ADA KÖZSÉG

Az új tanév az átszervezések ellenére is zökkenőmentesen indult a zentai iskolákban (Gergely József felvétele)
Hétfő reggel iskolatáskás lányok és fiúk lepték el az utcákat Ada községben, ahol négy település két általános iskolájának öt részlegében közel ezer tanuló kezdte meg vagy folytatja tanulmányait magyar, illetve szerb nyelven az új tanévben. Az adai Cseh Károly Általános Iskolában 591 diák tanul negyvenöt tagozaton. Az intézményben az elmúlt iskolaévhez képest változatlan maradt az osztályok száma, viszont csekély mértékben csökkent a diákok létszáma, hiszen tavaly 612 diákja volt az iskolának. A moholi Novak Radonić Általános Iskolában szintén kismértékben csökkent a tanulók létszáma, miután a tavalyi évben 391 diák tanult az iskolában, az idén 379. Emellett kettővel csökkent a tagozatok száma is, vagyis huszonhárom osztály nyílt, amiből egy a felnőttképzésre szolgál.
Mindkét általános iskolában a tanév első napján, vagyis tegnap ünnepélyesen fogadták az iskolakezdő kisdiákokat. Az adai Cseh Károly iskolában a tavalyi évhez képest 69-ről 78-ra nőtt az elsős diákok száma. Közülük 67-en tanulnak magyar nyelven, 11-en pedig szerb nyelven. Az elsős tanulóknak hat osztályt nyitottak az iskola központi, baraparti, törökfalui és völgyparti épületében, az utóbbi helyen összevont tagozaton tanulnak a diákok. Az adai központi épületben három osztály nyílt, kettő magyar és egy szerb nyelven, illetve a fejlesztő tagozatra is kerültek elsősök. Egy elsős osztály nyílt még magyar nyelven Adán a baraparti iskolában, ahova szeptembertől visszaköltöztek az alsósok elsőtől negyedik osztályig, valamint a fejlesztő tagozatosok ötödiktől nyolcadikig. Maksó Éva iskolaigazgató elmondta, hogy amint elvégzik az elengedhetetlen munkálatokat a szennyvízhálózaton, akkor visszaköltöznek a felsős tanulók is a baraparti iskolába. A törökfalui iskolarészlegben 9 elsős diák kezdte meg tanulmányait magyar nyelven, a völgyparti iskolában pedig 1 gyermek összevont tagozaton. A moholi Novak Radonić Általános Iskolában 47-ről 38-ra csökkent az iskolakezdők száma, közülük 20-an járnak szerb nyelvű tagozatra, 18-an pedig magyar nyelven tanulnak. Az elsős tagozatok száma is csökkent, a tavalyi két magyar nyelvű tagozat helyett az idén csak egy nyílt, illetve egy szerb nyelvű osztályt indítottak, akárcsak az elmúlt tanévben.
Az adai Műszaki Iskolában kevéssel ugyan, de nőtt az elsős diákok létszáma. Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, az intézményben összesen 397 tanuló, köztük 113 elsős diák kezdte meg a 2019/2020-as tanévet, amelyben kizárólag magyar nyelven nyitottak első tagozatokat. A számjegyvezérlésű gépek technikusa szakon 29, a hároméves fémmegmunkálógép-kezelő szakon 29, a számítógépek elektrotechnikusa szakon 24, a mechatronikai technikus szakon 21, a kőművesszakképzésen pedig 10 tanuló iratkozott az első osztályba, vagyis az intézménynek összesen 113 elsős tanulója van, ami a tavalyi 107 elsőshöz képest növekedést jelent. Összességében is növekedett az iskola tanulóinak a létszáma, mivel az elmúlt tanévben 380 diákjuk volt, most pedig 17-tel többen, vagyis 397-en tanulnak az adai Műszaki Iskolában.
MAGYARKANIZSA KÖZSÉG
Magyarkanizsa községben összesen 1540 diák lépte át hétfőn az iskola kapuját. A tizenhárom települést magában foglaló községben mindenhol zökkenőmentesen kezdték meg a tanévet. Magyarkanizsán összesen 152 kis elsős ült be az iskolapadba. A Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolához tartozik a velebiti, az adorjáni és a martonosi épület is. A Zmaj épületben 355 diák indult iskolába másodikán, az Adyban 354, míg Martonoson 112, Adorjánon 42 tanulóval kezdték meg a tanévet, Velebiten, a kombinált tagozaton pedig nyolc tanuló lépte át az iskola küszöbét. Az oromhegyesi, az oromi és a tóthfalui diákok száma is csökkenő tendenciát mutat, mint ahogy azt már az évek alatt sajnos meg kellett szokniuk a pedagógusoknak. Horgoson 47 elsős van, ebből 32 magyar, 5 pedig szerb tannyelvű tagozaton kezdte meg a tanulmányait, közülük 10-en Kispiacon. Horgoson és Kispiacon összesen 456 diák van, ami azt jelenti, hogy megközelítőleg 30 diákkal kevesebb, mint tavaly. Az Arany János Általános Iskola oromi–oromhegyesi tagozatán 23 elsős van, ebből 12 Oromon, 11 pedig Oromhegyesen. A két iskolába összesen 252 diák jár, vagyis itt is nagyjából 30 százalékkal vannak kevesebben, mint tavaly. Tóthfaluban nincs elsős, ami elszomorító. A községben összesen kb. 100 diákkal van kevesebb, mint tavaly. Az elmúlt néhány év alatt azonban több mint 200-ra tehető azoknak a diákoknak a száma, akik csak Magyarkanizsáról külföldre távoztak. Ez nemcsak Magyarkanizsára, hanem az egész községre jellemző, ugyanis minden településen kevesebben vannak, mint korábban.
A Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontba összesen 275 diák jár. Az elsősök száma 59, ennyien iratkoztak be a 2019/2020-as tanévben az intézménybe.
ZENTA KÖZSÉG
Zenta község területén sok újdonságot hozott az új tanév, hiszen – ahogyan arról korábban már beszámoltunk – szétvált a korábbi Stevan Sremac Általános Iskola, és négy új általános iskola jött létre.
Az iskolakezdés kapcsán felkerestük Zenta község oktatási intézményeinek igazgatóit, valamint Perpauer Attilát, a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagját, és arra kértük őket, meséljenek arról, hogyan indult az új tanév.
– A zentai Stevan Sremac Általános Iskola augusztus 31-én megszűnt, és helyette négy új iskolában indult el a tanítás szeptember 2-án. Ezek mindegyike zökkenőmentesen be tudta indítani a folyamatot, hiszen a pedagógusoknak nagy gyakorlatuk van az iskolavezetésben is – hangsúlyozta Perpauer Attila. – A Thurzó Lajos Általános Iskolában két magyar és két sajátos nevelési igényű első tagozat nyílt ebben a tanévben. A volt November 11. iskolában, azaz a Stevan Sremac Általános Iskolában két magyar és egy szerb első tagozat indult, azzal, hogy a két magyar osztály jóváhagyása még folyamatban van, de úgy vélem, beindításuk pedagógiailag indokolt. A volt Emlékiskolában, vagyis a jelenlegi Petőfi Sándor Általános Iskolában szintén két magyar és egy szerb tannyelvű tagozatot indítottunk az elsősök számára, azzal, hogy itt kombinált tagozatok is vannak, de igyekszünk a kombinációkat arra a szintre hozni, amely a legkisebb törést okozza a gyerekeknek. A Csokonai Vitéz Mihály kihelyezett tagozaton, amely jelenleg a Petőfihez tartozik, egy népes magyar tagozat indult. A Tömörkény István Általános Iskolában szintén egy magyar tagozat indult, amit kérelmeznünk kellett, mivel 15 fő alatti a diákok létszáma, de jóváhagyták. Ennek két kihelyezett épületében, Keviben és Bogarason is egy-egy magyar első tagozat kezdte meg a tanévet, amelyek kombinált tagozatok, ugyanúgy, mint az eddigiekben. A Thurzóban felújítások miatt nem kezdődött meg a tanítás, innen a Sremacba és a Petőfibe járnak a gyerekek jelenleg. Amennyiben igény mutatkozik rá, utaztatásukat megszervezzük. A község általános iskoláiban összesen 152 magyar és 18 szerb elsős kezdte meg tanulmányait az idén – tette hozzá a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja, aki elmondta, személyesen is meggyőződött arról, hogy mindenhol gördülékenyen és problémamentesen zajlott le az iskolakezdés.
Mindez a négy zentai középiskolára is igaz, hiszen mind a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban, az Egészségügyi Középiskolában, a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában, valamint a Zentai Gimnáziumban is jó hangulatban telt az első nap az iskolában.
– Iskolánkban vasárnap délután lezajlottak az első szülői értekezletek, ugyanígy sikeresen megtörtént a tanévnyitó ünnepség és a beköltözés is a kollégiumba, hétfőn pedig már órarend szerint tartottuk meg az óráinkat. A három elsős tagozatot maximális létszámmal, a számunkra engedélyezett 20-20 fővel tudtuk elindítani. Az iskolánkban jelenleg 188 diák az összlétszám, ebből 150-en kaptak elhelyezést a kollégiumban. Elmondhatjuk tehát, hogy minden zökkenőmentesen, menetrendszerűen indult idén is – mondta lapunknak Csikós Pajor Gizella, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatónője.
– Intézményünk szokás szerint 3 első tagozatot kért, négyéves szakokat, amelyekhez meg is kaptuk az engedélyt, és sikerült is feltöltenünk őket tagozatonként 30 tanulóval. Szerb és magyar nyelven egészségügyi nővér-technikusi szakot, illetve gyógyszerész-technikusit magyar nyelven. Összesen 11 tagozatunk van az idén. A tanárokat illetően kevesebb a bedolgozó, mint a megelőző években, sikerült munkaviszonyba állítani nővéreket, illetve még egy orvost – ő már a második iskolánkban –, aki számos orvosi tantárgyat visz. Mindez azt vonja magával, hogy professzionálisabb munkát tudunk végezni – magyarázta Nagy Abonyi Zoltán, az Egészségügyi Középiskola igazgatója, hozzátéve, rendben lefolyt úgy az iratkozás, mint a tanévkezdés. Mint mondta, élvezik az új épületet, a felújított tantermeket és laboratóriumokat, mivel sikeresen pályáztak a Magyar Nemzeti Tanácsnál, nagyon komoly felszerelésük is van immár, ami által sikerült még színvonalasabbá tenniük az intézményben folyó oktatást.
– Az iskolában a tanév minden probléma nélkül, jókedvvel és a legnagyobb ambíciókkal indult meg. Az elsős osztályokat a megfelelő szintig feltöltöttük. A bank- és biztosítási ügyintéző szakon 29 diák kezdett, a pénzforgalmi ügyintézőn 25, a szerb tannyelvű kommercialista szakon pedig 9. Az iskolában mintegy 270 tanuló kezdi meg az évet. Összesen 12 tagozatunk van, ebből 8 a magyar. Az első nap ismerkedési fázissal indult az elsősök esetében – emelte ki Tóth Kornél, a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola igazgatója, hozzáfűzve, különösen örülnek annak, hogy ebben a gyönyörűen felújított épületben dolgozhatnak, ahol – ahogyan fogalmazott – a körülmények 100%-ban biztosítottak a magas színvonalú munkához.
A Zentai Gimnáziumban a délutáni váltásban indult meg az oktatás, összesen tizennégy tagozattal.
– Ez a szám lehetne magasabb is, a beiratkozók létszámával azonban összességében elégedettek vagyunk, hiszen működőképes osztályaink vannak. Összesen 52 elsős kezdte meg a tanévet. Pillanatnyilag nagy hévvel küzdünk azért, hogy a két szerb végzős tagozatot szét tudjuk választani, mivel a múlt héten érkezett a minisztériumtól egy levél, amelyben felszólítottak bennünket, hogy ezeket össze kellene vonni az utolsó tanévükre, mivel egyikbe 9 tanuló, a másikba pedig 7 jár. Ami ebben még külön problémát okoz, hogy az egyik angol–szerb kétnyelvű, a másik viszont tisztán szerb tannyelvű tagozat. Szeretnénk emiatt elérni, hogy a minisztérium változtassa meg döntését. Hogy sikerülni fog-e, egyelőre nem tudom, mindenesetre pillanatnyilag összevont tagozatként kezdték meg a tanévet – mondta el lapunknak Ujházi Éva, a Zentai Gimnázium igazgatónője.
