2025. május 15., csütörtök
WINDOWS 10

Fall Creators Update

Bejelentették a Windows következő fő frissítését

A Microsoft fejlesztői konferenciáján, a Build 2017 rendezvényén betekintést nyerhettek a résztvevők az ősszel érkező Windows 10 frissítés tartalmába.

Nem árult el minden részletet a szoftvercég, de több érdekességről lekerült a lepel. Új funkciói például az eszközök közötti átjárást támogatják. Az Apple Universal Clipboardjához hasonló megoldás lesz a felhőalapú vágólap, amivel Windows, iOS és Android rendszerek között lehet megosztani a tartalmakat egyszerűen.

A Build 2017 fejlesztőkonferencián kiderültek a Windows 10 legújabb értékesítési számai. A Microsoft adatai alapján az elmúlt 28 nap során több mint 500 millió, havonta aktív készüléken működött az operációs rendszer. 2016 szeptemberében ez a szám még „csak” 400 millió volt. Az 500 millió készülékbe nem csupán az asztali számítógépek és a táblagépek tartoztak bele, hanem az Xbox One konzolok, a Windows 10 Mobile rendszert futtató okostelefonok és a HoloLens-, illetve a Surface Hub termékek is.
ESZKÖZÖK KÖZÖTTI ÁTJÁRÁS
A Microsoft átállt arra, hogy évente kétszer, tavasszal és ősszel frissítse a Windows 10-et. Nemrég kaptuk meg az Alkotói Frissítést, és nagyjából fél év múlva jön a következő, aminek nem gondolták túl a nevét, simán Őszi Alkotói Frissítésnek hívják. Persze az is lehet, hogy ezentúl minden év valamilyen témakör köré fog felépülni. Ahogyan az idei évet az alkotói témakör felé orientálták, úgy lehet, hogy a következőét a fejlesztői felé fogják koncentrálni.

A szeptemberi frissítőcsomag neve Fall Creators Update (FCU, eddigi kódnevén Redstone 3), tehát a vállalat újrahasznosítja az áprilisi csomag nevét, kiegészítve a megjelenésére utaló évszakkal. Az FCU egyik újdonsága a Timeline (idővonal) lesz, ami kilistázza a korábban, illetve másik eszközökön használt alkalmazásokat. Ehhez kapcsolódik a Pick Up Where You Left Off funkció, amivel ott folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk. Ez is több eszközt támogat egyszerre. Persze ehhez megfelelő alkalmazások is kellenek, a Microsoft reméli, a fejlesztők összekötik majd az asztali szoftvereket a mobilos változatokkal. A Timeline szolgáltatás tehát abban fog segíteni, hogy ott folytassuk a dolgainkat, ahol abbahagytuk őket. Amíg csak a gépünk előtt ülünk, ez azt jelenti, amire már sok szoftver jelenleg is képes, hogy odaugrik például egy dokumentumban, ahol épp jártunk, mikor legutóbb használtuk. Az igazi különlegesség inkább az, hogy ez már gépek között is működni fog, tehát a mobilunkat/táblánkat is közösen kezelhetjük az asztali PC-nkkel. Ha telepítjük a megfelelő szolgáltatást ez működni fog Android és iOS eszközökkel is, nem csupán Windowsosokkal. Az idővonalhoz nagyon szépen passzol majd az új, felhőalapú vágólap, amivel megtehetjük, hogy gépek között mozgatunk szövegeket, képeket stb. Nem lesz tehát szükség arra, hogy elküldjünk magunknak e-mailben egy képet, hogy aztán a táblánkon beszúrhassuk egy dokumentumba, a felhős vágólapot használva ez villámgyorsan megcsinálható lesz. Ez is működik majd az összes nagyobb mobil operációs rendszerrel.

Az Őszi Alkotói Frissítés új szoftvere a Story Remix lesz, ami olyan, mintha a Windows Movie Makert erősen felturbózták volna. Képes lesz automatikusan összefűzni a képeinket és a videóinkat, nagyon egyszerű lesz használni, tele lesz különféle effektekkel, és még pár zenét is kapunk vele, így nem kell azon aggódnunk, hogy a YouTube vajon elnémítja-e a legújabb videónkat. Ősszel hellyel-közzel tényleg visszatér a régi OneDrive, azaz a részleges szinkronizáció lehetősége is. A OneDrive integráció mélyebb lesz, így aki használja a Microsoft felhős tárolóját, az sokkal nagyobb beleszólást kap majd abba, hogy mit mikor és hogyan szinkronizáljon a rendszer. Ráadásul mivel mélyen a Windows része lesz, így a szoftverfejlesztőknek sem kell majd sokat foglalkozniuk azzal, hogy az applikációik használni tudják a OneDrive lehetőségeit.
A Windows kezelőfelülete is megváltozik a Fluent Design (folyékony dizájn) rendszernek köszönhetően. A Project Neon (Fluent Design System) úgy lett kitalálva, hogy a megálmodott külső jól mutasson mobilon és asztali környezeten egyaránt. Megjelenik a „Telefon” menüpont is a beállítások alatt, amivel az eddig ismertetett felhős lehetőségeket tehetjük elérhetővé a regisztrált okostelefonokon. Ezenfelül a digitális tollat használók is számíthatnak majd fejlesztésekre, és természetesen gyúrnak majd a már meglévő dolgokon is (de itt csak a szokásos biztonsági frissítésekre számíthatunk, új funkciókra nem). Pontos dátumot nem mondott a Microsoft a megjelenésre, ám a neve alapján valamikor ősszel fog érkezni az új frissítés.
TOVÁBBI ÚJDONSÁGOK
Elsősorban oktatási célokra szánják a Microsofttól a Windows 10 S operációs rendszert, a Chrome OS vetélytársának, illetve olyanoknak, akiknek elég az Office programcsomag és az Edge böngésző, ezeken kívül csak elvétve akarnak más szoftvereket használni.

Gyorsan és egyszerűen lehet telepíteni, majd az Intune eszközmenedzsment platform speciális változatával menedzselni a rendszert, minden szükséges menedzseléssel kapcsolatos feladat elvégezhető, ezzel is az iskolai rendszergazdáknak segítene a vállalat. Alapértelmezett böngésző az Edge, míg az alapértelmezett kereső a Bing. A klikkelt oldalak az Edge-ben nyílnak meg. A Windows 10 S alapértelmezetten csak a Windows Store-ban található alkalmazások beszerzésére és futtatására használható, kezelése pedig kellően egyszerű, a célterület igényeire szabták.
A Microsoft a .NET blogjában jelentette be, hogy általánosan, minden még támogatott Windowson elérhetővé tette ismert keretrendszere legújabb kiadását. Bár a .NET 4.7 már egy hónap óta elérhető, illetve kipróbálható volt Windows 10-en, most megérkezett Windows 7-re és Windows 8-ra, valamint azok szerveroldali párjaira. Elérhetővé vált a Windows 10 rendszer legújabb frissítésének egy kifejezetten fejlesztőknek szánt változata. A Windows Developer Virtual Machines áprilisi kiadása révén a programozók gyorsan és kockázatmentesen kipróbálhatják a legfrissebb Windows és Visual Studio újdonságait.
Az eredeti Windows 10, az 1507-es főverziójú rendszer nem kap több biztonsági és minőségi frissítéseket. Még így is később zárták el a csapot, mint tervezték. A Microsoft jelenlegi üzletpolitikája szerint csak két változatot támogat a nagyvállalati ügyfeleknél, tehát a Current Branch for Business verziókból egyszerre. Mivel jelenleg a Creators Update bevezetési szakaszban tart, ezért a novemberi frissítés és az évfordulós frissítés kapja tovább a javításokat, a 1507-es eredeti kiadás már nem. Tehát ajánlott frissíteni, a legújabb változatra vagy inkább helyére a legfrissebb változatot installálni, amely a Creators Update.

Magyar ember Magyar Szót érdemel