A női vízilabdatorna nyitófordulójával pénteken hajnalban elrajtol a szingapúri vizes világbajnokság. A magyar válogatott a mindig kellemetlen rivális Görögország ellen kezdi meg szereplését. A csapat alapos „ráncfelvarráson” esett át a párizsi olimpia óta, a tavaly még társkapitány Cseh Sándor idén már egyedül vezeti a gárdát. A legnagyobb hiányzó egyértelműen a Ferencváros csapatkapitánya, Gurisatti Gréta, aki az elmúlt években meghatározó szerepet játszott a válogatottban is – a közvélemény egyelőre értetlenül áll a fradista mellőzése előtt, az érintett a közösségi felületein sokat sejtetően csak annyit írt „ezúttal más szempontok érvényesültek”.
Cseh szövetségi kapitány a kerethirdetés alkalmával nem boncolgatta komolyabban a döntését, annyit mondott, szeretné, hogy a válogatott „egy jó világversenyt hozzon össze”. Kiemelte, hét-nyolc csapat is éremesélyesként érkezett Szingapúrba, személy szerint azt szeretné, hogy a lányok örömmel pólózzanak, higgadtan és egymásért küzdjenek. Ez egy új és friss csapat, rutinos és új játékosok egyvelege, akik képesek lehetnek meglepetést okozni. A görögök után két „kötelező” jön, Japán és a vb-újonc Horvátország (papíron) könnyű prédának számít a magyaroknak.
A magyar női válogatott kerete, kapusok: Neszmély Boglárka, Torma Luca. Mezőnyjátékosok: Dömsödi Dalma, Faragó Kamilla, Garda Krisztina, Hajdú Kata, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Peresztegi-Nagy Kinga, Rybanska Natasa, Sümegi Nóra, Kovács-Csatlósné Szilágyi Dorottya, Tiba Panna, Vályi Vanda, Varró Eszter.
A tavalyi évhez képest a férfiválogatott is átalakult, Vogel Soma hiánya azonnal szembeötlik – a kapus sajnos sérüléssel bajlódik, csípőműtét vár rá. Varga Zsolt a hálóőr és a válogatott jövője miatt ezúttal inkább kihagyta a keretből. Ami a többieket illeti, a lányokhoz hasonlóan a rutin mellett a fiatalság is szerephez jut. Varga elárulta, elsősorban az építkezést tartja szem előtt, szeretné, ha a kevésbé tapasztalt játékosok a 2027-es budapesti világbajnokságig teljes mértékben beépülnének a csapatba, és egy komoly, erős váz alakulna ki.
„A világverseny egy tűz, amibe belemártjuk a kardot, amely egyre élesebbé válik” – fogalmazott Varga. A magyar válogatott sorrendben Ausztráliával, Japánnal és Spanyolországgal találkozik a csoportkörben.
A magyar férfiválogatott kerete, kapusok: Csoma Kristóf, Mizsei Márton. Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel, Burián Gergely, Fekete Gergő, Jansik Szilárd, Kovács Péter, Manhercz Krisztián, Molnár Erik, Nagy Ádám, Nagy Ákos, Vámos Márton, Vigvári Vendel, Vigvári Vince, Vismeg Zsombor.
A magyarok esetében a keret kialakítása többé-kevésbé egyértelmű és világos, a szerbekről ez kevésbé mondható el. Uroš Stevanović tovább csavart néhányat a Párizsban aranyérmes alakulaton, s a fiatalok helyett inkább az országhatárokon kívül kereste a megoldást: bekerült a keretbe a grúzoktól visszahonosított Boris Vapenski és a montenegróiaktól elcsent Nikola Murišić. Stevanović húzása a kívülállók számára minden bizonnyal érthetetlen, hiszen számos fiatal tehetség nevelkedik a hazai egyesületekben, ám ha a tavalyi, váratlan és meglepő olimpiai menetelést vesszük alapul, a Radnički mestere minden bizonnyal tudja, mit csinál.
Mandićék Dél-Afrika ellen melegítenek, majd a második körben – vélhetően a csoport első helyéért – Olaszország ellen ugranak vízbe, végül pedig Romániával játszanak. A csoportelső a férfiak és a nők esetében is egyenes ágon jut be a negyeddöntőbe, így a ki-ki meccsek nem csak a presztízsről szólnak majd.
Ami a többi meccset illeti, már a csoportkörben igazi „klasszikusokat” rendeznek, a férfiak D jelű négyese a színvonalát tekintve kiemelkedik a többi közül, érdemes lesz követni!
A szerb férfiválogatott kerete, kapusok: Radoslav Filipović, Lazar Dobožanov. Mezőnyjátékosok: Dušan Mandić, Strahinja Rašović, Sava Ranđelović, Miloš Ćuk, Vuk Milojević, Đorđe Lazić, Nikola Jakšić, Nemanja Vico, Boris Vapenski, Petar Jakšić, Viktor Rašović, Nikola Murišić, Vasilije Martinović.
A NŐI TORNA CSOPORTBEOSZTÁSA ÉS MENETRENDJE:
A csoport: Olaszország, Ausztrália, Új-Zéland, Szingapúr.
B csoport: Egyesült Államok, Hollandia, Kína, Argentína.
C csoport: Görögország, Magyarország, Japán, Horvátország.
D csoport: Spanyolország, Franciaország, Nagy-Britannia, Dél-Afrika.
Július 11.: Dél-Afrika–Spanyolország (3.00), Argentína–Hollandia (4.35), Egyesült Államok–Kína (6.10), Franciaország–Nagy-Britannia (7.45), Japán–Horvátország (10.00), Olaszország–Új-Zéland (11.35), Szingapúr–Ausztrália (13.10), Görögország–Magyarország (14.45).
Július 13.: Kína–Argentína (3.00), Magyarország–Japán (4.35), Nagy-Britannia–Dél-Afrika (6.10), Horvátország–Görögország (7.45), Spanyolország–Franciaország (10.00), Ausztrália–Olaszország (11.35), Új-Zéland–Szingapúr (13.10), Hollandia–Egyesült Államok (14.45).
Július 15.: Argentína–Egyesült Államok (3.00), Görögország–Japán (4.35), Dél-Afrika–Franciaország (6.10), Nagy-Britannia–Spanyolország (7.45), Kína–Hollandia (10.00), Ausztrália–Új-Zéland (11.35), Olaszország–Szingapúr (13.10), Horvátország–Magyarország (14.45).
A FÉRFITORNA CSOPORTBEOSZTÁSA ÉS MENETRENDJE:
A csoport: Olaszország, Szerbia, Románia, Dél-Afrika.
B csoport: Ausztrália, Spanyolország, Magyarország, Japán.
C csoport: Szingapúr, Kanada, Brazília, Egyesült Államok.
D csoport: Görögország, Kína, Montenegró, Horvátország.
Július 12.: Szerbia–Dél-Afrika (3.00), Kanada–Egyesült Államok (4.35), Kína–Horvátország (6.10), Brazília–Szingapúr (7.45), Spanyolország–Japán (10.00), Magyarország–Ausztrália (11.35), Montenegró–Görögország (13.10), Románia–Olaszország (14.45).
Július 14.: Egyesült Államok–Brazília (3.00), Dél-Afrika–Románia (4.35), Görögország–Kína (6.10), Japán–Magyarország (7.45), Ausztrália–Spanyolország (10.00), Horvátország–Montenegró (11.35), Szingapúr–Kanada (13.10), Olaszország–Szerbia (14.45).
Július 16.: Kanada–Brazília (3.00), Ausztrália–Japán (4.35), Kína–Montenegró (6.10), Olaszország–Dél-Afrika (7.45), Szerbia–Románia (10.00), Görögország–Horvátország (11.35), Szingapúr–Egyesült Államok (13.10), Spanyolország–Magyarország (14.45).

Nyitókép: Izgalmas meccsekre van kilátás Szingapúrban (Fotó: MTI)