A mobiltelefonok legújabb operációs rendszerének legújabb főváltozatát az Oreo édeskekszről nevezték el. Négy készüléken, a Google tavalyi Pixel modelljein, valamint a Nexus 6p-n, és az 5X-en már elérhető a 8.0-s Android Oreo. Mindenki másnak marad a várakozás és a remény, hogy az ő telefonjukra is eljut majd egy éven belül a legfrissebb Android rendszer. Az Oreo oprendszer említésre méltó újdonságait említjük meg. Egy év után tovább frissült az Android amely a 8.0-s verziószámnál tart és három generáció után újra visszatért a licencelt édességek elnevezéseihez, az ABC-ben soron következő O betűhöz ezúttal egy kekszét, az Oreo nevét választották. Vajon mennyire édes valójában a Google legfrissebb operációs rendszere amint egy friss csúcskészülékeken fut? A referenciamodellekre installálható előzetes verziók elég stabil támpontot adtak az Oreo újdonságai kapcsán, az augusztus végi, végleges Android 8.0 pedig szépen, ám lassan minden telefonra amelyen képes műküdni eljut az over-the-air frissítőrendszeren keresztül.
A Google legfrissebb rendszerének leghasznosabb újításai között jó néhány olyan funkciót találunk, amelynek a mindennapok során is hasznát vehetjük. Frissen és sebessen elsősorban a színtiszta, sallangmentes Androidot futtató készülékeken áttekinthetjük az új rendszer mellé érkező friss kialakítást, mert a legtöbb gyártó a saját felületét húzza rá az új droidverzióra is. Az ígéretek szerint már a rendszer startját követően érezhetjük az Oreo valódi erejét, amelynek indulási sebessége ideális körülmények között messze túlszárnyalja a korábbi változatokét. A bekapcsológomb megnyomása után néhány másodperccel már a PIN-kódunk begépelésével kell bíbelődnünk. Természetesen az elmaradhatatlan, dizájnt érintő módosításokból is kapunk: némileg változik az indító-képernyő, és újragondolták a lockscreent, a legfontosabb, dizájnt érintő módosítás azonban az adaptív ikonok megjelenése. Ezek a launcher kialakítása alapján rendelnek hátteret az egyes ikonokhoz, és ebbe a keretbe helyezik az alkalmazások fejlesztőitől kapott appindító piktogramokat. Ennek köszönhetően egységes kialakítást kapunk a rendszer teljes felületén. Ez nem egy teljesen új funkció, egyes launcherek már korábban is alkalmazták, most azonban hivatalosan is a rendszer részévé váltak az alakváltó ikonok. Az emojik komoly jelentőséggel bírnak az új rendszer felületén. Úgy tűnik, ez a Googlenek is fontos, az Androidban megtalálható több száz beépített emoji - amelyek mellé 69 új is érkezik az Oreóban - mindegyike új dizájnt kapott a fejlesztés során, ami az apró droidikonok klasszikus, kör alakú verzióra váltásában fedezhetőek fel legkönnyebben.
Új funkciók, értesítések, felügyelet
Az értesítési sáv legördülő menüjén keresztül szinte azonnal elérjük a legfontosabb beállítási opciókat, illetve itt az elmulasztott üzenetek és riasztások között is villámgyorsan végigpörgethetünk. Az Oreoban a Google rendesen belenyúlt a notifikációs menübe, és igyekezett még inkább a felhasználói igények alapján továbbfejleszteni az itt megjelenő elemeket. Az apró dizájnmódosításokon túl az értesítések elrendezésének logikáján módosított legtöbbet a gyártó, most már három csoportban jelennek meg az egyes funkciók. A felső szegmensben a minimalizálható, futó alkalmazások kapnak helyet, így például a zenelejátszó vagy a navigáció gyorselérési felülete is ide kerül a teljes képernyős mód elhagyását követően. Alatta a kommunikációs sáv kapott elhelyezést, ahol a különféle üzeneteket gyűjti csokorba a rendszer, és a Nougat egysoros szövegei helyett itt már pár sorral több információt is megjelenít a rendszer, amelyekre akár gyors válaszokat is írhatunk közvetlenül az értesítési sáv felületéről. Legalul pedig a további notifikációk helyezkednek el, amelyek túlcsordulás esetén az értesítési sáv alsó felén, ikonok formájában jelzik, hogy melyik alkalmazás szeretne információkat közölni velünk. Az Oreóban végre megjelenik egy régóta várt funkció is, amellyel a felülről lehúzható felületen az ébresztő szundimódjához hasonlóan egyetlen swipe segítségével „elnémíthatjuk" a megjelenő információkat, és beállíthatjuk, hogy mikor térjenek vissza képernyőnkre. Frissültek a 6.0-s rendszerrel debütált képernyőzárértesítések is.
Új szolgáltatást is kapunk a Play családon belül a friss rendszer mellé, amely Google Play Protect néven csoportosítja az Android biztonsági funkcióit. Ezek között kevés újdonságot találunk, mindöszsze arról van szó, hogy a gyártó egy közös felület alá gyűjtötte a rendszer részét képező, aktiválható lehetőségeket. A dedikált alkalmazással napi szinten átvizsgálhatjuk a telefonunkon tárolt alkalmazásokat, emellett pedig megkapjuk az Android már régóta beépített lopásgátló funkcióját is. Ezzel az Android megtette az első lépést, hogy eltüntesse a piacról az antivíruscégek mobilokra szánt változatait. Emellett a külső forrásból származó alkalmazások installálása is komolyabb védelem mögé került, mint az eddigi rendszerekben, ezzel igyekszik megakadályozni és visszaszorítani az esetleges malware-támadásokat a Google. További extra védelemként az Android legújabb verziója keményen rendszabályozza a háttérben futó szolgáltatásokat, és a korlátok felállítása mellett intelligensen kezeli ezeket a folyamatokat. Ezzel a módszerrel pedig - a biztonság mellett - a készülékünk üzemidejét és sebességét is optimalizálja az Oreo. A kijelzőfelületen a tavalyi osztott képernyős mód mellé egy újabb extra érkezik, amely nem más, mint a kép a képben funkció. Ez lehetővé teszi, hogy videólejátszóink egy külön lebegő ablakban folytassák a műsort, miközben mi a rendszerünkben barangolunk. A megoldás természetesen már egyes lejátszóalkalmazásokban is elérhető volt, azonban a Google nem csak a multimédiás vonalon fejleszti ezt a funkciót, egyéb felhasználási területeit is tesztelik. A szövegkijelölést is interaktívabbá tette a Google, most már egy kis gépi tanulással felvértezve képes elemezni a kijelölt szöveg tartalmát, és szükség esetén közvetlen appokat is ajánl a beolvasott szöveghez. Az Android friss változata tehát megérkezett, és heteken belül kigördülnek a gyártósorokról az első készülékek, amelyek alapértelmezetten is ezzel a rendszerrel indulnak el. Az előző évek tapasztalatai alapján elég nehézkesen érkeztek az új változatok, azonban az Oreo esetén a Google már a Project Treble égisze alatt tevékenykedett, aminek köszönhetően a mobilkomponensek gyártóinak, a telefonok készítőinek és a szolgáltatóknak is lényegesen kevesebb optimalizálási műveletet kell végrehajtaniuk. Tehát még idén megérkezik az első és második negyedévben megjelent csúcskészülékekre a friss rendszer, és a többi támogatott készüléknek sem kell sokat várni rá. (PC World alapján)
Az Oreo már natívan támogatja az értesítési pöttyöket (Notification Dots). Minden ikonnál megjelenik egy kis buborék, ha van az adott alkalmazáshoz tartozó új értesítés. Erre hosszan nyomva pedig egy kis ablakban az értesítéseket is megnézhetjük. Most már lehet “szundit” nyomni az értesítésekre, azaz elhalaszthatjuk azokat 15, 30 vagy 60 perccel. Ilyenkor az értesítés eltűnik, és a beállított idő elteltével újra felbukkan, így nem felejtkezünk el róla. Az Android 8.0 Oreo révén végre egységessé válik az ikonok megjelenése a készülékeken, ugyanis ezek már dinamikusan változnak az új verzióban. Ugyanaz az ikon készüléktől vagy beállítástól függően más-más alakot vehet fel, és különböző interakciókra (pl. hosszú lenyomás) különböző animációk is lehetségessé vállnak.
Az energiatakarékosabb működést, a telefonok működési üzemidejét szoftveres oldalról lehet javítani, hosszabbítani. A Google éppen ezért limitálja a háttérben futó alkalmazások működését az Android 8.0-ban. Az Android Oreo révén állítólag fele annyi idő alatt feláll a rendszer a Google optimalizációjának köszönhetően, és az alkalmazások is sebesebben töltődnek be. Az előző verzióban jelentek meg az összekapcsolt értesítések, az új Android 8.0-ban pedig bevezetésre kerültek az értesítési csatornák. Ez egy újfajta csoportosítást takar, amelynek köszönhetően együtt tudjuk kezelni a hasonló értesítéseket. Az Oreo képes automatikusan kijelölni bizonyos adatokat, például egy címet vagy nevet. Ezt egy folyamatosan tanuló algoritmus vezérli, azaz idővel egyre jobb és pontosabb működés várható.
A Google készített egy fejlesztői eszköztárat az automatikus kitöltések kezeléséhez, így az egész már rendszerszinten működik.
Az új Android már gyárilag támogatja a PIP (Picture in picture) módot, ami az ablakos alkalmazásfuttatás egy speciális formája. Ennek a videóknál lehet hasznát venni, amikor nem szeretnénk megszakítani a lejátszást, de meg akarunk nyitni egy másik appot is, például gyorsan rákeresni valamire a neten vagy válaszolni egy üzenetre. Az Android 8.0-ban ehhez egyszerűen csak meg kell nyomni a Home gombot, és az éppen nézett videó egy kis ablakban fut tovább. Ha pedig nincs rá szükségünk, akkor oldalra húzva ki tudjuk lőni. Ez egyébként a YouTube alkalmazásból már ismerős lehet. Az Oreóban beállítható, hogy automatikusan bekapcsoljon a Wifi, ha egy megbízható hálózat közelébe (például haza) érünk.
Nem csak gyorsabb, de egyszerűbb a frissítés. A Nougatban bevezetett “Seamless Update”-et ugyanis továbbfejlesztette a Google, így már nem csak teljesen észrevétlenül, a háttérben tud frissülni a rendszer, de még szabad hely sem szükséges hozzá, ugyanis közvetlenül, streamelve másolódnak fel az adatok a megfelelő helyre. Ehhez viszont két különálló partíció szükséges, amely csak az újabb telefonokba fog belekerülni (egyelőre csak a Pixel mobilok rendelkeznek az ehhez szükséges hardveres felépítéssel). Egyelőre csak a Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 5X, Nexus 6P és Nexus Player készülékekre érhető el az Android Oreo frissítés, illetve már ezzel a rendszerrel érkeztek a legújabb Sony csúcsmobilok, de ezek még csak előrendelhetőek egyes régiókban. A gyártói frissítések valamikor az ősz folyamán indulnak meg kezdve a frissebb csúcsmobilokkal, de sajnos nem számíthatunk arra, hogy idén komolyabb mennyiségben jutna el a frissítés a korábbi készülékekre.
