2025. május 13., kedd

Okostelefonáradat a világ mobilkongresszusáról

A Mobile World Congress 2018-as rendezvény fénypontja a Snapdragon 845 rendszercsippel szerelt készülékek megjelenése volt, ezek virtuális valóságú térben is jól teljesítenek. Az idei MWC egyik legfontosabb hozománya az Android Go rendszert futtató mobilok elterjedése volt. Az Android Oreo (Go edition) ugyanis lecsupaszítja a rendszert mind tárhely, mind pedig memória és processzorigény szempontjából, hogy a legvisszafogottabb hardverrel se legyen kínszenvedés az okostelefonos használat, a dolog meglepő hatékonysággal működik a gyakorlatban.

Frissített V30 készüléket mutatott be az LG. A koreai vállalat az idei kiállításon nem mutatta be a G6 utódját, helyette a V30S ThinkQ érkezett mesterséges intelligenciával. A V30S hardveres specifikációját tekintve egyáltalán nem újdonság, az LG V30 Signature Editionnel azonos paraméterekkel rendelkezik, azaz a V30-hoz képest plusz 2 GB RAM-ot és kétszer nagyobb tárhelyet tartalmaz. Mindez azt jelenti, hogy a központi memória mérete 6 GB, a tárhely pedig 128 vagy 256 GB-os lehet, utóbbi neve V30S+ ThinQ. A fejlesztések létjogosultsága megkérdőjelezhető, hiszen a jelenlegi is kapható V30 4 GB RAM-mal is villámgyors, a tárhely pedig microSD memóriakártyával bővíthető. Ami valódi újdonságot jelent, az a mesterséges intelligencia megléte, amit a koreai vásárlók több területen is élvezhetnek majd, Európában viszont leginkább a képkészítésnél lesz használható. Az új intelligens kameraszolgáltatások Vision AI néven futnak, három új megoldás érhető el: az AI CAM felismeri a témát és optimális beállításokat biztosít nyolc kategóriában (portré, étel, kisállat, tájkép, város, virág, naplemente, napkelte). A QLens tulajdonképpen egy kicsit okosabb vonalkódolvasó, ami viszont tényleg jobbnak tűnik, az a Bright Mode, ami zajnövekedés nélkül biztosít akár kétszer világosabb képeket a mesterséges intelligencia által alkotott algoritmusok segítségével. Mindez egyébként csak a mesterséges intelligenciához kapcsolódó szolgáltatások első köre, ezek bővülésére lehet számítani.

ALCATEL

Tabletekkel kezdte rendezvényét az Alcatel. Két géppel bővül a táblagépes kínálat, az Alcatel 1T nevű filléres kütyü 7- és 10 hüvelykes változatban válik elérhetővé. A kisebb gép 600 x 1024 pixeles, 170 ppi-s megjelenítőt kapott, kávái elég vastagok. MediaTek MT8321 hajtja, négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A7 processzorral, Mali-400 grafikai egységgel, 1 GB RAM-mal és 8 GB-os belső tárolóval. Android rendszer szempontjából friss, 8.1-es Oreo Go fut rajta. Külön kiemelték, hogy a végletekig egyszerűsített és optimalizált Google-szoftver nem csak a gyenge hardverre és az erősen limitált adatkeretre nyújt részleges megoldást, hanem az egyébként bővíthető belső tárolót is használhatóbbá teszi: azonos méret mellett körülbelül 5 GB marad a felhasználónak a korábban jellemző 2,5-3 helyett. Szoftveres extrák is vannak, kékfény-szűrő az éjszakai használathoz és gyermek mód a felügyelhetőséghez. Az opcionálisan megvásárolható billentyűzet a nagyobb variáns privilégiuma. A 10 hüvelykes gép már HD felbontású, 800 x 1280 pixeles kijelzőt kapott. Szintén fekete és kék színekben jön, 99 eurós ára van.

Bemutatkoztak az Alcatel új mobiljai, az 1-es, 3-as és 5-ös széria indul útnak heteken belül, megannyi telefonnal bővítették most a repertoárt. Ha a 4G-t nem tudó, TFT-kijelzős Alcatel 1C-t nem számítjuk, akkor összesen ötféle mobilt jelentettek be: az Alcatel 1X van a paletta alján, 18:9-es kijelzője mindössze 480 x 960 pixel felbontású, és bár mindösszesen 1 GB RAM-ot kapott, kimondottan pörgősnek tűnt az alatta futó Android 8.1 Oreo Go rendszer, egy négymagos MediaTek MT6739 hajtja a telefont, videókészítés Full HD-ben, elektronikus képstabilizálással, 100-110 eurós összegért.

A 3-széria rögtön három tagot számlál, a csúcson az Alcatel 3V áll: 6 hüvelykes, Full HD+ (1080 x 2160 pixel) felbontású panel, sztenderd Android Oreo rendszer, MediaTek MT8735A rendszerchip, 16 vagy 32 gigabájtos belső tároló és szűkösnek tűnő, 2 GB-nyi ram. A 12 megapixeles, f/2,2-es főkamerától sajnos ne várjunk sokat. Előlapján 5 megapixeles egység dolgozik, a Face Key szolgáltatás az arcfelismerést takarja. Hátul ujjlenyomat-olvasó dolgozik, alján microUSB-csatlakozó kapott helyet. 190 eurós árával szinte azonnal piacra kerül. Az Alcatel 3X kisebb és könnyebb darab, az európai piacra jó eséllyel ez is ujjlenyomat-olvasóe nélkül jön. 5,7 hüvelykes HD+ megjelenítője van, módosított, de teljes értékű Android Nougat rendszert futtat. 3 GB RAM-ot és 32 GB-os belső tárolót kaphat, a drágábbik változat, de 2/16 GB az alap. MediaTek MT6739-es chip dolgozik benne, 180 eurós. Az Alcatel 3 a most bemutatott 3-széria legolcsóbb tagja, de a 3X-szel ellentétben Android 8.1 Oreót kapott. HD+ felbontása 5,5 hüvelyken oszlik el, ehhez képest viszont kimondottan kompakt háza van. A MediaTek MT6739 lapka teljesítménye valószínűleg nem lesz az igazi, egyébként szintén 2/16 GB-ot csomagolnak hozzá. 13 megapixeles, szimpla hátlapi kamerája van, az előlapi 5 megapixeles szelfiegységhez pedig egyrészt van vaku, másrészt ugyanúgy alkalmas arcfelismerésre, mint drágább társai. A várhatóan ujjlenyomat-olvasóval is ellátott telefon a jövő hónapban, 150 eurós árazású lesz.

Az Alcatel 5 képviseli a mai lista tetejét: három oldalt kávamentesített, jól kinéző, enyhén mintázott külső, még az 5,7 hüvelykes képátló mellett is használhatónak tűnik az egyébként szintén 18:9-es, HD+ kijelző. Nyolcmagos MediaTek MT6750-et tettek a motorháztető alá, szintén 2/16 vagy 3/32 GB-os belső tárhely mellett. Dupla (13 + 5 megapixeles) hátlapi kamerája a bokeh-trükkök miatt dupla, jó minőségű, akárcsak a szintén dupla előlapi rendszer, ami látószöget változtat annak függvényében, hogy hány arcot ismer fel a képen. 230 eurós belépőára nem tűnik irreálisnak.

ZTE

A ZTE Blade V9 és a V9 Vita is a mai trendeknek megfelelő formatervet kapott, kellemes hardverrel, kicsit talán túlzó árazással. A kettő közül a Blade V9 az erősebb. A mobil ékessége a 18:9-es képarányú, 5,7"-es Full HD+ felbontású IPS kijelző, aminek nagyon szépek a színek, kiválóak a betekintési szögei. Meglehetősen vékony káva fogja körbe oldalt, alul és felül azért még maradt bőven keret, de egyáltalán nem vészes mértékben. A Snapdragon 450-es lapkával hajtott, 1,8 GHz-es nyolcmagos processzorral ellátott ZTE Blade V9-ben 3200 mAh-s akkumulátor küzd meg a mindennapokkal. Megvásárolható 3/32 és 4/64 GB változatban, Android 8.1 Oreót futtat, van WiFi, GPS, Bluetooth 4.2. A 3/32-es modell 269, a 4/64-es pedig 299 eurós. A ZTE Blade V9 Vita 5,45"-es HD+ képernyős, és 18:9-es. Snapdragon 435-ös lapka a lelke, 7,6 mm vékony, elöl 13+2, hátul 5+5 megapixeles kamerák figyelhetők meg. 2/16 és 3/32 GB-os változatok készültek, előbbi 179, utóbbi 199 eurót kóstál.

NOKIA

Két szélén lekerekített Plastic OLED kijelző, csúcsteljesítmény és egyedi forma: a Nokia a Sirocco nevet is visszahozta, az eredmény ezúttal a jövőbe mutat. A Nokia 8 Sirocco ízig-vérig csúcskategóriás okostelefon. A szélein mindössze 2 milliméter vékony szerkezet jól mutat. A minőségi hangfelvételek készítését három mikrofon garantálja, 24 bites hanggal. A szelfikamera 5 megapixeles. A csak fekete színben elérhető phabletet az eredeti Nokia 8-hoz hasonlóan a Snapdragon 835 hajtja meg, 6 GB RAM-mal és 128 GB-os tárolóval, nem lesz lóerőből hiány, igaz, nemsokára jönnek a Snapdragon 845-ös mobilok. Manapság egyre népszerűbb a Qi szabvány szerinti vezetékmentes töltés, az új Sirocco ezt is tudja. A Sirocco is része az Android One sorozatnak a Google és a HMD között létrejött megállapodásnak hála, a verziószám ráadásul 8.1-es. Lehet, hogy az új Nokia 8 variáns phablet, a készülék fogása mindenesetre remek, a kijelző kellően élénk és QHD kijelzője megfelelően éles. A Nokia telefonok eddigi legszebbike.

A 3310 tavalyi újraélesztése után a lecsúsztatható billentyűzetfedelű Nokia 8110 is visszatér, 4G adatkapcsolattal és KaiOS rendszerrel. A 2018-as Nokia 8110 4G ugyan nem okostelefon, a rajta futó KaiOS a fejlesztők szerint ugyanakkor okosfunkciókat hoz a legolcsóbb, hagyományos készülékekre, és 4G- adat és internetkapcsolatot. A 8110 4G egy microSIM-et és egy nanoSIM-et fogad be. A 8110 újrája 2 megapixeles kamerával és LED villanóval is fel lett vértezve, illetve 2.0-s USB átviteli szabvánnyal, Bluetooth 4.1-gyel, b/g/n-es WiFi-vel és  VoLTE-vel. Specifikációban különösebb extrákra nem érdemes számítani, a Qualcomm 2015-ös, 2 x 1,1 GHz-es platform mindenesetre kellően gyors működést biztosít a szerény funkciótár mellé. Rendszermemóriából 512 MB, tárolóból 4 GB jár, a megjelenítő pedig 2,4"-es, QVGA felbontáson. A fekete és banánsárga Nokia 8110 4G 80 eurórért lesz elérhető tavasszal.

Az idei MWC egyik legfontosabb hozománya az Android Go rendszert futtató mobilok elterjedése. A Nokia 1 a visszafogott méretek és a szerény specifikáció mellé kis rendszerigényű Androidot és Xpress-on hátlapokat biztosít. A HMD részéről a Nokia 1 csatlakozik a gós mobilok sorához, amely egy 4,5"-es FWVGA IPS kijelzővel szerelt masina, a négymagos MediaTek MT6737M meghajtásával, 1 GB RAM-mal és 8 GB-os tárolóval. Támogatja a 4G adatkapcsolatot Cat.4-es alapokon, két nanoSIM-et (vagy egyet és egy microSD-t) fogad be. Az Android Go verziója 8.1-es Oreón alapszik, a rendszer működési sebessége pedig teljesen vállalható. A Nokia 1 fogása ráadásul kényelmes és az egykezes használat is simán megoldható. A középkategória felső részén helyezkedik a Nokia 6 és a 7 Plus. Itthon is elérhető lesz az idei Nokia 6, a Nokia 7 Plus a kávamentes és a dupla kamerás trendekhez is csatlakozik. Mindkettő az Android One mobilok sorát gyarapítja.

ENERGIZER

Nagy mobilos palettával jön idén az Energizer, a kiállításra három újdonságot hoztak el. Az elsődlegesen elemekről és akkumulátorokról ismert cég rengeteg terméket gyárt, ám ezek a kütyük hazánkba ritkán jutnak el. A strapatelefonokat egyesítő Hardcase-széria két képviselője a H570S és H590S. Számozásnak megfelelően előbbi a kisebb, de 4800 mAh kapacitású akkumulátorával kimondottan vaskos és nehéz, ahogy az 5,7 hüvelykes, Gorilla Glass 3-mal védett HD+ kijelzője sem túl apró. Hardveres alapok szempontjából MediaTek MT6739 került bele 3 GB RAM-mal, 32 GB-os, microSD-vel akár 128 GB-ig bővíthető belső tárolóval. A H590S-re 5,9 hüvelykes Full HD+ kijelző került, itt is van egy vaskos, 5800 mAh kapacitású teleppel, ami ugyan komoly üzemidőt ígér, de közben nagyon nehéz készülékházat is eredményez. A komolyabb kijelzőhöz a hardvert is változtatták, MediaTek Helio P23 nyolcmagos lapka került bele 2,0 GHz-ben maximált processzorral, 6 GB RAM-mal és 128 GB-os, egyébként szintén bővíthető belső tárolóval. A legkomolyabb és egyben legvaskosabb gép, az Energizer Power Max P16K Pro az üzemidejével büszkélkedhet: nem kevesebb mint 16 000 mAh kapacitású akkumulátort kapott! Egyéb szempontokból sem spóroltak vele, 6 GB RAM és 128 GB-os tároló került bele.

SONY

Snapdragon 845 süvít az új küllemű Xperiák alatt. Egy kompakt kávamentes mobil és egy nagyobb, roppant versenyképes csúcskészülék a Sony idei MWC-s felhozatala, HDR kijelzővel és felvétellel, akár 4K-ban.

4K OLED kijelzős Xperia végül nem mutatkozott be a barcelonai MWC-n, két előremutató Sony okostelefon viszont igen. Az alumíniumvázas, Gorilla Glass 5-ös szendvicsbe foglalt Xperia XZ2 roppant mutatós darab, és mindjárt az első fotón kiderülhet a küllemét érintő első fontos változás: a hátlap íveltebb lett. Az XZ2-t sokkal jobb kézbe fogni, mint az XZ Premiumot, lekerekítettebb a sarkainál és megfordítva lehull a lepel a következő újdonságról, a megnyúlt, Full HD+ kijelzőről (1080 x 2160 pixel). Az 5,7"-es Triluminos HDR IPS panel alatt és felett jelentősen fogytak az Xperiák legendás kávái, ennek ellenére megmaradt a sztereó hangszórópár S-Force fantázianévvel. Mindkét modell a friss és villámgyors nyolcmagos Qualcomm lapkát használja, a Snapdragon 845-öt. Adott 4 GB RAM és 64 GB tároló, hibrid SIM tálca microSD hellyel, 1,2 gigabites letöltés 4G hálózaton, Bluetooth 5.0, ac-s WiFi, NFC, 3.1-es USB, LDAC, AptX HD és DSEE HX támogatás. A felület Android Oreo 8.0-n alapul és elképesztően gyors rajta a navigálás. Megmaradt az IP65/68-as minősítés és a QuickCharge 3.0-s gyorstöltési szabvány. A dizájnváltással az ujjlenyomat-olvasó mindkét esetben hátra került, pont jó helyre. A 960 fps-es rögzítésről ezúttal sem kell lemondani, miközben Full HD-ra nőtt a felbontása, a Sony pedig először kínál HDR videofelvételt 4K-ban, ami elég izgalmasan hangzik. Emellett 3D-s arcszkennelés és szelfikészítés is van.

QUALCOMM

A Snapdragon 845-nek meg sem kottyan komolyabb 3D-s VR-környezet levezénylése, elsőként a Vulkan API is támogatott a virtuális valóságban. Az MWC minden részvevőjének jutott egy kb. 3 x 3 méteres szoba, mégpedig azért, hogy a PC-t, telefont vagy bármely külső eszközt nem igénylő szemüveggel és egy fejhallgatóval a fejen szabadon fordulhassak, guggolhassak, dőlhessek vagy hajoljak, a valóságban és a virtuális térben egyaránt. A Roomscale fantázianevű megoldás előnye, hogy úgy lehet a szobát bebarangolni, hogy külső szenzorokra nincs szükség. A Snapdragon 845-tel és két, 1014 x 1152 pixeles, 120 Hz-es megjelenítővel szerelt headset ugyanis 6DoF, teljes önállóságot garantáló mozgásérzékeléssel, illetve belső kameráinak hála aktív szemkövetéssel rendelkezik. Az űrbázis témájú demója grafikailag elég részletes és főleg a természetes világításban erős. A referencia headset azt hivatott demózni, hogy a virtuális térben mennyire szabadon lehet mozogni, az új lapka mennyire jól bírja a komolyabb 3D-s számításokat, bár a szemüvegnek a HTC Vive Prónál sokkal kevesebb pixelt kell renderelnie. Annál is inkább, mert a szemkövetés lehetővé teszi, hogy a részletes grafika ott jelenjen meg, ahova az ember éppen pillant, látószöge perifériáin pedig alacsonyabb felbontású textúrákkal és 3D elemekkel lessen takarékoskodni, ami a beépített akkumulátoros eszközök szempontjából fontos. A Qualcomm elég jól halad VR-vonalon: a Lenovo Mirage Solo és más headsetek is beépítették a Snapdragon 835-öt önálló eszközeikbe, a 845 pedig komoly grafikus előrelépést ígér, hogy a képminőség és a képfrissítés oldaláról is szintet lehessen ugrani a mobil VR jelenlegi korlátaihoz képest. A 30%-kos teljesítménynövekedés és fogyasztáscsökkenés minden bizonnyal számos partnert meg fog győzni, hogy 2018-ban Snapdragon 845-re épülő AR vagy VR-headsettel rukkoljon elő, mobil vagy bármilyen külső eszköz csatlakoztatása nélkül.

SAMSUNG

Kamerában fejlődött leginkább a Galaxy S9. Ami továbbra is két méretben, kicsit eltérő tulajdonságokkal lesz kapható alig drágábban, mint amennyiért az S8-at lehetett elhozni. De többet is tud. A memóriabővítés lehetősége sem tűnik el, a maximálisan befogadható méret 400 GB lehet. Megmaradt a Bixby-gomb, a vezeték nélküli töltés, az NFC, viszont a Galaxy S9 4 GB RAM-ot és sztereó hangszórókat kapott (alulra és felülre). A Samsung saját fejlesztésű, Exynos 9810-es chipsetje, vagy a Qualcomm Snapdragon 845-ös lapkája kerül be, függően attól, hogy melyik piacra szánják az adott eszközt, Európában az Exynos lesz a nyerő. A grafikus teljesítményért a Mali-G72 felel 18 maggal, az ARM második generációs Bitfrost architektúrájával, körülbelül 20%-nyi fejlődést értek el ezzel. Természetesen támogatottak a VR-headsetek is, értelemszerűen az S9-hez is be lehet majd szerezni Gear VR-t, bár ebből nem jött új modell idén. Az S9+ nem sokban tér el a kisebbik modelltől, de ezek az eltérések mégis sokaknak számíthatnak. A plusz 2 GB RAM inkább csak ajándék. Akárcsak a Note 8-nál, itt sem maradt ki az optikai stabilizátor, ami egy ilyen megoldásnál nagyon fontos extra, sokkal jobban látszik a kézremegés akkor, ha a téma optikailag közelebb van hozva. A szoftver továbbra is Android alapokon nyugszik, megjelenéskor a 8.0-s verzióra épített Samsung UI lesz majd rajta a termékeken. Első ránézésre nem változott sokat, az oldalról előrántható panel, a Bixby felülete, de vannak azért itt is fejlesztések. Az első pont a Bixby-t érinti, kapott egy élőképes fordítót, ami arra alkalmas, hogy a kamerát ráirányítva valamilyen szövegre a rajta levő feliratokat a kívánt nyelvre cseréli. A széria hagyományait kivétel nélkül az S9-ben és az S9+-ban megtartva (IP68, microSD, 3,5 mm-es jack, Super AMOLED) ott nyúltak hozzá, ahol tényleg van értelme. 960 fps-es lassítás, AKG sztereó hangszórók, átköltöztetett ujjlenyomat-olvasó és persze a még gyorsabb csipset, a még okosabb szoftver. De nem lesz olcsó mulatság egy S9, mindkét új termék március 16-án lesz kapható világszerte. (Mobilarena.hu nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel