból áll. Ami a kombájnok tűzvédelmi felszerelését illeti, a mezőgép tulajdonosának rendelkeznie kell egy 2, illetve 3 kg-os hitelesített tűzoltó készülékkel és egy szikrafogóval.

A legtöbb esetben a kültéri tüzek fellobbanásának oka az emberi tényező. Ennek a ténynek megfelelően a Nagykikindai Betakarítási és Cséplési Központ arra kérte az aratókat, hogy a betakarítás után ne gyújtsák meg a tarlót és a visszamaradt aljnövényzetet, hanem tartsanak be minden vonatkozó intézkedést.

Az előző nyáron két nagyobb tűzeset történt a nagykikindai közigazgatáshoz tartozó határban. Az első június végén a Nagykikinda és Homokrév (Mokrin) között, a Brešće nevű határszakaszon lobbant fel. A rendőrség akkori tájékoztatása szerint az anyagi kár ötmillió dinár volt, és a tűz 24 hektár búzát, 140 hektár tarlót és 600 szalmabálát perzselt fel. Ezt követően július végén a tűzoltók két napon át küzdöttek a lángokkal a Túzoklegelő Speciális Természeti Rezervátumban, ahol 500 hektárnyi száraz fű és növényzet égett le, valamint rengeteg rovar, rágcsáló és más kisebb termetű emlős veszett oda. A tüzet mindkét esetben emberi tényező okozta.

A tűzvédelmi törvény rendelkezései tiltják a fű, az alacsony növényzet, a szemét és a tarló égetését nyílt területen. Ha ezt nem tartják be, jogi személyek esetében 300.000 dinártól egymillió dinárig, természetes személyek esetében pedig 10.000-től 50.000 dinárig terjedő büntetést róhatnak ki az illetékes szervek.

Nyitókép: Vigyázzunk aratás közben is a kicsapódó szikrákra! (Fotó: Vidács Hajnalka)