2024. november 12., kedd
KÖZEL-KELETI KONFLIKTUS

Izrael két Hezbollah-vezetővel végzett

Az Iránból támogatott Hezbollah síita mozgalom két fontos vezetőjének likvidálásával folytatta tegnap a Libanon elleni harcát az izraeli hadsereg (IDF) északon. Az izraeli légierő lecsapott a síita milícia fegyverraktáraira is, egyúttal támadta a rakéták és páncéltörő lövedékek Izraelbe indításáért felelős csoportokat. A hadsereg azt állítja, hogy legutóbb több mint 110 légicsapást hajtott végre a Hezbollah libanoni célpontjai ellen. Dél-Libanonban a terepen IDF-csapatok pedig összecsaptak a Hezbollah harcosaival, akiket megsemmisítettek.

Közben Libanonból több tucat rakétát lőttek ki Izrael felé. A támadó eszközök egy részét megsemmisítette a légvédelem, a maradék azonban becsapódott. Helyszíni jelentések szerint egy házat rakétatalálat ért, de a támadásban senki nem halt meg.

A Kreml is megszólalt tegnap az izraeli hadműveletekkel kapcsolatban. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint a közel-keleti fegyveres konfliktus Libanonig terjedő földrajzi kiterjedése katasztrofális következményekkel jár a térségre nézve.

Az izraeli védelmi miniszter előzőleg az Irán ellen készülő válaszcsapásra irányította a figyelmet. Joáv Galant kijelentette: a hazája ellen október 1-jén 180 ballisztikus rakétával végrehajtott iráni támadás „agresszív, de pontatlan volt”. Ezzel szemben az izraeli válasz – mint mondta – „halálos lesz, végtelenül pontos, és ami a legfontosabb, meglepő. Nem fogják tudni, mi történt és hogyan, csak az eredményeket fogják látni”.

Washington megpróbálja rábeszélni Izraelt, hogy ne mérjen aránytalanul súlyos csapást iráni célpontokra, a nukleáris létesítményeket pedig kímélje meg. Annak ellenére is, hogy Benjámin Netanjahu kormányfő pártjából, a Likudból ennek ellenkezőjére felszólító hangok is hallatszottak már a napokban.

Több kormányhoz hasonlóan az amerikai is attól tart, hogy Izrael „meggondolatlan” megtorló akciója átfogó közel-keleti fegyveres konfliktushoz vezethet. Ennek veszélyére figyelmeztetett a minap az amerikai hírszerzés (CIA) vezetője is. William Burns szerint nagy a kockázata egy nagy háborúnak, holott sem Izrael, sem Irán nem akar ilyenbe belebonyolódni. Burns arról is beszélt, hogy Izrael alaposan mérlegeli a válaszlépéseket Irán múlt keddi támadására. 

A brit kormányfő pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az Izrael ellen végrehajtott iráni rakétatámadás agresszió volt, és a konfliktus komoly mértékű eszkalációját jelentette. Keir Starmer szerint a csapás nyomán ismét nyilvánvalóvá vált, hogy Irán milyen rosszakaratú szerepet tölt be a térségben. Figyelmeztetett arra, hogy a térség nem tud elviselni még egy évet ugyanilyen körülmények között. Hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetnek nincs katonai megoldása, éppen ezért folytatni kell a diplomáciai tevékenységet a tűzszünet elérése érdekében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás