„A mai napon óriási erejű és nagy kiterjedésű vihar csapott le Magyarországra. A legjelentősebb károk Észak-Magyarországon, a Balaton környékén, a budai agglomerációban és az Alföldön keletkeztek. Jelenleg is több százezer háztartásban van áramkimaradás" – közölte Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn este a Facebook-oldalán.
„A katasztrófavédelem, a tűzoltók, a MÁV, a Magyar Közút és az áramszolgáltatásokért felelős cégek dolgozói egész éjjel és a holnapi napon is azon lesznek, hogy minél hamarabb megszüntessék az útakadályokat, helyreállítsák a közszolgáltatásokat, és újra biztosítsák a közösségi közlekedés feltételeit” – fogalmazott a magyar kormányfő.
TÖBB MINT HÉTEZER KÁRESEMÉNY
A katasztrófavédelem eddig 3042 káreseményt számolt fel, a többi helyszínen jelenleg is dolgoznak a tűzoltók – közölte kedden délelőtt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). Több mint kétszer ennyi káreseményt jelentettek be, az újabb bejelentéseket figyelembe vélve kedd délig már 7514 esetet tart nyilván a szervezet.
A közlemény szerint a leggyakrabban kidőlt fák, leszakadt faágak miatt riasztották a tűzoltókat, Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád-Csanád, Pest vármegyében, a fővárosban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében kedden is folytatódik a viharkárok felszámolása.
A gyorsabb kárfelszámolás érdekében a katasztrófavédelem 14 tűzoltóegységet vezényel át az érintett vármegyékbe – tették hozzá. A Magyar Honvédség is segít a hétfői viharkárok elhárításában. Hódmezővásárhelyen 40 katona vett részt a kárelhárításban, a leszakadt ágak, kidőlt fák darabolását és elszállítását végezték.
Továbbra is folyamatosan dolgoznak a szolgáltatók a vihar miatt bekövetkezett villamosenergia-ellátási kiesés helyreállításán, a szolgáltatók haváriaközpontjában a katasztrófavédelem összekötő tisztjei segítik a munkát – írták. A hétfő esti tájékoztató szerint az ország szinte teljes területét letaroló vihar az MVM hálózatán is jelentős károkat okozott, csak a középfeszültségű hálózaton csaknem 150 helyen történt üzemzavar a vezetékre dőlő vagy azt leszakító fák miatt, egy időben 190 ezer háztartás maradt villamosenergia-ellátás nélkül.
Az E.ON Hungária Csoport délben jelentette, hogy a működési területén több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után. A vállalat a Dunántúl, Budapest és Pest vármegye áramhálózatát üzemelteti.

Orbán Viktor a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) budapesti székházában tájékozódik (Fotó: MTI)
HELYREÁLL AZ ÁRAMSZOLGÁLTATÁS
A hétfői súlyos vihar után a szakemberek egész éjszaka dolgoztak, így az áramszolgáltatást a legtöbb helyen sikerült helyreállítani, jelenleg még 50-60 ezer háztartás van áram nélkül – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon kedd délelőtt közzétett videójában.
A kormányfő elmondta, három területen okozott komoly fennakadásokat a közszolgáltatásokban a hétfői nagy kiterjedésű és súlyos vihar. Az egyik terület a közlekedés, ezt azonban Lázár János miniszter már hétfő este és éjszaka kezelte – jelentette be. Hozzátette: a másik érintett terület a vízellátás rendszere, ez összefügg az elektromosáram-ellátással, a harmadik pedig éppen az áramszolgáltatás helyzete.
Voltak tegnap éjszaka nehéz pillanatok, egy adott időpontban volt 366 723 fogyasztó áram nélkül – tekintett vissza, figyelmeztetve: ez jóval több embert jelent.
Volt egy olyan baleset az Ócsa-Soroksár vonalon, amelyben több mint tíz traverz is kidőlt. Gondok voltak Baján, Kecskeméten, Szegeden, a Mátra és a Bükk tágabb térségében is, de itt egész éjszaka dolgoztak, az áramszolgáltatást a legtöbb helyen helyreállították – összegzett a miniszterelnök.
Minden közlekedési eszközt és pályát érintett a vihar, a közutat, a vasutat, a repülőteret és számos utat le kellett zárni, a repülőtér forgalmát ideiglenesen fel kellett függeszteni, de emberi egészségben nem esett kár – mondta Lázár János építési és közlekedési miniszter a Facebook-oldalára hétfőn este feltöltött videóban.
A hétfő délután átvonult vihar az ország több pontján jelentős károkat okozott a vasúti infrastruktúrában, az érintett vasútvonalak többségén már menetrend szerint indult a vonatforgalom kedd hajnalban – közölte a Mávinform kedden reggel.
A viharveszély az ország keleti részén kedden sem múlt el. Heves zivatarok veszélye miatt a legmagasabb, harmadfokú (piros) riasztásokat is kiadta a HungaroMet Zrt. kedd délután Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye több járására is. Debrecenben kedden a viharos időjárás miatt valamennyi autóbusz-, troli- és villamosvonalon szünetelt a közösségi közlekedés 14 órától – közölte a helyi DKV közlekedési társaság. A vihar elvonultával újraindították a járatokat.
Karácsony Gergely főpolgármester szerint Budapesten a hétfő délutáni vihar jelentős károkat okozott, különösen az Óbudai-szigeten, amelyen balesetveszély miatt pár napra le kell zárni több területet.
LEDÖNTÖTT TEMPLOMTORONY
A hétfői orkánerejű szélvihar jelentős károkat okozott a sápi református templomban, a hajdú-bihari településen több ház is megrongálódott. A szél tőből kitépte az 1892-ben épült torony sisakját, a ledőlő torony egyik része beszakította a templom tetejét, másik része a templom melletti utcára zuhant. Személyi sérülés nem történt – írták.
Szegeden a kollégiumi célra történő átalakítás miatt jelenleg üresen álló újszegedi egyetemi épület tetejét szakította le hétfőn a vihar, személyi sérülés szerencsére itt sem történt. A vihar miatt kialakult balesetveszély elhárításáig az egyetemi füvészkert is zárva tart – közölte a Szegedi Tudományegyetem közkapcsolati igazgatósága kedden.
Jelentős károkat okozva a Debreceni Egyetemet (DE) sem kímélte hétfőn az ítéletidő. Keddi közleményükben azt írták, hogy az egyetem campusain a viharos erejű szél mintegy kétszáz fát rongált meg és csavart ki, amelyek több helyen utakra és kerítésekre dőltek. A DE Egyetem téri campusán kettő, a Kenézy Gyula campuson egy személygépkocsira dőlt fa, személyi sérülés egyik helyen sem történt.

A Szegedi Tudományegyetem újszegedi telephelye tetőszerkezetének szétszóródott darabjai (Fotó: MTI)

Nyitókép: A megrongálódott sápi református templom (Fotó: MTI)