Aleksandar Vučić szerb államfő bejelentette, hogy a következő parlamenti és elnökválasztást nem egy időben tartják meg. A TV Pinknek adott interjúban azt mondta: az ellenzék parlamenti választásokat követelt, ő pedig mindkét voksolás lehetőségét biztosítja. Hozzátette, hogy ha az ellenzék valóban rendelkezik többségi támogatottsággal, akkor nincs jelentősége annak, melyik választást rendezik meg előbb.
Az ellenzéki politikusok szerint ugyanakkor a választások kiírása nem tekinthető az államfő részéről tett engedménynek, hanem alkotmányos kötelezettség és a demokratikus működés alapvető eleme. Úgy vélik, minden politikai szereplőnek előre tudnia kell, mikor és milyen választásokat tartanak, hogy azonos feltételek mellett készülhessen a kampányra. Hangsúlyozták azt is, hogy a választások időpontjáról nem egyetlen személy mérlegelése alapján kell dönteni.
Zdravko Ponoš, a Szerbia Központ (SRCE) elnöke szerint Vučić a választások körüli nyilatkozatokkal az Európai Unióból érkező kedvezőtlen politikai üzenetekről próbálja elterelni a figyelmet. A politikus úgy értékelte, hogy az Európai Parlament legutóbbi állásfoglalása világosan rámutatott a szerbiai demokrácia problémáira, ezért az ország európai integrációja továbbra is elakadhat.
Borislav Novaković, a Népi Mozgalom Szerbiáért (NPS) alelnöke szerint Vučić nyilatkozatai inkább a közvélemény reakcióinak felmérését szolgálják, mintsem konkrét politikai döntések bejelentését. Véleménye szerint az államfő célja, hogy a nyári időszakban is folyamatosan magára irányítsa a közvélemény figyelmét a választásokról szóló bejelentésekkel.
Mindeközben az Európai Parlament a napokban elfogadott országjelentésében ismét hangsúlyozta, hogy Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatában csak akkor várható érdemi előrelépés, ha az ország valódi elkötelezettséget mutat az uniós értékek, a jogállamiság és a demokratikus normák iránt. A képviselők szerint a tagsági tárgyalások folytatásának feltétele nemcsak a reformok elfogadása, hanem azok következetes végrehajtása is.
A jelentés szerint Szerbiában szabad és tisztességes választásokra van szükség a politikai válság rendezéséhez. Az Európai Parlament bírálta a kormányzati befolyás alatt álló médiumokban hosszú ideje jelen lévő EU-ellenes narratívát, valamint aggodalmát fejezte ki Belgrád Oroszországgal és Kínával fenntartott szoros kapcsolatai miatt.
Nyitókép: A választások kiírása nem tekinthető az államfő részéről tett engedménynek (Illusztráció: Pexels.com)



