2024. április 30., kedd

A jó termés sem mindig jó

Végéhez közeledik a kukoricatörés Kishegyesen – A termés jó, de gond van a felvásárlással

Az októberi esőzések miatt kicsit elhúzódott, de lassan a végéhez közeledik a kukoricatörés Kishegyesen. Bár az év során különböző nehézségek adódtak, mégis jól termet a tengeri – számolt be lapunknak Zoran Vladisavljev kishegyesi földműves, a Kishegyesi Termelői Klub alelnöke.

Folyik a betakarítás a kishegyesi határban (Lakatos János felvétele)

Folyik a betakarítás a kishegyesi határban (Lakatos János felvétele)

– A legnagyobb problémát a drótkukac okozta. A kelés rendben volt, viszont utána jelentkezett a drótkukac jó pár parcellán a kishegyesi határban. Szinte nem tudtunk vele mit kezdeni, nekem újra kellett ültetnem egy parcellát, utána permetezni is kellett, és beleekézni. Ennek ellenére csak feleannyi termés lett az adott parcellán. Ami az évet illeti, a csapadékból volt elég, és megfelelő az elosztás. Októberben sok is esett, és mivel nedves volt a kukorica, elhúzódott a törés. Most már a törés végén járunk, nagyjából 6 tonna kukorica termett holdján. Ha ezt szárazra tesszük, akkor kb. 5 tonna marad, ami hektáronkénti 10 tonnát jelent – mondta el Vladisavljev.

A kukorica hozamát nagyban befolyásolják a megfelelő feltételek. A kishegyesi termelők rendszeresen műtrágyáznak, de nem elegendő mennyiséget szórnak el – véli a termelői klub alelnöke.

– Személy szerint holdanként 100 kiló alaptrágyát szórtam el, meg belemunkálva 100 kiló ureát. Ennél többre lett volna szükség, de ennyit szántam rá. Emellett valamennyi istállótrágyát is rászórtam, de abból kevés van. Nagyobb szükség lenne műtrágyára, de drága. A kishegyesi termelők általában annyit szórnak el, amennyit én. Van, aki valamennyivel többet, de ez ritka, inkább spórolnak vele – számolt be Vladisavljev.

Az idén kielégítő a kukoricatermés mennyisége, a termelők mégsem elégedettek, ugyanis az átvételi feltételek nem nekik kedveznek.

– Nem vagyunk elégedettek a szárítás költségével, mert nagyon magas. Holdanként 800 kilogrammtól 1 tonnáig vonnak le. Szerintünk ez egy kicsit sok, de minden felvásárló, kereskedő így állította be a skálákat, ennyit fognak le, és ez ellen nem tudunk mit tenni. A kukorica kilogrammja megközelítőleg 14 dinár, épp ezért amennyit kell, annyit eladunk, de nagy részét szeretnénk tárolni, és kivárni egy jobb árat. Reméljük, hogy tavaszig drágább lesz – fogalmazott az alelnök, majd arról is szólt, hogy a kishegyesi gazdáknak nem igazán vannak kapacitásaik a kukorica tárolására, ezért többségük kénytelen átadni a termés nagy részét.

A kukoricatörés hamarosan véget ér, de közben folyik a cukorrépa felszedése is. Vladisavljev arról számolt be, hogy jó termés várható, de úgy döntött, jövőre mégis áttér a repce termesztésére.

– Azért térek át az olajrepce termesztésére, mert egyszerűbb, kisebb költséggel jár, és idejében le lehet takarítani, a répával viszont gondok voltak. Úgy néz ki, hogy az idén jó cukorrépatermés lesz, de tavaly és tavalyelőtt probléma volt a felvásárlóval, a gyárral. Nagyon sokat lefogtak, mert azt mondták, hogy alacsony a cukortartalom, nagyon piszkos, így kicsi volt a haszon. Idáig, a felszedett répa alapján holdanként 40 tonna termés várható, és ezzel elégedettek lehetünk – fogalmazott.