Húsz évnyi munka után végre elkészült és megnyílt a világ leghosszabb és legmélyebben futó alagútja. Az 57 kilométer hosszan, 2,3 kilométerrel a felszín alá fúrt svájci Gotthard-alagúton át egyelőre csak teherszállító vonatok fognak suhanni.
A projekt jelentőségét jelzi, hogy a megnyitón Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő és Matteo Renzi olasz miniszterelnök is ott voltak.
Az Erstfeld és Bodio közti alagút a Japánban található 53,9 kilométeres Seikan-alagúttól veszi át a világrekordot, az 50,5 kilométeres Csalagutat pedig a képzeletbeli dobogó harmadik helyére taszítja.
Az alagútnak köszönhetően egy órával csökken a menetidő Zürich és Milánó közt. Ősztől utasszállító vonatok is használhatják az alagutat.
A projektum több mint 10 milliárd dollárba került, amelyet főleg a bonyolult műszaki megoldások emésztettek fel. A nehézségeket érzékelteti, hogy 73 különböző típusú kőzetfajtán kellett átfúrni egy 410 méteres fúrófejjel, és 46 fokos hőmérsékletben 28 millió tonna kőzetet kellett kitermelni. Az építkezés kilenc munkás életébe került.
Az alagút megépítéséről még 1992-ben döntöttek népszavazás útján. Az ötlet maga nem a kormányzattól származik, hanem környezetvédő szervezetektől. A Gotthard-alagút része annak a kiépítőfélben lévő vasútvonalnak, amely Rotterdamot és Genovát köti össze és jelentősen meggyorsítja majd a teherszállítást a szóban forgó forgalmas útszakaszon.
