2025. május 17., szombat

A NASA feltérképezi a világ korallzátonyait, hogy bemutassa a klímaváltozás hatásait

A levegőből fog adatokat gyűjteni a világ korallzátonyairól az amerikai űrkutatási hivatal (NASA), hogy újabb, még részletesebb adatokat gyűjtsön arról, miként hat a klímaváltozást ezekre a törékeny ökoszisztémákra.

A NASA bolygókutatási laboratóriumának tudósai és számos más neves szakember a világból csütörtökön három éven át tartó programot indított el, amelynek keretében mintegy hétezer méter magasból fogják feltérképezni a korallzátonyok állapotát.

A kutatók külön erre a célra alkotott eszközökkel szerelnek fel repülőgépet, és az általuk gyűjtött adatok elemzéséből azt remélik, hogy feltárják, miként hatnak a környezeti tényezők - a globális felmelegedés, a tengerek, óceánok savasodása, a víz és a légszennyezés - a korallzátonyokra.

"A CORAL (Coral Reef Airborne Laboratory) egy légi laboratórium, amely feltérképezi szerte a Csendes-óceánon a kijelölt korallzátonyokat Hawaiinál, Palaunál, a Mariana-szigeteknél, valamint az ausztrál Nagy-korallzátonyt. Az elképzelés az, hogy a levegőből kapjunk képet a korallszigetekről, a korábbiakhoz viszonyítva szélesebb körűen tanulmányozhassuk őket, és összevethessük állapotukat a környezet általános állapotával" - közölte Eric Hochberg, a Bermudai Óceántudományi Intézet szakembere, a program vezetője az AP amerikai hírügynökséggel.

Az általunk hasznát PRISM nevű hordozható távoli képalkotó spektrométer a legjobb eszköz a tengerparti és víz alatti tudományok kérdéseinek megválaszolására, a CORAL nem működhet a PRISM nélkül, amely a projekt lelke - mondta Michelle Gierach, a NASA tudósa.

A szakemberek hangsúlyozták, hogy a korallzátonyok a legsérülékenyebb ökoszisztémák között vannak, amelyekre közvetlenül és drámaian hat a globális felmelegedés.

A korallzátonyok tanulmányozását végző nemzetközi társaság 2015-ben kiadott jelentése szerint az elmúlt évtizedekben a korallzátonyok mintegy fele teljesen, vagy szinte teljesen elpusztult a globális klímaváltozás és a helyi tényezők következtében.

Magyar ember Magyar Szót érdemel