2024. április 30., kedd

Sokan tüntettek az ünnepen

Ferenc pápa munkahelyteremtésre szólította fel a politikusokat

Sztrájk, tiltakozó felvonulások, utcai összecsapások és kormányellenes megmozdulások is jellemezték több európai országban a május elsejei munka ünnepét. A rendezvények óriási többsége azonban békés volt.

Isztambulban rendbontásba, súlyos zavargásba torkollott a tervezett felvonulás. Baloldali és kommunista demonstrálók a hatósági tilalom ellenére akarták megtartani május elsejei menetüket a legnagyobb török város központjában. Az útjukat elzáró karhatalom embereit az elégedetlen törökök kövekkel dobálták meg. Több helyen össze is csaptak a rendőrökkel, akik könnygázzal és vízágyúval oszlatták szét a tüntetőket.

Az incidensben csaknem harmincan (közülük huszonketten rendőrök) megsebesültek, 72 embert pedig őrizetbe vettek. Isztambul két másik körzetében, valamint sok török városban ugyanakkor rendbontás nélkül zajlottak a rendezvények.

Berlinben és Hamburgban is erőszakos incidensekbe torkollott több ezer német szélsőbaloldali felvonulása. A résztvevők közül sokan kövekkel, üvegpalackokkal és petárdákkal dobálták meg a rendfenntartókat. Hamburgban a rendőrök vízágyút is bevetettek az erőszakoskodók ellen. Hivatalos közlés szerint a randalírozók mindkét városban kisebb kárt okoztak, mint a korábbi években szervezett május elsejei felvonulásukon.

Több német városban szélsőjobboldaliak és ellentüntetők is felvonultak. Berlinben kis híján összecsaptak. A szemben állókat a rendőrség vízágyúkkal és könnygázzal tudta csak szétválasztani.

A németországi május elsejei rendezvények nagy többsége azonban sokkal nyugodtabb körülmények között zajlott. A DGB szakszervezeti szövetség felhívására, illetve szervezésében mintegy 450 békés rendezvényt tartottak Németországban, közel félmillió ember részvételével. Sok helyütt a szónokok elítélték Angela Merkel kormányának megszorító és uniós politikáját.

Görögországban a szakszervezetek egynapos sztrájkot kezdtek május első napján. Emiatt megbénult a vasúti és tengeri közlekedés, a városi tömegközlekedés is akadozott, a kórházakban pedig csak a sürgősségi eseteket látták el.

A szakszervezetek az akcióval a görög kormány minap meghirdetett gazdasági reformja ellen tiltakoztak. A legutóbbi intézkedéscsomag a vagyonadó-emelés és állami vállalatok privatizációja, a szociális kiadások lefaragása mellett 15 ezer állami alkalmazott elbocsátását is kilátásba helyezi 2014 végéig. A megmozdulást szervező két nagy szakszervezet, a GSEE és az ADEDY szerint a kormányzati intézkedések nem csökkentik a 27 százalékos – a fiatalok körében 59 százalékos – óriási munkanélküliséget, inkább növelik azt.

Athénban több ezren tüntettek. Az elégedetlenek csoportja a parlament előtt Antonisz Szamarasz miniszterelnök kormányát bírálta.

A spanyol szakszervezetek nyolcvan városban szerveztek tüntetést a munka ünnepén. A megmozdulások résztvevői az életszínvonal csökkenése és a magas munkanélküliség miatt vonultak utcára, illetve azért, hogy elítéljék a kormány megszorító politikáját. Madridban ezrek vonultak fel. A spanyol gazdaságot már több mint egy éve recesszió fojtogatja, miközben a munkanélküliség rekordszintre, 27,2 százalékra emelkedett, a fiatalok körében pedig ennek duplájára.

Franciaországban szintén bírálatok özönét zúdították a kormányra a május elsejei felvonulás résztvevői. Bírálták a kormány megszorításait és azt követelték Francois Hollande elnöktől, hogy vezessen be új, kevésbé szigorú gazdaságpolitikát.

A mintegy 40 ezer embert vonzó párizsi szakszervezeti felvonulás résztvevői elutasították a megszorításokat. A francia szélsőjobb több ezer szimpatizánsa is tüntetett Párizsban. Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke beszédében szintén „a soha véget nem érő megszorítások abszurd politikáját” ostorozta.

A franciaországi tömeggyűléseken a rekordnagyságú munkanélküliséget rótták fel az egy éve működő szocialista vezetésnek. A munkaügyi központokban összesen 3,2 millió álláskeresőt tartanak nyilván, ami negatív történelmi rekordnak számít Franciaországban.

Olaszországban a szakszervezetek szervezésében tartott utcai felvonulásokon ugyancsak munkát követeltek az emberek. A dolgozói érdekképviseletek arra is felhívták a figyelmet, hogy az olasz fiatalok körében a munkanélküliség már eléri a 38,5 százalékot.

Ferenc pápa szintén megszólalt a kérdésben. A római katolikus egyházfő május elsejei audienciáján a munka világáról is beszélt. Munkahelyteremtésre és szolidaritásra szólította fel a politikusokat. A római Szent Péter téren összegyűlt tömeg előtt szembehelyezkedett a túlzott gazdaságközpontú szemlélettel, amely szerinte ellentétes a társadalmi igazságosság elveivel.