A Vajdasági Szabadegyetem különleges vendéget fogadott: a hivatalos megnyitó és a panelbeszélgetés után a táborozók személyesen találkoztak Rúzsa Magdival. A kishegyesi származású énekesnő Lajkó Anett moderátorral beszélgetett, és az esemény nemcsak könnyed nyári élményt adott, hanem mély, inspiráló gondolatokat is nyújtott az önazonosságról, a küzdelemről és a hiteles művészetről. Elhangzott, hogy Rúzsa Magdi olyan művész, aki nemcsak a csodálatos énekhangjával varázsol el bennünket évek óta, hanem azért is felnézünk rá, mert fantasztikusan zsonglőrködik a karrier, a család, illetve a hármasikrek nevelése között. Arról is beszéltek, hogy amikor megnyerte a Megasztárt, milyen álmokkal és tervekkel lépett a valódi zenei világba.

Rúzsa Magdi a kishegyesi Kátai-tanyán (Ótos András felvétele)
– Akkoriban világkarrierről álmodtam, de hamar rájöttem, hogy ez nem ilyen egyszerű. Először úgy gondoltam, hogy egyedül is boldogulok, de két hónap után beláttam, hogy segítség kell. Nagyon sok mindent mondanak az emberek, rengetegszer hazudhatnak neked szépeket, de fel kell tudni ismerni, melyik utat válaszd bizonyos helyzetekben. Hogy fel tudd ismerni azt, amikor nem a jó áll előtted, hanem a rossz, aki szép arcot öltött. Mivel könnyű az embert – főleg fiatalon – olyan irányba terelni, amelyre csak évekkel később döbben rá, hogy „nos, nem ez volt a megfelelő út”. Sokan jöttek, ígérgettek, de végül egy egyszerű asszonyban találtam meg azt az embert, akiben megbízhattam. Ő azóta is mellettem van, íratlan szerződés köt össze minket. Tőle tanultam meg, hogy a szakma csak csapatban működik, és azt is, hogy előbb itthon kell elérni, hogy bízzanak benned az emberek – mondta az énekesnő, és arra a kérdésre is válaszolt, hogy mennyi időbe telt, amíg levetkőzte a tehetségkutatóslány-imázsát, és tudatosult benne, hogy Rúzsa Magdi már önálló brandként működik.
– Viszonylag hamar elfogadtam ezt az indulást, hiszen a tehetségkutató ugródeszka volt. Soha nem zavart, ha ezzel azonosítottak, mert azóta eltelt húsz év, és azok a dalok, amelyeket azóta kiadtam, sokkal többet mesélnek rólam. A karrierem lépésről lépésre épült, és manapság stabil alapon nyugszik. Az utat magam jártam végig, és hálás vagyok, hogy nemcsak elindultam, hanem meg is érkeztem valahová.
Rúzsa Magdi a tehetség és a munkamorál kapcsolatáról is beszélt a fiataloknak Kishegyesen.
– A siker nagy része a munkán múlik, nem csak a tehetségen. Az a fontos, hogy az ember értse a közönségét, tudja, mire van szüksége. Nálam fordulópont volt, amikor a saját intuíciómra kezdtem hallgatni, nem másokra. Megértettem, hogy nem a hangi bravúr a legfontosabb, hanem az, hogy a dal elérje az embereket, beköltözzön az életükbe. A zene érzelmet ad – én pedig ezt szeretném közvetíteni. Ha a világban nem lenne zene, akkor igazán szürke lenne. Látnál szép dolgokat, de nem váltanának ki belőled olyan érzést, hogy azonnal megkönnyezd. És amint egy kép alá beteszel egy zenét, azt érzed, hogy sokkal jobban át tudod élni azt a pillanatot. Erről szól a szakmám. Ez vagyok én. Szerintem arra születtem, hogy az aláfestőzenéje legyek az emberek életének. És ha ezt a szellemiséget továbbviszem, lehet, hogy még húsz év múlva is a színpadon állhatok úgy, hogy képes vagyok megszólítani a közönséget – hallottuk a Szabadegyetem sztárvendégétől.

Nyitókép: A népszerű énekesnővel Lajkó Anett beszélgetett (Lakatos János felvétele)