2025. szeptember 1., hétfő

Gyermekek a színpadon

Véget ért a bácsfeketehegyi gyermekszínjátszó találkozó – A Palicsi Színjátszó Grund részt vehet a magyarországi országos találkozón

Az elmúlt hétvégén két napon át tartott a XI. Bácsfeketehegyi Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó. A rendezvény a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó vajdasági selejtezője, és ez alkalommal is nagy érdeklődés övezte. Összesen 18 produkció került bemutatásra, a csoportok pedig Bácsgyulafalváról, Horgosról, Bezdánból, Törökfaluból, Újvidékről, Adáról, Topolyáról, Bácskossuthfalváról, Szenttamásról, Kúláról, Palicsról, Gunarasról, Nagykikindáról és Bácsfeketehegyről érkezetek, valamint fellépet Eszékről a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ színjátszócsoportja is. A találkozót ez alkalommal is a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezték, ám Hajvert Lódi Andrea, a találkozó fő szervezője egy újdonságról számolt be lapunknak.

Vérkeringő – Színes Szilánkok Diákszínpad – Újvidék

Vérkeringő – Színes Szilánkok Diákszínpad – Újvidék

– Ez alkalommal egy harmadik szervezője is volt a találkozónak, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség. Ez egy nagy segítség és sokkal könnyebb volt a szervezés, mint korábban. Valamint ez azt is mutatja, hogy a rendezvény fontos a közösség számára, de természetesen, a gyerekek számára a legfontosabb. Minden évben várják, készülnek rá, és figyelmesen végignézik egymás előadásait. A foglalkozásokat is szeretik, hiszen a tanulás mellett alkalmuk nyílik ismerkedni is. Mindig úgy osztjuk be őket, hogy minden településről 2-3 gyerek kerül egy-egy csoportba. Így játékosan együtt dolgoznak, és közben barátságok születnek, kapcsolatok épülnek és egy nagyon szép közös élménnyel gazdagodnak – mondta el a fő szervező, majd arról is szólt, hogy az idei évben egy nagyon kicsit visszaesett a résztvevő csoportok száma. Általában 20 produkció kerül bemutatásra, az idén viszont csak 18 volt. Ettől függetlenül elégedett a résztvevők létszámával. Sikerült jól és tartalmasan kitölteni ezt a két napot, anélkül hogy túlzsúfoltuk volna – fogalmazott.

A bemutatott előadásokat ez alkalommal is háromtagú zsűri értékelte, amelyből két tagot Magyarországról delegáltak, egy pedig itteni, tudtuk meg Hajverttól. Bori Viktor színész-drámatanár és Tóth Erzsébet előadóművész érkezett Magyarországról, mindketten első alkalommal jártak itt. A vajdasági zsűritag Kovács Frigyes színművész volt, aki már több alkalommal is zsűrizett. A fő szervező azt is elmondta, hogy a zsűri nemcsak értékelte a produkciókat, hanem tanácsokat is adott a felkészítőknek, így a találkozó a felkészítők számára is kiváló lehetőség a tanulásra is.

A találkozó legjobbja továbbjutott a magyarországi Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozóra, és a zsűri döntése alapján a Palicsi Színjátszó Grund a továbbjutó. Ők a Palicsi Magyar Művelődési Egyesület és a Miroslav Antić Általános Iskola színjátszó csoportja, akik Karinthy Frigyes – Madách Imre: Az emberke tragédiája című művét dolgozták fel. A darabot Kalmár Zsuzsa és Arnold Ildikó rendezte. A találkozónak egy továbbjutója lehet, de a zsűri ez alkalommal javaslatot tett, hogy a bácsgyulafalvi Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület Ákombákom színjátszó csoportja is részt vehessen a találkozón. Ők Lázár Ervin A kék meg a sárga, valamint A nagyravágyó feketerigó meséi alapján állítottak össze egy előadást Akvarell címen. A darabot Vörös Imelda rendezte, csoportvezetők Égető Éva és Zsiga Renáta. Az ő részvételükről az országos találkozón a fesztiváltanács fog döntést hozni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel