2025. május 10., szombat

Kincsek a tulipános ládából

Kiállítás nyílt a topolyai tájházban

A topolyai tájház nyári tantermében megnyílt a Kincsek a tulipános ládából című kiállítás, melynek bemutatott darabjairól és magáról a tulipános ládáról Sihelnik Ágnes, a Művelődési Ház munkatársa beszélt lapunknak.

– A tulipános láda, más néven kelengyeláda karakterisztikusan szinte mindegyik családban volt, ahol lány született, ugyanis a lányok számára, amit az évek során összegyűjtöttek, különböző lakástextíliákat, ruhaneműket ebben tárolták. Ez volt a lányok kelengyéje, amit ha férjhez mentek, magukkal vittek. Ezek a ládák később, amikor a lány saját családot alapított, klasszikusan a részét képezték a ház berendezésének. Jellemző volt, hogy a ládákat egy-egy tájegységre jellemzően festették. A tájházban található szintén egy ilyen tulipános láda, ami az 1800-as évek végén készült, a tulajdonosának neve és az évszám is látható rajta, ami feltételezhetően a házasságkötésnek az éve. A tulipános ládánkban olyan dolgok gyűltek össze, amiket a topolyai polgárok, asszonyok eddig éveken keresztül otthon őrizgettek, s mint adomány átvettem. Ezekből gyűlt össze az a „kelengye”, amit hely és idő híján eddig nem igazán mutattunk be az érdeklődőknek. Mindig szó esik a kelengyéről és magáról a ládáról, de szinte lehetetlen szemrevételezni a tartalmát egy negyvenöt perces látogatás során. A kiállítás nagyon jó lehetőség arra, hogy bemutassuk a kelengyeláda tartalmát, természetesen részleteiben, minden darabból van kiállítva néhány. Található többek között ágynemű, takaró, lepedő, párnahuzatok, szőttes és hímzett abroszok, polcszélek, különböző terítők, falvédők, női alsó ruházat, illetve szalvéták, fésűtartók, rongypokrócok, amelyek szintén a kelengyeláda tartalmát képezték. Hogy ne csak lakástextíliákból álljon a kiállítás, az elmúlt években egyéb tárgyi adományokat is beépítettük a kiállításba: van két vasalónk, rózsamintás tálunk, illetve kerámiából készült lapos tálunk is. A kiállításunk anyagát Baranyi Mihály, Varga Paláncsai Ilona, Deák Retek Piroska, Boda Ilona, Vukelity Rózsa, Lepeda Csilla, Aleksić Irena, Simon Julianna, Rác Rózsa, Csábrádi Erzsébet, László Turuc Mária, valamint a Boros és a Kovács család adományaiból állítottuk össze – nyilatkozta Sihelnik Ágnes.

A kiállítás hétköznapokon 8 és 14 óra között tekinthető meg, míg munkaidőn kívüli látogatás esetén a 062/800-69-63-as telefonszámon lehet időpontot foglalni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Nem mindennapi kiállítás várja az érdeklődőket a tájházban (Turi Orsolya felvétele)