A hétvégén Vajdaság-szerte tartalmas programokat szerveztek Szent István napja alkalmából. Az idén is szentmisékkel, alkalmi műsorokkal, koncertekkel és koszorúzásokkal emlékeztek meg az államalapítónkról. A hétvégén többek között ünnepséget tartottak Óbecsén, Magyarkanizsán, Tordán, Szenttamáson, Kúlán, Szajánban, Moholon, Törökbecsén és Újvidéken is.
KÉTNAPOS ÜNNEP ÓBECSÉN
Óbecsén már pénteken délután kezdetét vette az ünneplés. Az Óbecsei Schola Cantorum énekkar koncertet adott a Páduai Szent Antal-templomban, ahol kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét is tartottak. A Köztársaság utcában felállított szabadtéri színpadon folytatódott a program.
– Ünnepelünk mi is, vajdasági magyarok, immár mintegy 30 településen, tartományunk minden szegletében, ahol közösségünk tagjai élnek. Tesszük ezt úgy, jegyzem meg kellő szerénységgel, hogy a Kárpát-medencében egyedülálló módon Vajdaságban augusztus 20-a hivatalos ünnep, a magyar közösség nemzeti ünnepe, melynek jelentőségét ismerik, elismerik és tisztelik a velünk élő többségi nemzeti és két tucatnyi kisebbségi közösség tagjai is. Kézzelfogható sikere ez a Vajdasági Magyar Szövetség közösségmegőrző és építő törekvéseinek – fogalmazott ünnepi beszédében Juhász Bálint, a VMSZ Intézőbizottságának elnöke, aki kiemelte: a magyar nemzet nem korlátozható Magyarországra, határokon átnyúló entitás.
A megszentelt kenyeret Kiss Igor, az óbecsei községi képviselő-testület elnöke vágta fel.
Ezután a Petőfi kultúrkör tagjainak és vendégeinek néptáncműsora következett, majd István, a király, az egyik legnépszerűbb magyar rockopera dallamai csendültek fel Csiszár István, Száraz Tamás, Heiter Ágnes és Tihanyi Lívia magyarországi előadóművészek előadásában. A Folkbeat duó koncertje után Bereczki Zoltán színész, énekes lépett színpadra a zenekarával. A rendezvény első napját látványos tűzijáték zárta. Szombaton délután tartották meg a hagyományos főzőversenyt a kultúrkörnél, amelyre 38 csapat nevezett be. A legjobb szakácsok értékes nyereményekben részesültek. Emellett színes gyermekprogramok és éjfélig tartó utcabál várta az érdeklődőket.
TORDA: AZ ÖSSZETARTOZÁST HAGYTA ÖRÖKSÉGÜL
Tordán pénteken este hálaadó szentmisével, az új kenyér megáldásával, alkalmi műsorral és a Szent István-szobor megkoszorúzásával emlékeztek államalapító királyunkra. A szentmisét ft. Fehér Roland bókai plebániai kormányzó mutatta be a Nepomuki Szent János plébánia templomban. Homiliájában kiemelte, hogy Szent István király személyisége a mai világ magyarjainak a változást üzeni, olyat, amilyet jómaga ezer éve megtett azzal, hogy kereszténnyé tette nemzetét. Véleménye szerint a mai délvidéki magyarságnak, fiatalságnak is egy ilyen változásra lenne szüksége, hogy az internet világa mellett felismerje a kereszténység igaz értékét, magyarságunk szépségeit, és ápolja azokat.

Dobai János, a tordai helyi közösség tanácsának elnöke alkalmi beszédében kiemelte, hogy Szent István példát mutatva kovácsolta nemzetté a magyart, hazát adott, és hozzájárult a magyarság évszázados felemelkedéséhez.
ALKALMI KONCERT ÉS TŰZIJÁTÉK SZENTTAMÁSON
A szenttamási magyarság ezúttal is a 22 évvel ezelőtt felújított kálvárián tartott ünnepi szentmise és koncert keretében emlékezett Szent István királyra. A szombat esti ünnepi istentiszteleten Zsúnyi Tibor helyi plébános mellett jelen volt ft. Szabadi Károly verbászi plébános és Brasnyó Ferenc kishegyesi esperesplébános. A főcelebráns Retkes Zsolt mélykúti káplán volt, aki a szentbeszédben az államalapító történelmi jelentőségű tevékenységének fontossága mellett hangsúlyozta, István király, mint igazi, elkötelezett Krisztust követő ember mindig tudta, mikor kell feltekinteni az Istenre vagy az égiekre, hogy belőlük merítkezve tudjon mindig továbblépni. A szentmise alatt az énekeket a hívekkel együtt a jánoshalmi Hetvenszer Hétszer zenekar biztosította, amely később egyórás önálló koncertet is tartott Istenről, hazáról, emberi érzésekről. Magyar költők megzenésített és hangszerelt versei mellett bibliai témájú dallamokat és néhány, más szerzőtől származó éneket adtak elő.
A kálvárián tartott ünnepség ezúttal is tűzijátékkal zárult.
TÖRÖKBECSE: MAGYARSÁGUNK MEGMARADÁSA A TÉT
Törökbecsén is szombaton tartották meg a hagyományos Szent István-napi rendezvényt a helyi Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület udvarában. A program főzőversennyel kezdődött délután, amelyre 18 csapat jelentkezett be. A nap további részében szórakoztató gyermekprogramok várták a legkisebbeket. A későbbiekben ünnepi műsor emelte a rendezvény színvonalát, és megszentelték az új búzából készült kenyeret. A Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Szőnyi Csongor szólt az ünneplőkhöz.
– Írassák be gyermekeiket magyar tannyelvű óvodába, iskolába, hogy magyar embereket neveljünk, és tegyünk magyarságunk megmaradása érdekében. Fogjunk össze, mutassuk meg, hogy mi is vagyunk itt, a gyönyörű Tiszánk mentén, Törökbecsén. Örömmel tölt el, hogy ennyien eljöttek és szebbé tették a Szent István-napi megemlékezést – mondta Szőnyi Csongor.
A LEGSZEBB KENYÉR MAGYARKANIZSÁN
Vasárnap reggel ünnepi szentmisével kezdődött Magyarkanizsán az egész napon át tartó programsorozat Szent István és az új kenyér ünnepén. A Szent Őrangyalok római katolikus templomban a község elöljáróinak részvételével és megannyi hívő jelenlétében Palatinus István plébános celebrálta az istentiszteletet. A délutáni programok során minden korosztályra gondoltak a szervezők, a magyarkanizsai önkormányzat munkatársai. A Legszebb kenyér verseny győzteseit is kihirdették. A színpadon a Kolompos együttes, a Band of Streets fúvóscsapat, Kamarás Iván lépett fel.
Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere alkalmi beszédében többek között elhangzott, hogy az ünnep attól függ, hogy akik jelen vannak, azoknak mennyire fontos a közös pillanat, a közös élmény.
– Az elnyert kiváltságok, az őseinktől ránk hagyott és az általunk megteremtett értékeink azért fontosak, mert megtartanak bennünket. Erős alapot adnak és védőbástyát vonnak körénk mindig, amikor megbillen a mérleg és több a rossz, mint a jó. Ezekben a kritikus helyzetekben jelentenek a legtöbbet: azt a feladatot róják ránk, hogy ne adjuk alább, hogy őrizzük meg mindazt, amivel rendelkezünk!
Az ünnepet megkoronázta Tóth Vera és a Budapest Jazz Orchestra koncertje, a városháza fénnyel való megfestése, majd bejező akkordként a tűzijáték, melyre sokan voltak kíváncsiak Magyarkanizsán, ahol ezen a napon megmozdult a község apraja-nagyja.
AZ ÁLLAMALAPÍTÓ NAGYSÁGÁT MÉLTATTÁK MOHOLON
Szent István napja alkalmából vasárnap délelőtt a moholi Szent György katolikus templomban ünnepi misét mutattak be a szent király tiszteletére, és megáldották az új kenyeret, majd koszorúzással emlékeztek meg az államalapítóról a templomkertben lévő királyszobornál.

A rendezvényen részt vett Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának és a tartományi kormánynak a képviselője, az adai önkormányzat vezetősége, a Magyar Nemzeti Tanács, a pártok és a községi intézmények és civil szervezetek tagjai. A katolikus plébánia, a Csobolyó Művelődési Egyesület és a Vajdasági Magyar Szövetség moholi szervezete által rendezett ünnepség az új kenyér ünnepélyes fogadásával kezdődött a templom előtt, ahol alkalmi műsort mutattak be a művelődési egyesület tagjai. A rendezvény a koszorúzási ünnepséggel zárult, amelyen előbb Világos Miklós plébános mondott áldást Szent István szobránál, majd Kudlik Zoltán, a tartományi művelődési titkárság segédtitkára ünnepi beszédet. Végezetül az ünneplők, az anyaország, a tartomány, a helyi önkormányzat, az MNT, a pártok és a civil szervezetek képviselői megkoszorúzták az államalapító magyar király szobrát.
KENYÉRSZENTELÉS ÉS FALUNAP SZAJÁNBAN
Augusztus 20-a, állapalapító királyunk Szent István-napi ünnepe Szajánban falunap és templombúcsú is egyben. Vasárnap délelőtt a Szent István nevét viselő katolikus templomban Bővíz László nagykikindai plébános megáldotta és megszentelte az új kenyeret, amit a mise végén szétosztottak az összegyűlt híveknek.
A magyarországi Hatvan városából származó vitéz, dr. Tóth Pál Tamás, a Szent György Lovagrend budavári priorja Szent István király esztergomi kincstárban őrzött bordacsont ereklyéjének egy darabját tartalmazó aranyozott kapszulát ajándékozott Szaján népének, amelyet a Szent István katolikus templomban fognak őrizni.
A Szent István-napi ünnepséget megtisztelte jelenlétével Kovács Elvira köztársasági parlamenti képviselő, Tóth Ramóna, az MNT VB tagja, Gombár Melitta, a nagykikindai városi tanács tagja, Kormányos László tartományi segédtitkár, Süli Nándor, a nagykikindai képviselő-testület tanácsnoka, Kormányos KatonaGyöngyi, a VMMI igazgatója és sokan mások.
A mise után a templomudvarban megkoszorúzták Szent István királyunk 2020-ban emelt mellszobrát. A koszorúzás előtt Tóth Zoltán faluelnök köszöntötte az egybegyűlteket, az alkalmi ünnepi műsor keretében pedig a helybeli Ady Endre ME szavalói és népdalénekesei léptek fel.
MEGSZENTELTÉK AZ ÚJ KENYERET KÚLÁN
A kúlai Szent György római katolikus templomban vasárnap kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét tartottak. Juhász György helyi plébános többek között elmondta, az államalapítás Szent István király elvitathatatlan érdeme, amely által történelmünk legnagyobb személyisége és a magyar szentek legnagyobbika lett.

Valka Károly, a község alpolgármestere szerint az államalapító napját az összmagyarság ünnepeként éljük meg, ezért a vajdasági magyarság számára különösen fontos Szent István.
AZ ÚJ KENYERET ÜNNEPELTÉK ÚJVIDÉKEN IS
A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban vasárnap délután rendeztek Szent István-napi népünnepélyt, az idén is, akárcsak a korábbi években. A rendezvényt nagy érdeklődés kísérte.

Az idén a művelődési központ felújított épületében tartották meg, ami csak fokozta az ünnepi hangulatot. A kenyérszentelő szentmisét a Szent Erzsébet római katolikus templomban mutatták be.
