2024. április 27., szombat
FORMULA–1

Jött a csavar: a visszatért Sainz nyert!

Lassan már abban kezdtünk el kételkedni, hogy a Formula–1-ben lesz-e több csavar, mert a Mercedes dominanciája után ugyanolyan Red Bull-os fölény tart már három éve, s erre vonatkozólag sajnálatosan a jövőben sincs garancia, hogy valami megváltozna. Melbourne-ben azonban a sors úgy akarta, hogy e sorok írója végre ne aludjon el néhány kör után, mert az élről induló Max Verstappent már a második körben megelőzte a vakbélműtétje után lábadozó Carlos Sainz Jr., de pillanatok alatt kiderült, hogy a holland címvédő versenyautójának jobb hátsó fékjével probléma van, ennek következményeként kiállt a negyedik körben.

Előző nap egyébként a 26 éves Verstappen pályafutása 35. pole-pozícióját szerezte meg, a mostani idényben pedig a harmadikat, azaz minden idei időmérőn ő volt a leggyorsabb, de ezúttal csak hajszálon múlott, hogy nem előzte őt meg mindkét Ferrari, azaz már szombaton „lógott valami a levegőben”. Max sorozatban 9 futamgyőzelem és zsinórban 43 pontszerző helyezés után esett ki F1-es viadalról, legutóbb, 2022-ben éppen Melbourne-ben kényszerült kiállni. A legutóbbi kilenc F1-es nagydíjat ráadásul kivétel nélkül Verstappen nyerte, így két győzelemre volt saját rekordjának megdöntésétől, de most ez a széria is megszakadt, mint mindegyik sorozatnak is ez a sorsa előtt-utóbb.

De térjünk vissza a Ferrarira, amelynek kettős sikerével végre teljes volt az öröm a maranellói csapatnál. A 29 éves Sainznak ez pályafutása harmadik futamgyőzelme, s amellett, hogy úgy nyert, hogy a múlt héten a vakbél miatt kihagyta a dzseddai futamot, ez most még egy fricska a Ferrarinak, mert pont őt dobják ki a már lassan nyugdíj előtt álló Lewis Hamilton kedvéért, aki ezúttal még a Q3-ba sem jutott be…

A címvédő kiállása után a két Ferrari és a két McLaren kezdett csatába a futamgyőzelemért: Sainz remekül tartotta a vezető pozíciót, amely az első kerékcseréket követően is az övé maradt, a másik Ferrarival Charles Leclerc zárkózott fel a második helyre, őt a helyi szurkolók kedvence, Oscar Piastri követte, akit márkatársa, Lando Norris szorongatott. A háromhelyes rajtbüntetés miatt hatodikként startoló Sergio Pérez, a Red Bull mexikói versenyzője sokáig George Russell (Mercedes) mögött volt beragadva a hetedik pozícióban, de a versenytáv felénél az ötödik helyen száguldott. Közben a hétszeres vb-győztes Hamilton a Mercedes motorhibája miatt feladta a küzdelmet.

Féltávnál a McLaren helycserével próbálkozott, Piastri átadta a harmadik pozíciót Norrisnak, aki igyekezett megtámadni Leclerc-t a második helyért, miközben Sainz nagyon magabiztosan építette az előnyét az élen. A Ferrari a 35. körben kerékcserére hívta Leclerc-t, aki a bal első gumijának teljes elkopására panaszkodott a rádión. A monacói új gumikkal a negyedik helyen állt vissza a mezőnybe, de hamarosan újra második volt, miután a két McLaren is friss abroncsokat kapott a bokszban. Mindezek után az élről Sainz is kiállt a második kerékcserére, és nagyságrendileg öt másodperces előnnyel tért vissza elsőként a pályára.

Közvetlenül a leintés előtt Russell balesete borzolta a kedélyeket, de a brit versenyző nem sérült meg, a Mercedes viszont így egyetlen pontot sem szerzett Ausztráliában. A baleset kapcsán a futam után Fernando Alonsót 20 másodperces büntetéssel sújtották, emiatt a hatodikról a nyolcadik helyre csúszott vissza. Az Aston Martin spanyol pilótáját azért marasztalták el, mert a verseny utolsó előtti körében a pálya egyik leggyorsabb kanyarjában indokolatlanul lelassított, ennek következtében csúszott ki Russell.

A televíziós közvetítésből kiderült, hogy a melbourne-i F1-es hétvége során több mint 452 ezer néző volt kint az Albert Parkban, ez rekordot jelent az Ausztrál Nagydíj történetében.

A vb két hét múlva Szuzukában a Japán Nagydíjjal folytatódik.

Ausztrál Nagydíj, Melbourne (58 kör, 306,124 km, a pontszerzők): 1. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 1:20:26,843 óra, 2. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 2,366 másodperc hátrány, 3. Lando Norris (brit, McLaren) 5,904 mp h., 4. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 35,770 mp h., 5. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 56,309 mp h., 6. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 1:23,222 p h., 7. Cunoda Juki (japán, RB) 1:35,601 p h., 8. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 1:40,992 perc h., 9. Nico Hülkenberg (német, Haas) 1:44,553 p h., 10. Kevin Magnussen (dán, Haas) 1 kör h.
A leggyorsabb kör: 1:19,813 perc (Leclerc, 56. kör).
A vb-pontversenyek állása 3 futam után (még 21 van hátra), versenyzők: 1. Verstappen 51 pont, 2. Leclerc 47, 3. Pérez 46, 4. Sainz 40, 5. Piastri 28, 6. Norris 27, 7. George Russell (brit, Mercedes) 18, 8. Alonso 16, 9. Stroll 9, 10. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 8 stb. Csapatok: 1. Red Bull 97 pont, 2. Ferrari 93, 3. McLaren 55, 4. Mercedes 26, 5. Aston Martin 25, 6. RB 6, 7. Haas 4,

Nyitókép: A Ferrari régen ünnepelt ekkorát (Fotó: Beta/AP)