2024. április 30., kedd

Tíz éve az elhagyott állatok szolgálatában

A magyarkanizsai Mancs Állatvédő Egyesület várja az önkénteseket és az örökbefogadókat

Tíz éve alakult meg a Mancs Állatvédő Egyesület Magyarkanizsán. Tíz éve azon dolgoznak az egyesület munkatársai, hogy megmentsék a kidobott, elhagyott vagy ennek következtében elgázolt állatokat. A kóbor kutyák száma egyre növekszik, alig akad azonban valaki, aki hajlandó lenne örökbe fogadni ezeket a csupa szív teremtményeket.

Döme, Bogi, Negra, Rexi – csak néhány eb azok közül, amelyek napjaikat egy kis ketrecben töltik, szerető, törődő gazdára várva. Gondozásuk nehéz és megterhelő munka, ennek ellenére két önkéntes naponta jár ki a magyarkanizsai telephelyre, ahol jelenleg tizennégy kutyáról gondoskodnak. Az egyesület munkatársai évek óta azon fáradoznak, hogy az elhagyott ebeket és macskákat szocializálják, majd örökbe adják. Bosjak Zsanett évek óta idejét és pénztárcáját nem kímélve önkéntesként segít az egyesületnél.

– A munkánkba beletartozik, hogy naponta kijárunk a telepre, megfésüljük a kutyákat, sétáltatjuk őket, megtanítjuk őket menni, tehát azon dolgozunk, hogy könnyebben be tudjanak illeszkedni a társadalomba. Az egészséges állatok a telepen vannak, a sérült, műtött állatokat mi, önkéntesek hazavisszük, és otthon ápoljuk, gondozzuk. Jelenleg is van nálam egy szívférges kutyus, akinek naponta kétszer kell gyógyszert adni, valamint egy cica is, akit pár héttel ezelőtt elütött egy autó, és most gyógyulófélben van – mesélte Bosjnak Zsanett aktivista.

Az egyesület a kezdetekben nagyon sikeresen működött, évente akár száz kóbor állat is gazdára talált a tevékenységüknek köszönhetően, mára azonban ez a szám igencsak lecsökkent, ugyanis havonta mindössze két-három állatot fogadnak örökbe. A kóbor kutya viszont egyre több a község területén, és bár a magyarkanizsai önkormányzat meg a Komunalac Kommunális Szolgáltató Közvállalat is sokat segíti őket, így is gondot okoz ennyi kidobott állatot elhelyezni és gondozni – hangsúlyozta Dávid József, az egyesület elnöke.

– A tagságunk létszáma jelenleg igen alacsony, ezért folyamatosan várjuk az önkéntesek jelentkezését, mert segítő kezekre mindig óriási szükségünk van. Pillanatnyilag sok örökbefogadásra váró kutyusunk van, ezért várjuk azok jelentkezését is, akik szeretnének házi kedvenceket. Az a meglátásunk, hogy ezek az állatok sokkal hálásabbak, mint azok, amelyeket vásárolunk. Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kutyákat az emberekhez szoktassuk, és igazi barátokat faragjunk belőlük – tette hozzá az egyesület elnöke.

A Mancs Állatvédő Egyesület évek óta kiváló együttműködést folytat a helyi Tisa-Vet állatorvosi rendelővel. Ott látják el a sérült kutyákat, és ott végzik el az ivartalanításokat is. A rendelő egyik állatorvosa, Tóth Sóti Zsuzsanna szerint a kóbor állatok számának megfékezése szempontjából az egyetlen járható út az lenne, ha minden felelős gazda ivartalaníttatná a kedvencét. A beavatkozás ma már rutinműtétnek számít, és szinte bármelyik állatorvosi rendelőben elvégezhető.

– A helyi szervekkel és az állatvédő egyesületekkel karöltve kedvezményes ivartalanítást is végzünk, ami azt jelenti, hogy a gazdának csak egy minimális összegekkel kell hozzájárulnia mindehhez, a tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy a gazdáknak már szinte ez is megterhelő, nehezükre esik felkészíteni az állatot a műtétre, elhozni, majd a műtét után ápolni. Egy felelős gazdának gondoskodnia kell az állata jólétéről, amihez hozzátartozik a védőoltások felvétele, a féregtelenítés és az ivartalanítás is – emelte ki Tóth Sóti Zsuzsanna állatorvos.

A Mancs Állatvédő Egyesület szívesen fogad mindenféle segítséget, önkénteseket, ételt, játékokat vagy akár pénzadományt is. Aki pedig az örökbefogadáson gondolkodik, az bátran keresse az egyesület munkatársait, hiszen igazi hűséges társra találhat a szebbnél szebb kutyák között.