2025. július 4., péntek

Az internetről egyszerűbb

Szerbiában továbbra is hódít az online vásárlás

Szerbiában évről évre egyre népszerűbb az online vásárlás, amely szinte minden korosztályban elterjedt. Jelenleg azok a kereskedők vannak előnyben, akik élnek ezzel a lehetőséggel.

Szerbiában 2025 első negyedévében az elektronikus fizetések száma 40,1 százalékkal ugrott meg az előző év azonos időszakához képest – derült ki a Szerb Nemzeti Bank adataiból. Ez azt jelenti, hogy az interneten összesen 23,6 millió tranzakció jött létre, ebből 16,5 millió belföldi, 7,1 millió pedig külföldi weboldalakon. 

A polgárok tavaly a harmadik negyedévben az interneten összesen 44,1 milliárd dinárt költöttek el. Ezenkívül 215,8 millió eurót és 54,4 millió dollárt fizettek a külföldről megrendelt árura. Szerbiában egyre több polgár vásárol külföldről, de ez nem mindig biztonságos. Szakértők rámutatnak arra, hogy a fogyasztók védve vannak abban az esetben, ha Szerbia területéről vásárolnak, de külföldön már nem érvényesek a fogyasztóvédelmi törvényeink. 

Annak ellenére, hogy növekszik az online vásárlók száma, ez nem veszélyezteti a hagyományos vásárlást. A legtöbben még mindig szeretnek elmenni az üzletbe, megfogni és kipróbálni a termékeket.

Az online vásárlásnak számos előnye van a hagyományos vásárlással szemben. Először is gyors, könnyű és egyszerű. Nem kell figyelembe venni az üzletek nyilvántartási idejét, a polgárok a nap 24 órájában vásárolhatnak. Ezáltal regeteg időt nyerhetnek, hiszen nem kell elmenniük az üzletekbe, sorban állniuk a kasszánál. Ezenkívül online sokszor olcsóbban hozzájutnak a termékekhez. A vásárlók most már tájákozottabbak. Tisztában vannak azzal, hogy 14 napon belül visszaküldhetik a terméket, ha nem nyeri  el a tetszésüket. Fontos azonban, hogy a termék eredeti állapotban legyen, tehát nem használták. Vannak olyan helyzetek, amikor a a megvásárolt ruhát viselték egy ünnepségen, és azután vissza akarták küldeni, de ez már nem volt lehetséges. 

Az online vásárlásnak természetesen hátrányai is vannak. A árut a vásárlók nem próbálhatják ki, nincs lehetőségük megfogni. Főleg ruhák és cipők vásárlása során nagyobb a kockázata annak, hogy nem megfelelő termék ékezik. A vásárlók gyakran panaszkodnak arra, hogy nem a megfelelő termék érkezik, vagy sokkal többet kellett fizetniük. Ilyen esetben lehetőség van 14 napon belül visszaküldeni a terméket. A hagyományos vásárlás esetében ilyenre általában nincs lehetőség. 

Az utóbbi időben elterjedtek az online kereskedelmi portálók, amelyek olcsó termékeket kínálnak, ilyen pédául a Szerbiában is népszerű Temu.

Online vásárlás során nagy veszélyt jelenthetnek a csalók, ezért elővigyázatosságra van szükség. Minden esetben ellenőrizni kell a weboldalt, amelyen vásárolnánk. Olyan oldalakon nem szabad fizetnünk, amelyekhez valamilyen linken, e-mailen vagy közösségi oldalakon át jutottunk. Fontos, hogy semmiképpen se küldjük el fizetőkártyánk adatait elektronikus postán. Ezenkívül, ha olyasmire futunk rá az interneten, ami túl kedvező ahhoz, hogy igaz legyen, kétszer is meg kell gondolni a vásárlást. 

Az online vásárlás minden bizonnyal egyre elterjedtebb lesz a jövőben, ezért a polgároknak óvatosnak kell lenniük. Érdekes adat, hogy tavaly világszerte több mint 3 milliárd dollár veszett oda online vásárlás során, mivel a fogyasztók a megrendelés után elálltak a vásárlástól. Az ok a további költségek, amelyeket a vásárló a fizetés során nem vesz észre. Szerbiában erre vonatkozóan nincsenek pontos adatok, de a becslések szerint nálunk azonos okok miatt körülbelül félmillió dollár veszik oda. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay