2025. május 15., csütörtök

Nyílt és közvetlen beszélgetések

A szerb államfő moszkvai útjáról érdeklődtek a holland képviselők

A holland parlament külügyi és európai kérdésekkel foglalkozó bizottságainak tagjaival találkozott tegnap Hágában Ana Brnabić, a szerbiai parlament elnöke, Kovács Elvira alelnök is részt vett az egyeztetéseken. Ana Brnabić kijelentette, hogy a Hágában folytatott beszélgetések témája az volt, hogyan befolyásolja Szerbia európai útját az Oroszország elleni szankciók be nem vezetése és Aleksandar Vučić szerb elnök moszkvai útja, de ő magyarázatot adott tárgyalópartnereinek, továbbá felkérte Hollandiát – amely az EU egyik legszkeptikusabb országa Szerbia európai útját illetően –, hogy támogassa a 3-as fejezetcsoport (klaszter) megnyitását. Brnabić a hágai újságíróknak elmondta, elégedett hollandiai tartózkodásával és azzal, hogy ezekről a témákról beszélhetett. Közölte tárgyalópartnereivel, Szerbia büszke tevékenységére, elnökére és szuverenitására is.
– Elmagyaráztam, az államfő azért ment Moszkvába, hogy tiszteletét tegye a szabadságért elesett hősök emléke előtt. A szerb nép az egyik legtöbbet szenvedett nép, és az országvezetésnek ott volt a helye. Semmi, ami ma történik, nem változtat ezen. Nem látom, hogy ez befolyásolhatná vagy befolyásolnia kellene az európai utat – mondta a házelnök.
Brnabić hangsúlyozta, hogy az Oroszországgal szembeni szankciókon és Vučić elnök moszkvai útján kívül más téma nem merült fel.

– Sem a szerbiai politikai helyzet, sem a tüntetők, sem Koszovó, sem Bosznia-Hercegovina vagy a boszniai Szerb Köztársaság kérdése nem szerepelt a témák között. Minden arról szólt, hogy az európai utunkat hogyan befolyásolja az Oroszország elleni szankciók be nem vezetése és az elnök útja – mondta.
Ana Brnabić közölte, Szerbia stratégiai döntést hozott arról, hogy sokkal többet kommunikál ezentúl, felkeresi azokat az országokat, amelyek nem különösebben nyitottak az európai integrációra, hogy közvetlen kapcsolat révén „megpróbálja megváltoztatni a rólunk alkotott képüket”. Hozzátette, Szerbia eddig nem tett elegendő erőfeszítést mindezért, elsősorban a balti, a skandináv, az északi és a Benelux országokkal van szükség egyeztetésekre. Ezt a döntést, közölte, az Aleksandar Vučić szerb elnökkel folytatott konzultációk alapján hozták meg.

– Ezért jártam körülbelül egy hónappal ezelőtt Lettországban, ezért nyitunk ott nagykövetséget, ezért vagyok most Hollandiában is, és továbbra is együtt fogunk dolgozni ezekkel az országokkal, mert ha mi nem beszélünk velük, akkor mástól kapják az információikat, aki biztosan nem a legbarátságosabb Szerbiával szemben – jegyezte meg Brnabić.
Hozzátette, elsősorban „a régió ügyeleteseire gondol, akik csak arra jók, hogy gáncsolják Szerbiát”. Arra a kérdésre, úgy érzi-e, hogy a Hollandiával való kommunikáció ma jobb, mint néhány évvel ezelőtt, amikor a Belgrád és Hollandia közötti egyetlen téma valójában a hágai törvényszék volt, igennel válaszolt, és hozzátette, bármilyen nehezek is voltak ezek a beszélgetések, nyíltak és közvetlenek is voltak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Instagram