2026. március 2., hétfő

Kádergondok országos szinten

Aleksandar Vučić: Mindig tiszteltem Đinđićet azért, mert hajlandó volt kockázatot vállalni

Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt elnöke, köztársasági kormányfőhelyettes a B92-nek nyilatkozva elmondta, hogy nem lepte meg Ivica Dačić miniszterelnök, a Szerbiai Szocialista Párt elnökének döntése a Szerbia Egyesült Régiói kizárásól a kormányból. Összeesküvésről itt szó sincsen, hiszen az SZHP nem tudta, hogy Dačić Mlađan Dinkić pártjának a kizárását fogja kezdeményezni – mondta Vučić. Hozzátette: Dinkić ajánlatának egy része az SZHP számára elfogadható volt, az SZSZP számára azonban nem.

A kormányfőhelyettes a folytatásban arról beszélt, hogy a kormányátalakítás hamarosan befejeződik, és semmit nem követelnek már Dačićtól, azt sem, hogy lemondjon valamelyik tisztségéről. Nem a politikai ellenfelektől fél, hanem attól, hogy mi vár rá a jövőben – árulta el.

– Amikor Dačić, Dinkić és jómagam először ültünk össze tárgyalni a kormány átalakításáról, a hangulat teljesen rendben volt. A kormányban nincsen helye a veszekedésnek és az összetűzéseknek. Ezért van az, hogy nem a választások kiírása mellett döntöttünk. A stabil jövő érdekében igyekeztünk elkerülni a rendkívüli választásokat. Ha másképpen döntöttünk volna, akkor az euró már a hétvégéig 118 dinárra ugrott volna, augusztus végéig pedig ki tudja, mennyire elértéktelenedett volna a dinár. És ez csak egy a lehetséges következmények közül. A nyugati országoknak semmi köze ahhoz, hogy nem történtek rendkívüli választások. Ezekről a dolgokról Szerbiában születnek meg a döntések. Mindig jót mosolygok, amikor a médiában egyesek az USA külügyminisztériumának magukat megnevezni nem kívánó munkatársaira hivatkozva közölnek állításokat. Figyelembe vesszük az USA, valamint Brüsszel és a Kreml véleményét, de a döntéseket mi hozzuk meg – fogalmazott Vučić.

SZERBIÁBAN NINCSEN ELEGENDŐ JÓ KÁDER

A kormányátalakítás folyamatában távozó miniszterek listája összeállt, a helyükre érkezőkén pedig dolgoznak. Vučić reméli, hogy a miniszterek jövőbeni tanácsadói között külföldi szakemberek is lesznek, sőt arra célzott, hogy akár valamelyik miniszter is külföldi személy lehet.

Dominique Strauss-Kahnnal, a Nemzetközi Valutaalap volt vezérigazgatójával már csak azután beszélgetett, hogy a szerbiai sajtó elkezdte az átalakított kormány egyik új pénzügyi tanácsadójaként emlegetni. Strauss-Kahn kiváló szakember és az őt övező vádaskodások más országokra tartoznak, véli Vučić, aki elmondta, hogy egyelőre nem tudja, Szerbia hogyan fizetne egy külföldi szakértőt. Ha megtalálják a megoldást erre, közölni fogják a polgárokkal.

Vučić elismerte, hogy az országban nincsen elegendő jó káder. Nyolc évvel ezelőtt még biztosan kritizálta volna azt, aki külföldi szakértővel szeretett volna miniszteri funkciót betöltetni Szerbiában, mára azonban megváltozott a véleménye.

– Más külföldi szakemberek is számításba jönnek, gondolkodom ebben a témában, és tárgyalásokat folytatok, nevekről azonban nem beszélek előre, hiszen egyeseket azzal támadnának, hogy alacsonyak, ősz hajúak és kövérek, másokat pedig azzal, hogy magasak, nyakiglábok és fogatlanok. Sem az SZHP-nek nincsen elegendő megfelelő kádere, sem a többi pártnak együttvéve. Nem tegnap óta jellemző ez a helyzet. Szerbiában azért szereznek diplomát, hogy elhelyezkedjenek az állami szférában. Nem egyszerű ilyen kijelentéseket tenni az SZHP elnöksége előtt. Sokan vannak azok, akik miniszteri tisztségre pályáznak. Tudatosítani kell velük, hogy máshol keressenek boldogulást. Meglévő problémái ellenére az SZHP a legkevésbé rossz párt, tagjainkat azonban nem tartom megfelelőnek minden egyes funkció betöltésére – érvelt Vučić.

NAGYKUTYÁKRÓL ÉS A „KIS” KORRUPCIÓRÓL

Az illetékes állami szervek minden egyes kétes ügyet kivizsgálnak, így azt is, amelynek kapcsán Dačić neve is elhangzott, derült ki az interjú során.

Vučić meg van róla győződve, hogy a Miroslav Mišković elleni vádirat erős lesz, az ügyészek ugyanis erről biztosították. Azok állítják, hogy nem elég erős, akik nem is látták a vádiratot, és akik bármi áron ellent kívánnak mondani neki, véli az SZHP elnöke. Hiszi, hogy Mišković emberi jogait a fogdában senki nem korlátozta, viszont abban is biztos, hogy ugyanazokat a jogokat élvezte, mint bárki más, fejtette ki arra az újságírói megjegyzésre reagálva, hogy a Delta holding tulajdonosa az előzetes letartóztatásból is irányíthatta vállalatát.

Az állam nemcsak a nagystílű visszaélések ellen kíván küzdeni, hanem a „kis” korrupció ellen is, hogy az embereknek ne kelljen a jövőben a kenőpénzről gondolkodniuk, ha orvoshoz, vagy iskolába indulnak, mondta Vučić, és arról biztosított mindenkit, hogy a korrupció elkövetőinek megbélyegzésére és komoly következményekre kell számítaniuk.

MEGSZÉGYENÍTŐ ÖSSZEHASONLÍTÁS

Újságírói megjegyzésre, hogy a legfrissebb felmérések szerint népszerűbb, mint Slobodan Milošević volt, Vučić azt válaszolta, hogy ez megrémiszti.

– Éjjel-nappal azon gondolkodom, hogy mit tehetnénk az országért, és mit hagyunk majd magunk után. Szeretném, ha utánam Szerbia egy modernebb és sikeresebb európai ország lenne – fogalmazott Vučić.

A Zoran Đinđić meggyilkolt kormányfővel való összehasonlítások miatt pedig megszégyenülve érzi magát, hiszen annak idején Đinđić politikai ellenfele volt, és folyamatosan kritizálta, mondta Vučić, hozzátéve, hogy mindig is tisztelte Đinđićet azért, mert hajlandó volt kockázatot vállalni és döntést hozni. Aki kockáztat, az eredményt ér el, emelte ki.

A Demokrata Pártról szólva kijelentette, hogy egy erős ellenzéket kíván az országnak.

A gazdaság témájával kapcsolatban Vučić az Etihad Airways, az Egyesült Arab Emirátusok nemzeti légitársasága és a Jat Airways stratégiai partnerségről aláírt megállapodást emelte ki, meggyőződésének adva hangot, hogy a szóban forgó légitársaság kiemelkedően sikeres vállalattá fejleszti fel a szerbiai légitársaságot, amelyet a jövőben Air Serbiának fognak nevezni. Vučić a jövőre vonatkozóan újabb arab, valamint jelentős amerikai egyesült államokbeli és kínai beruházásokat helyezett kilátásba.

Magyar ember Magyar Szót érdemel