2025. július 4., péntek

Egyre több az incidens

Folytatódnak az útzárlatok – Horvátország azt javasolta állampolgárainak, ne utazzanak Szerbiába

Az eddigi legnagyobb útzárlatokat tartották meg szerdán este és éjjel az egyetemi karokat zárlat alatt tartó egyetemi hallgatók és az őket követeléseik teljesítésében támogató polgárok. Belgrádban és Újvidéken voltak a legtömegesebbek a blokádok, fontos útkereszteződések és sugárutak kerültek lezárásra, egészen az éjjeli órákig. A hallgatók azt követelik, hogy engedjék szabadon minden olyan kollégájukat, akit a rendőrség a június 28-i belgrádi megmozduláson vagy az azt követően szervezett tiltakozások valamelyikén állított elő. Ahogy fokozódik a polgári elégedetlenség, úgy fokozódik a rendőri beavatkozások ereje is. Erre szolgáltak kiváló példával a szerdáról csütörtökre virradóra történtek. A rohamrendőrség hirtelen akciót hajtott végre például a belgrádi Jogtudományi Karnál, erőszakot alkalmazva. Négy egyetemi hallgató megsérült, valamennyit a Katonai Egészségügyi Kórházban (VMA) kezelnek, egyikük kulcscsonttörést szenvedett a helyszíni beszámolók szerint. Az egyetemisták arról közöltek felvételeket, hogy a rendőrök a kar épületébe is megpróbáltak bejutni, majd parancsot kaptak arra, hogy távozzanak. Ezt követően a hallgatók bezárták az épület bejárati ajtaját. Sokáig ütlegelték az ajtót, s a kint tartózkodók közül több személyt letepertek, majd bevittek – tették közzé. Becslések szerint Belgrádban a Jogi Kar elől harminc személyt is elvitt a hatóság. A hivatalos belügyminisztériumi közlemény szerint a rendőrség a számos beavatkozást követően országszerte 79 személyt állított elő az éjszaka folyamán, összesen 1279 személyt igazoltatott. A tájékoztatás értelmében 72 személy esetében szabálysértési törvényszegés, további hét esetében bűnvádi felelősség gyanúja áll fenn. Az éjszaka folyamán, a közlemény alapján, sikerült minden utat megtisztítani az ország területén. A hatóság szerint kisebb incidensek történtek, de azonnal sikerült azokat megoldani.

Újvidéken a Felszabadulás sugárúton volt a legtömegesebb a zárlat, az est folyamán volt, hogy ezrek akadályozták a forgalmat. A rohamrendőrség védőfalat állt, majd kora hajnalig folyamatosan szorította vissza a tüntetőket a Futaki piac elől, a Szabadság híd irányába. A tüntetők nem ellenkeztek, amikor a rendőrség előre kezdett vonulni, ők maguk hátrébb húzódtak, felszabadítva a sugárút egy újabb szakaszát. Belgrádon és Újvidéken kívül még Nišben és Novi Pazaron is voltak zárlatok, innen is bekísértek több személyt a közrend megsértésének alapos gyanúja miatt. A rendőrség beszámolója szerint az éjszakai zárlatok ideje alatt négy rendőr sérült meg, egy jármű pedig meghibásodott a bevetés alkalmával.

Horvátország csütörtökön arra figyelmeztette állampolgárait, hogy ne utazzanak a Szerbiába, és megfelelően tájékozódjanak minden halaszthatatlan utazás esetén, mert a szerb hatóságok gyakran indokolatlan fellépést alkalmaznak a horvátokkal szemben. A közlekedés biztonságát sem lehet soha megjósolni az állandó zárlatok miatt – tette közzé a horvát külügyi tárca.

AZ ELLENZÉK ISSZA MEG A LEVÉT?

A Felső Ügyészség ma közzétette, hogy tárgyat formált a rendőrséget megfenyegető egyik közösségi hálózati bejegyzésből, amelyet a belgrádi Művészeti Kar (FDU) hallgatói tettek közzé, s azt írták benne, kiengedték a karon tanuló, korábban bekísért lányokat, egyikük a katonakórházban van. Majd hozzátették: Halál a rendőrségre.

Milenko Jovanov, a Szerb Haladó Párt parlamenti frakciójának vezetője úgy ítélte meg, hogy a blokádoknak semmi más értelmük nincs, csak a polgárok zaklatása. Megítélése szerint a parlamenti ellenzék lesz az első áldozata ennek az akciónak, melyet felvált majd a blokádellenzék. Azt mondta, a „konténeres forradalom” nem lehet sikeres, s a lázadók célja elismerni Koszovót, népirtás-szüleménynek nyilvánítani a boszniai Szerb Köztársaságot, függetleníteni Vajdaságot.

NÉMET SZEMMEL

A szerbiai történésekkel foglalkozott csütörtökön a német sajtó is. A helyzet Szerbiában kiéleződni látszik – értékelte a német Katholische Nachrichten-Agentur (KNA) ügynökség. „Ami korrupcióellenes tiltakozásként kezdődött, egyre inkább próbatétellé válik az államvezetőség számára. Az egyetemisták most a polgári engedetlenség felé fordulnak, erre pedig a rendőrség letartóztatási hullámmal válaszol. Az akciók a szombati nagy tüntetések után következtek, amelyeken több mint 100 ezer ember követelte a fővárosban előrehozott parlamenti választásokat” – írta a KNA. „Belgrádban már napok óta lehetetlen bármit is tervezni” – tette közzé a berlini Tageszeitung, s erről a Deutsche Welle is beszámolt. „Bárhová is induljon az ember, barikádokba ütközik, amelyeket a lázadó polgárok emeltek. Az emberek teljes harci felszereltségben álló speciális rendőrségi egységekkel találkoznak, fenyegető fekete maszkokkal az arcukon. A tömegközlekedés leállt. Naponta tucatnyi »terroristát« tartóztatnak le – olyan polgárokat, akik békésen tüntetnek az utcákon.” A német lap azt írta, „a módszer békés és innovatív, az őrületbe kergeti a teljesen tehetetlen rendőrséget. Polgárok csoportjai blokkolják az utcákat, barikádokat emelnek. Amikor megérkezik a rendőrség, engedelmeskednek a parancsnak, hogy távozzanak, átengedik a barikádok eltakarítását, és addig várnak, amíg a rendőrők el nem mennek. Amikor ez megtörténik, minden kezdődik elölről. A rendőrség teljesen túlterhelt. Pokoli a forróság. A rendőrök nemcsak kimerültek, hanem megalázva is érzik magukat ettől a macska-egér játéktól” – írta a lap.

Államfői kegyelem

Aleksandar Vučić államfő kegyelemben részesítette azokat az elkövetőket, akik a Szerb Haladó Párt újvidéki székházából kirohanva a környező utcákban bántalmaztak egyetemi hallgatókat, az egyik lánynak pedig eltörték az állkapcsát. Az eset, mint ismeretes, január 28-ára virradóra történt, amikor az egyetemisták plakátokat ragasztgattak a székház előtt. Az újvidéki Alapfokú Bíróság megerősítette, hogy megkapta az Igazságügyi Minisztérium határozatát az államfői kegyelemről, így több bűncselekmény elkövetésében hagynak fel a további eljárással. A karlócai K. S. (30) ellen súlyos testi sértés és erőszak elkövetése miatt, R. D. (22), B. N. (22) és D. N. (22) ellen is hasonló cselekmények miatt folyt eljárás. Az eset után, mint ismeretes, megbukott a kormány.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tüntetők Újvidéken, a Felszabadulás sugárúton (Fotó: Beta)