2025. december 27., szombat

Üvegház és napelem

Környezettudatos IPA-projektumon dolgozik Kishegyes község önkormányzata

Kishegyes községben átfogó IPA-projektum zajlik, az önkormányzat részvételével. A projektnek igen sok szegmense van, elsősorban a környezettudatosságra fókuszál. Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere arról számolt be lapunknak, hogy a projektum keretében üvegház is épült.

– Az IPA-projektum aktivitásai szinte az egész évünket felölelték. A munka januárban kezdődött a közösségi kert és az üvegház kialakításával, a Nők Kishegyesi Fórumának székházához tartozó kertben. Később ezen a helyszínen füvet ültettünk és kialakítottunk egy zöldfalat. Másik projektum keretében a női fórum egy közmunkást alkalmazott három hónapon keresztül, aki aktivitásokkal és tartalommal töltötte meg a közösségi kertet. Magaságyásokat készített, különböző növényeket ültetett, valamint a női fórum berkeiben működő Ügyi csapat számára kertészettel, környezettel kapcsolatos foglalkozásokat tartott – mondta az alpolgármester, majd arról is szólt, hogy a közösségi kertben zajló munka mellett a projekt további céljain is dolgoztak.

– A községben található három általános iskola tetőszerkezetére napelemeket szereltetünk fel. Először a kishegyesi iskolára 57 panel került fel, majd a bácsfeketehegyire 110, a végül a szeghegyi iskolára is felkerülnek. Bácsfeketehegyen az iskola sportcsarnokának tetejére raktuk a paneleket, mivel az épületen nagyobb tetőfelület van, illetve ez az iskola több áramot fogyaszt. Mielőtt a paneleket felszerelték volna, a tetőhéjazat cseréjét is elvégezték, mivel egy napelem hosszú évtizedekig szolgáltatja a villamos energiát, a tető viszont nem biztos, hogy kibírta volna addig. Ezért megejtettük a részleges felújítását. A napelemek mindkét helyszínen elkezdték termelni az áramot, és Kishegyes esetében már konkrét eredményekről is be tudok számolni. Ha 2024 nyári hónapjait összehasonlítjuk az idei azonos hónapokkal, akkor azt látjuk, hogy júniusban 57 százalékkal kevesebb energia fogyott az iskolában, júliusban pedig 51,5 százalékkal csökkent a fogyasztás. Még várjuk a bácsfeketehegyi adatokat, de már ez is a projekt sikerességét mutatja. Ezek a százalékos arányok csaknem 20-30 ezer dináros havi megtakarítást jelentenek az intézményeknek – közölte Sándor István, majd hozzáfűzte, hogy a projektum folytatásában a szeghegyi iskolára kerülnek fel a napelemek. Edukatív része is lesz a projektumnak, egy rendhagyó fizikaóra keretében a gyerekek megismerik a napelemek működését, valamint a projektumban részt vevő Csongrád, Szentes, Topolya és Kishegyes diákjai környezetvédelmi vetélkedőt tartanak.

– Szeretnénk azt is elérni, hogy a projektum végéig, 2026 májusáig napelemekkel működő sebességmérőket helyezzünk el közterületeken. Ezzel a nemcsak energiát takarítunk meg, hanem a gyerekek közlekedésbiztonságát is szolgáljuk – nyilatkozta Sándor István, majd arról is szólt, hogy a projektumot az Európai Unió támogatja.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Számos lehetőséget hordoz magában az üvegház (Fotó: Lakatos János felvétele)