2024. május 19., vasárnap

A végén megszólaltak az ágyúk!

Szombaton hajnalban elhunyt a legendás Bobby Charlton

Az angol focihétvége rosszul kezdődött: szombaton 86 éves korában elhunyt Bobby Charlton világbajnok. A BBC beszámolója szerint Charlton „kora reggel, békében hunyt el”. A korábbi kiválóság 1956 és 1973 között a Manchester United játékosa volt, nevelőklubja színeiben 758 mérkőzésen 249 alkalommal volt eredményes, az angol bajnokságot háromszor, a BEK-et és az FA-kupát egyszer-egyszer nyerte meg, míg az angol válogatottal 1966-ban világbajnok volt. Egyike volt azon játékosoknak, akik túlélték a manchesteriek 1958. február 6-i müncheni repülőgép-balesetét. A nemzeti együttesben 106 mérkőzésen 49 gólt szerzett, 1966-ban az Aranylabdát is kiérdemelte, II. Erzsébet királynő 1994-ben ütötte lovaggá.

Remekül kezdte a Chelsea az Arsenal elleni londoni rangadót. A kékek gyors, veszélyes támadásokat vezettek, ennek meg is lett az eredménye, hiszen már az első negyedórában büntetőhöz jutottak, amelyet Cole Palmer magabiztosan értékesített. Alig kezdődött el a második félidő, Mihajlo Mudrik máris megduplázta csapata előnyét. Nicolas Jackson akár a három pont sorsát is eldönthette volna, ám lövését védeni tudta az Arsenal kapusa. A hajrában Declan Rice egy remek lövéssel szépített, majd nem sokkal később Leandro Trossard szemfülességének köszönhetően kiegyenlített, és ezzel pontot mentett csapatának.

Nem várt könnyű mérkőzés a Manchester Cityre, amely a bajnokságot jól kezdő Brightont fogadta. A City a vezetést Julian Álverez kissé szerencsés góljának köszönhetően szerezte meg, majd nem sokkal később egy labdaszerzést követően Erling Halland duplázta meg csapata előnyét. A szünetet követően feljavult a vendégek játéka, és Ansu Fati találatával szépített is a Brighton, ám ennél többre nem futotta az erejéből.

A Liverpool–Everton városi derbi csalódást okozott a szurkolóknak. A vendégek játéka gyakorlatilag értékelhetetlen volt, amire csak részben ad magyarázatot az, hogy a 37. perctől emberhátrányba kerültek, mivel a játékvezető kiállította Ashley Youngot. A másik oldal sem lehet büszke a teljesítményére, a Liverpool a mezőnyfölénye ellenére csak a 74. percben büntetőből szerezte meg a vezetést. Mohamed Szalah a hajrában egy kontrából másodjára is eredményes volt, amivel eldöntötte a mérkőzést.

Angol bajnokság, 9. forduló: Liverpool–Everton 2:0, Bournemouth–Wolves 1:2, Brentford–Burnley 3:0, Manchester City–Brighton 2:1, Newcastle–Crystal Palace 4:0, Nottingham–Luton 2:2, Chelsea–Arsenal 2:2, Sheffield Utd.–Manchester United 1:2. Az Aston Villa–West Ham találkozó lapzárta után ért véget, a Tottenham–Fulham mérkőzést ma játsszák.

20. Sheffield Utd. 9 0 1 8 7:24 1

A következő forduló (október 27-én, 28-án és 29-én): Crystal Palace–Tottenham, Chelsea–Brentford, Arsenal–Sheffield Utd., Bournemouth–Burnley, Wolves–Newcastle, Aston Villa–Luton, Brighton–Fulham, Liverpool–Nottingham, Manchester United–Manchester City, West Ham–Everton.

Griezmann a hős!

A Celta Vigo–Atlético Madrid meccs első komoly eseménye a 25. percben történt, amikor a hazai kapus, Ivan Villár kiejtette a már a kezében levő labdát, majd szabálytalankodott a labdát megszerezni igyekvő Álvaro Moratával szemben. A játékvezető büntetőt ítélt a Matracosok javára, kiállította a hatalmasat bakizó hálóőrt. A tizenegyest Antoine Griezmann magabiztosan értékesítette. A Celta ugyan nem adta fel, játékosai több lövést is leadtak a madridi kapura, ám rendkívül pontatlannak bizonyultak. Griezmann ugyanakkor a folytatásban még kétszer bevette a hazai kaput, amivel eldöntötte a találkozót.

Megvolt a Sevilla–Real Madrid találkozó pikantériája, hiszen Sergio Ramos, a királyi gárda korábbi csapatkapitánya ezúttal ellenfélként fogadta egykori csapattársait. Mindez nem hatott meg senkit, a csapatok lendületesen kezdtek, ami főleg a vendégekre volt igaz, hiszen tíz perc alatt kétszer is betaláltak a hazai kapuba. Az más kérdés, hogy a játékvezető mindkét gólt érvénytelenítette, az elsőt les miatt, a másodiknál pedig a támadást már az elején megállította ápolás miatt. A meccs második fele egyértelműen a Sevilláé volt, Ivan Rakitić fejesénél Dani Carvajalnak kellett nagyot hárítania, majd Djibril Sow rontott el egy óriási lehetőséget. A második félidőben úgy tűnt, szép lassan ellaposodik a játék, aztán az utolsó negyedórára felpörögtek az események. David Alaba öngóljával a hazaiak kerültek előnybe, majd Toni Kroos szabadrúgását Carvajal fejelte a Sevilla kapujába. Bár a folytatásban Ramosnak és Kroosnak is volt lehetősége a gólszerezésre, az eredmény már nem változott.

Ramos természetesen egykori játékostársaival is kakaskodott, Rüdigerrel nem biztos, hogy jól járt

Spanyol bajnokság, 10. forduló: Osasuna–Granada 2:0, Real Sociedad–Mallorca 1:0, Getafe–Betis 1:1, Sevilla–Real Madrid 1:1, Celta Vigo–Atlético Madrid 0:3, Las Palmas–Rayo Vallecano 0:1, Girona–Almería 5:2. A Villarreal–Alaves és a Barcelona–Athletic Bilbao találkozó lapzárta után ért véget. A Valencia–Cádiz mérkőzést ma játsszák.

20. Almería 10 0 3 7 13:29 3

A következő forduló (október 27-én, 28-án, 29-én és 30-án): Girona–Celta Vigo, Almería–Las Palmas, Barcelona–Real Madrid, Mallorca–Getafe, Cádiz–Sevilla, Betis–Osasuna, Rayo Vallecano–Real Sociedad, Athletic Bilbao–Valencia, Atlético Madrid–Alavés, Granada–Villarreal.

Mbappé formában

Gyorsan vezetést szerzett a PSG a Strasbourg elleni találkozón. A párizsiak a 10. percben büntetőhöz jutottak, amelyet Kylian Mbappé magabiztosan értékesített. Bő fél óra elteltével Mbappé egy gólpasszt is kiosztott Carlos Solernak. A második félidőben Fabián Ruiz biztosította be a fővárosiak győzelmét.

Nagy csatát vívott a Nice és a Marseille. A játék főként a mezőnyben zajlott, a kapuk nem sokszor forogtak veszélyben. A találkozó hajrájában a vendégek részéről Pierre-Emerick Aubameyang a kapufát találta el. Nem sokkal később Leonardo Balerdi megpecsételte a Marseille sorsát, második sárga lapját követően ugyanis kénytelen volt elhagyni a játékteret, így a vendégek emberhátrányba kerültek. A Nice ráadásul szabadrúgást végezhetett el, amelyből Evann Guessand bevette a vendégek kapuját. Ezzel a góllal a Nice megnyerte a mérkőzést, és újra a táblázat élére állt.

Francia bajnokság, 9. forduló: Le Havre–Lens 0:0, PSG–Strasbourg 3:0, Nice–Marseille 1:0, Lorient–Rennes 2:1, Lille–Brest 1:0, Nantes–Montpellier 2:0, Toulouse–Reims 1:1. A Monaco–Metz és a Lyon–Clermont találkozó lapzárta után ért véget.

18. Clermont 7 0 2 5 5:12 2

A következő forduló (október 27-én, 28-án és 29-én): Clermont–Nice, Reims–Lorient, Lens–Nantes, Brest–PSG, Lille–Monaco, Metz–Le Havre, Montpellier–Toulouse, Rennes–Strasbourg, Marseille–Lyon.

Kane Mainzot is bevette

Semmit sem bízott a véletlenre a Bayern München, amely Kingsley Coman és Harry Kane találataival gyorsan kétgólos előnyre tett szert a mainzi vendégszereplésen. Érdekesség, hogy az angol válogatott sztárjának ez volt a kilencedik találata a német bajnokságban. A hazaiak becsületére legyen mondva, hogy nem zuhantak össze, sőt Anthony Caci a szünet előtt szépített. A második félidő elején még az egyenlítésre is volt alakalmuk, a lehetőségeiket azonban kihagyták, s ahogy az lenni szokott, ilyenkor érkezett a büntetés: Leon Goretzka egyórányi játékot követően megszerezte a harmadik müncheni találatot, amivel lezárta a találkozót.

A Darmstadt–Leipzig bajnokin mindössze 43 másodpercet kellett várni a vendégek vezető találatára. Lois Openda gólját követően Emil Forsberg duplázta meg a lipcseiek előnyét. Tobias Kempe bő fél óra elteltével büntetőből szépített. A második félidőben Openda duplázott, amivel bebiztosította csapata győzelmét.

A Szalai Attilával felálló Hoffenheim gyorsan vezetést szerzett a Frankfurttal szemben, ám a vendégek még az első félidőben három gólt szerezve megfordították a találkozót.

Német bajnokság, 8. forduló: Borussia Dortmund–Werder Bremen 1:0, Darmstadt–Leipzig 1:3, Freiburg–Bochum 2:1, Hoffenheim–Frankfurt 1:3, Union Berlin–Stuttgart 0:3, Wolfsburg–Leverkusen 1:2, Mainz–Bayern München 1:3, Köln–Mönchengladbach 3:1. A Heidenheim–Augsburg találkozó lapzárta után ért véget.

18. Mainz 8 0 2 6 7:22 2

A következő forduló (október 27-én, 28-án és 29-én): Bochum–Mainz, Augsburg–Wolfsburg, Bayern München–Darmstadt, Mönchengladbach–Heidenheim, Stuttgart–Hoffenheim, Werder Bremen–Union Berlin, Leipzig–Köln, Frankfurt–Borussia Dortmund, Leverkusen–Freiburg.

Kiszenvedett győzelem

Érdekesen alakult a Roma–Monza bajnoki. Az első félidőben főleg a vendégeknél volt a labda, ám a hazaiak támadásai konkrétabbak voltak. A félidő hajrájában Danilo D’Ambrosio kiállítását követően emberelőnybe került José Mourinho csapata. A második félidőben megváltozott a játék képe, a Roma irányította a játékot, a vendégek pedig ellentámadásokkal próbáltak veszélyeztetni. A hazaiak a hajráig csak két kapufát tudtak felmutatni, majd a 90. percben megtört a jég, Stephen el Shaarawy találatával megnyerték a mérkőzést. Érdekesség, hogy a gólt követő tízperces hosszabbítás során a játékvezető Mourinhót is kiállította.

Gól nélküli első félidőt követően a második játékrészében az Inter három gólt lőve idegenben legyőzte a Torinót. A vártnál könnyebben jutott a Lazio három ponthoz a Sassuolo vendégeként. A római csapat már az első félidőben Felipe Anderson és Luis Alberto találataival eldöntötte a találkozót.

Első számú gólvágója, Victor Osimhen távollétében is könnyed győzelmet aratott a Napoli Veronában. Matteo Politano szerzett vezetést az első félidőben a címvédőnek, majd még a szünet előtt kiosztott egy gólpasszt Hvicsa Kvaracheliának. A grúz játékos a második játékrész elején duplázott. A Verona Darko Lazović találatával fél órával a hármas sípszó elhangzása előtt szépített, ám a későbbiekben nem tudta szorosabbá tenni a mérkőzést.

Olasz bajnokság, 9. forduló: Verona–Napoli 1:3, Torino–Inter 0:3, Sassuolo–Lazio 0:2, Roma–Monza 1:0, Bologna–Frosinone 2:1, Salernitana–Cagliari 2:2. Az Atalanta–Genoa és a Milan–Juventus találkozó lapzárta után ért véget. Az Udinese–Lecce és a Fiorentina–Empoli találkozót ma játsszák.

20. Cagliari 9 0 3 6 5:18 3

A következő forduló (október 27-én, 28-án és 29-én és 30-án): Genoa–Salernitana, Sassuolo–Bologna, Lecce–Torino, Juventus–Verona, Cagliari–Frosinone, Monza–Udinese, Inter–Roma, Napoli–Milan, Empoli–Atalanta, Lazio–Fiorentina.

Nyitókép: Palmer itt már elvitte a labdát Raya, az Arsenal kapusa mellett, de ebből nem született gól ( Fotó: Beta/AP)