Az Európai Bizottságnak tudomása van a Népszabadság kiadásának felfüggesztéséről, és aggodalmát fejezi ki miatta – jelentette ki Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság (EB) vezető szóvivője hétfőn sajtótájékoztató keretében, újságírói kérdésre válaszolva.
Hozzátette, hogy a médiaszabadság, a pluralizmus és az újságírók védelme egy szabad és demokratikus társadalom alapvető értékei. Az Európai Bizottság (EB) elkötelezett ezen értékek védelme és támogatása mellett. A kialakult helyzet és annak okai kérdéseket vetnek fel, ezért a bizottság szoros figyelemmel követi a fejleményeket – mondta Szkínász. A testület ugyanakkor nem bocsátkozik találgatásokba, és nem ragad ki egyetlen részletet sem, annak érdekében, hogy a jogállamiság kereteit teljes összességében tudja vizsgálni és értékelni – tette hozzá.
Nathalie Vandystadt, az Európai Bizottság digitális és médiaügyekért felelős szóvivője a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a testület eszközei korlátozottak, de feltétlenül támogatja a sajtó szabadságát, amelynek védelmét az Európai Unió Emberi Jogi Chartája is rögzíti. Ha jogi következmény vetődne fel egy tagállamban a média szabadságával kapcsolatban, az Európai Bizottság is cselekedhet mint a kezdeményezések segítője és előmozdítója – tette hozzá a szóvivő.
A médiumok tulajdonosi hátterét, annak esetleges aránytalanságát vizsgáló bizottság felállítását szorgalmazta Molnár Gyula, az MSZP elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
A fekete szalagot viselő ellenzéki politikus a Népszabadság kiadásának felfüggesztését úgy értékelte: „a magyar demokrácia és a sajtószabadság sötét időszaka kezdődött el”. Molnár Gyula szerint az általa javasolt bizottságnak azt is vizsgálnia kellene, hogy a médiumok reklámbevételei milyen cégekhez, cégcsoportokhoz köthető, van-e ebben aránytalanság.
Az egyeztetések eközben tovább folynak a Népszabadság felfüggesztésével és újraindításával kapcsolatos tárgyalások a Mediaworks menedzsmentje és a lap szerkesztőségének vezetői között. A Mediaworks hétfőn kiadott közleménye szerint nyitottak a megállapodásra, amelyben a napilap esetleges értékesítését is rögzíthetik. A kiadó hangsúlyozta: a szerkesztőség függetlenségének további fenntartása alapvető cél, míg a tulajdonos elsősorban a termékek pénzügyi szempontú vizsgálatára koncentrál. A felek megegyeztek abban, hogy hétfőn ismét tárgyalóasztalhoz ülnek – írták.
