2025. május 17., szombat

BGA processzorvillantás az Inteltől

Messiásként várják a hobbiszámítógépek kedvelői a végül is FCBGA1140-es tokozáselnevezésű processzorokkal egybegyártott alaplapokkal szerelt kisméretű számítógépek megjelenését, amelyek a reményekkel ellentétben sajnos nem lesznek olcsók, ami erősen megkérdőjelezi azok piaci sikerét. Az új BGA platform köré épített hobbiszámítógépek így csak apró méretük révén számíthatnak majd a felhasználók kegyeire, praktikusság és ár tekintetében már kevésbé. Hogy miért? Alant kiderül.

Ahogy az várható volt, erős integrált grafikus vezérlővel, iGPU-val érkeznek a FCBGA1140-es tokozású CPU-k. Az Intel három új kilenced-generációs (Gen9-es) asztali Skylake processzorról (i7-6785R, i5-6685R, i5-6585R) rántotta le a leplet amelyek ez alkalommal nem az LGA-1151-es, hanem FCBGA1140-es tokozással érkeztek, azaz alaplapra gyárilag forrasztva, felcserélhetetlenül foglalnak helyet a rendszerben. Az új központi egységek kétcsatornás DDR4/DDR3L támogatással érkeznek, 14 nm-es csíkszélességgel készültek, 65 wattos TDP fogyasztásúak, a velük gyártott alaplapok megjelenésére rövidesen számíthatunk. A Skylake-H lapka köré épülő megoldások négy processzormaggal rendelkeznek, legnagyobb extrájuk pedig az, hogy a 72 feldolgozóval (grafikus maggal, végrehajtó egységgel, EU-val) ellátott Intel Iris Pro Graphics 580-as videovezérlővel (iGPU-val) rendelkeznek, amelyek működésre bírhatják a szintén integrált 128 MB-nyi eDRAM memóriát. A három R tipuszámvégződésű processzor erős iGPU-jának egyszeres pontosságú lebegőpontos összkapacitása - órajeltől függően – 1,1 tflops környékén helyezkedik el. Egyidejűleg három monitor kezelésére képes, támogatja az UHD, 4K videók hardveres kódolását és dekódolását, amennyiben HEVC vagy VP9 kodeket alkalmaznak. Ez az iGPU a Skylake család legerősebb megoldása, ami már játékra is alkalmas lehet, igaz, kompromisszumokkal, így az új processzorokból a nem is oly távoli jövőben több kompakt asztali játékos PC is érkezhet. Egy ilyen rendszerben egy esetleg toldalékként illeszthető grafikus kártya felesleges, hiszen az új grafikus programok és játékok alacsony részletesség mellett vígan futtathatóak.

Egy FCBGA1140-es processzorral egybegyártott számítógépes alaplappal szerelt gép egyedüli előnye talán csak az, hogy kis helyen fér el, tehát nem foglal el hatalmas helyet a képernyő mellet, a munkaasztalon vagy a televíziókészülék mellett a nappaliban. Ár tekintetében ugyanis az új BGA újdonságok 255-től 370 dollárosak, ami azt is jelenti, hogy egy köréjük gyártott alaplap amely tartalmaz egyet belőlük attól csak drágább lehet. Ár tekintetében tehát már nem lehet versenyképes a platform a hagyományos asztali számítógépekkel, hiszen mint ezekhez, az új BGA-s processzoros alaplapokhoz szintén szükséges memóriát, merevlemezt, ssd-t, billentyűzetet, egeret és kijelzőt csatolni ahhoz, hogy működőképessek legyenek, ami azt jelenti, hogy egy komplett rendszer összeállítása egy FCBGA1140-es alaplapot alkalmazva drágábbra rúghat, mint egy komponeneseivel külön-külön egybeillesztett számítógép. Az ár a kompakt, miniatűr rendszereknél egyelőre azért magas, mert ezekre csak kisebb igény mutatkozik, míg az asztali számítógépek komponensei sokkal kelendőbbek, így azok erősebbek és olcsóbbak is lehetnek. Jelenleg kifizetődőbb befektetés komponensenként összeállítani egy nagyobb méretű asztali számítógépet, mint kompaktat vásárolni. Ám, néhány éven belül megváltozhat a piaci helyzetkép és lehet, hogy a kompakt számítógépek lehetnek olcsóbbak. A tény, hogy egy FCBGA1140-es CPU-val egybegyártott alaplapos számítógép képes futtatni az újabb játékokat és grafikus alkalmazásokat és nem igényel toldalék grafikus kártyát, hátrányként is értelmezhető, hiszen a toldalék grafikus kártya közbeiktatásának biztonsági szerepe is van. A számítógépes alaplapot védi a képkijelző meghibásodásaitól, viszont a monitor is csak kisebb eséllyel károsulhat ha egy toldalék grafikus kártya látja el jellel egy meghibásodott alaplapról. Toldalék grafikus kártya alkalmazása nélkül a meghibásodott alkatrészek cseréjével történő szervízjavítás drágábbra rúghat, mint, ha toldalék grafikus kártyát alkalmazott volna a felhasználó, amely olcsóbb egy FCBGA1140-es processzoros alaplaptól, ami tehát, még egy érv a komponenesekből külön összeállított számítógépek javára, mert sokkal olcsóbban fellelhetőek az iGPU-s gyorsaságuktól eltekintve, hasonló négymagos teljesítményű LGA-1151-es processzorok, mint a három újdonság.

Egy toldalék grafikus kártyának pedig további előnyei is vannak, amelyek tényleg feleslegessé tehetik az erős iGPU-val (integrált grafikus rendszerrel) egybetervezett processzoros alaplapok alkalmazását, tehát az FCBGA1140-es megoldásokat is. Habár az elmúlt években számos kifejezetten hasznos fejlesztésnek köszönhetően a Gen9-es iGPU-k DirectX 11-es teljesítménye jobbra sikeredett, az Nvidia és az AMD újkeletű grafikus kártyái az új DirectX 12-es és Vulkan API-val is jelentősen strapabíróbbak, mint a Gen9-es architektúrát alkalmazó iGPU-k. A jelenség abból adódik, hogy a processzor oldaláról, a többszálú parancslétrehozás révén több parancs adható ki a grafikus vezérlő felé, mint amennyit az iGPU ki bír számolni. Tehát teljesítmény, gazdaságosság szempontjából is jobb egy asztali nagyobbméretű számítógép, mint egy BGA processzoros kompakt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel