2024. május 20., hétfő
CÍMLAPTÖRTÉNET

Uralták a színpadot

Jól ismert daloktól zengett szombaton este a temerini sportcsarnok

„A Tinifesztivál a vajdasági magyarok legszínvonalasabb, országos könnyűzenei rendezvénye mára már hagyománnyá vált. Minden évben lehetőséget nyújt azoknak a fiataloknak, akik különleges képességeikkel kitűnnek társaik közül, és ezt az adottságot szeretnék megmutatni a közönségnek is. A tehetségek felkarolása és gondozása közös felelősségünk, hiszen ők azok a fiatalok, akik Vajdaság kincseit jelentik” – hangzott el a 32. temerini Tini és Ifjúsági Énekes Vetélkedő döntőjén, amelyre Vajdaság 11 helységéből érkeztek fiatal tehetségek. A 17 döntős nem csak a helyszínen nyújtott felejthetetlen élményt, hiszen az érdeklődők a televízió képernyőjén élőben is követhették a tehetségek produkcióit. A fiatalok korukat meghazudtoló módon mutatkoztak be a nagyérdeműnek, bebizonyítva, hogy érdekes színfoltjai lehetnek a magyar könnyűzenei életnek.

A fellépőket Vitkay-Kucsera Ágota egyetemi tanár és operaénekes, Erős Ervin zeneszerző és zenész, Szerda Árpád zenész, előadó értékelte az előadásmód, az énekhang és a kiejtés alapján.

– Az idén is erős volt a mezőny. A verseny előtt ugyanis profi módon foglalkoztak a fellépőkkel, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy dinamikus és jó előadásokat hallhatott a közönség. Nagyon sok énekesnél hatalmas fejlődések voltak tapasztalhatók. A kiváló produkciókhoz viszont a nagy színpad és a fesztiválhangulat is hozzájárult. Valószínűleg ez még egy kis pluszt kihozott belőlük – mondta Szerda Árpád zsűritag, aki azt is elárulta, hogy a zsűrinek nem volt egyértelmű a döntése minden helyezést illetően. – Van egy határozott pontrendszerünk, melynek keretében értékeljük az adott produkciót az előadásmód, az énekhang és a kiejtés alapján. Van, amikor a pontozás a meghatározó, de van, amikor viszont egy produkció összképe annyira magával ragadó, annyira erőteljes, hogy nem tudunk nem az ő javára dönteni. Ez nyilván a tehetségnek és az interpretációnak az a magas szintű összhangja, az azért nagyon sokszor el tud minket varázsolni olyan módon, hogy ez az énekes javára döntsön, még ha a pontozás alapján gyengébben is teljesített.

Szerda Árpád szerint a visszatérő énekesek is bizonyítják a fesztivál létjogosultságát.

– Azt hiszem, mindenképpen szüksége van Vajdaságnak arra, hogy a vajdasági tehetségeket előtérbe helyezzük, az énekeseinket, a zenekaraikat, mert nagyon sok tehetségünk van. Nagyon sokan nem tudják, hogy milyen platformokon kezdeményezzenek, hol mutatkozzanak meg, hol próbálják ki magukat, és szerintem a Tinifesztivál rendkívül kiváló alkalom egy énekesnek, hogy kipróbálja magát élő zenekarral. Ilyen rendezvény Vajdaságban nemigen van. Azt gondolom, hogy a fesztivál megérdemli azt, hogy továbbfejlesszék – fogalmazott Szerda Árpád.

Szanka Emma (Fotó: Ótos András)

Szanka Emma (Fotó: Ótos András)

A zsűri döntését nem könnyítette meg a műfaji sokszínűség sem, ugyanis az érzelmes daloktól kezdve a pop- és rockzenén keresztül a táncdalokig minden felcsendült a színpadon. A szakemberek végül a tinikategória legjobbjának Szanka Emma előadását minősítették. A 13 éves bácskertesi lány Ki szívét osztja szét című Koltay Gergely-dallal nyerte meg a 12-től 17 évesek korosztályának mezőnyét. Emma az idén debütált a fesztiválon. Fiatal kora ellenére már több énekversenyen is eredményesen szerepelt, de nagyszínpadon először énekelt. Kedvenc műfaja a koreai pop zene, emellett a romantikus dallamokat kedveli. Zeneiskolába jár, zongorázni tanul, és már most biztos abban, hogy énekesnő szeretne lenni.

– Nagyon jól éreztem magam a színpadon. Először kicsit féltem, de amikor megszólalt a dob, majd a többi hangszer is, akkor már éreztem, hogy jó helyen vagyok. Egyszerűen jó energiák vettek körül, én pedig el tudtam engedni magam, és élvezni a fellépést. Jó volt megtapasztalni, milyen érzés a színpadot uralni. Az pedig, hogy az én előadásomat választották a legjobbnak, csak ráadás. Természetesen nagyon örülök az első helyezésnek, hiszen mindenkinek jólesnek az elismerések – emelte ki a fiatal tehetség, aki egy mély mondanivalójú dalt választott a versenyre. – A zenetanárnőm választotta nekem a dalt. Tudtam, hogy ez egy nagyon érzelmes dal, de úgy éreztem, el tudom énekelni, tehát bíztam magamban. Így utólag is azt gondolom, jól döntöttünk, és ezt a zsűri értékelése is bizonyítja. Az egyik kulcsfontosságú elem a mély mondanivalójú dal előadásában az érzelmek átadása. A hangszínünkkel és a hangsúlyozással lehet játszani a szöveg érzelmi mélységeinek kifejezésén. Ezek mellett a tempó és a dinamika változatossága is hozzájárulhat az érzelmek hangsúlyozásában. Nekem az segített a legtöbbet, hogy elképzeltem a dal történetét, és ezt próbáltam meg átadni a közönségnek az éneklés során – fejtette ki Szanka Emma.

Erős Henrietta (Fotó: Ótos András)

Erős Henrietta (Fotó: Ótos András)

A temerini Erős Henrietta torok- és hangszálgyulladása ellenére is az ifjúsági korosztály mezőnyének nyertese lett. Henrietta évek óta a fesztivál rendszeres versenyzője. Számos elismerésben részesült az elmúlt években. Volt közönségdíjas, különdíjas, de a tini korosztály első díját, illetve az ifikategória második díját is megszerezte már, az idén pedig az első helyezéssel is kibővült az a bizonyos lista. A fiatal hölgy évről évre igyekszik színvonalas, a hivatásos énekeseket is próbára tevő dalokkal készülni. Az idén is nagy kihívás elé állította magát, ugyanis a Pillangó című dallal állt színpadra. Elmondása szerint a felkészülés nem volt egyszerű, mert össze kellett egyeztetnie az egyetemmel és a munkahelyével. Ennek ellenére minden szabadidejét igyekezett kitölteni gyakorlással.

– Nyolcadik alkalommal veszek részt a Tinifesztiválon, és mindig újult erővel térek vissza. Az idén kicsit megnehezítette a dolgomat az egy hete kezdődő torok- és hangszálgyulladásom, ami miatt kétséges volt, hogy tudok-e egyáltalán fellépni a Tini színpadán. Egész héten azért harcoltam, hogy itt lehessek, és hogy énekelni tudjak. A dalválasztás számomra nagyon nehéz pillanat volt, ugyanis egy olyan dalról beszélünk, ami mind technikailag, de főként lelkileg megterhelő. Amikor kicsi voltam, nem értettem, a szüleim, hogy tudják a régi, mély mondanivalójú dalokat úgy hallgatni, hogy elérzékenyülnek rajta. Mindig azt mondták nekem, hogy majd eljön az én időm, amikor erre megérek, és megértem ennek a lényegét. Úgy gondolom, most jött el az a pillanat, ugyanis a próbákon nem tudtam anélkül előadni a dalt, hogy ne sírtam volna el magam. Nagyon örülök, hogy a nézők és a zsűri is átérezte a dalt – mondta. Henrietta úgy érzi, hogy az első fellépése óta nagyon sokat fejlődött. – Hálás vagyok a fesztivál zenekarának, illetve a felkészítőknek, hogy foglalkoztak velünk. A két-három hónap felkészülés nélkül nyilván nem lett volna ilyen a dal. Nagyon sokat segítettek, és hasznos tanácsokkal láttak el bennünket. A nyolc év alatt pedig rengeteget fejlődtem. Szoktam mondani, hogy a Tini színpadán nőttem fel. Tizenhárom évesen kezdtem, és azóta szakadatlanul itt vagyok minden évben – tette hozzá.

Mivel zenész családból származik, így a zene egészen kis kora óta kitölti az életét.

– Nagyon régóta foglalkozom zenével. A szüleim zenészek, így egyértelmű volt számomra, hogy én is, legalább egy kicsit, belekóstolok a zenébe. Megszerettem ezt a közeget és az egész szakmát. Ugyanakkor nagyon zűrösek a napjaim, dolgozom az egyetem mellett, ezért nem tudok a zenével komolyabban foglalkozni. A mai nap mindennek ellenére nagy löketet adott számomra, hogy folytassam az utam – zárta a beszélgetésünket Erős Henrietta.

A 32. Tini és Ifjúsági Énekes Vetélkedő szervezője hagyományosan a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület volt. Az eseményt a helyi önkormányzat, a köztársasági művelődési és tájékoztatási minisztérium, valamint a tartományi oktatási és művelődési titkárságok is támogatták. Az idén a Magyar Nemzeti Tanács a Tinifesztivált a vajdasági magyarság egyik kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági versenyévé nyilvánította.

Nyitókép: Ótos András