2024. szeptember 20., péntek

Csúszhat az EU-pénzek jóváhagyása

EP-képviselők szerint a jogállamisággal kapcsolatos magyar intézkedések nem megfelelőek

Az Európai Bizottság valószínűleg nem fogja november 22-én meghozni a döntését a Magyarország által küldött beruházási és reformjavaslatokról – írta meg a Bloomberg. A lap szerint az Unió kifut az időből, hogy jóváhagyja a Magyarországnak szánt helyreállítási forrásokat a jogállamisági vita kulcsfontosságú határideje előtt – szemlézi a lap cikkét a Mandiner. Mint írták, ezután az is kérdéses, hogy az uniós pénzügyminiszterek december 6-i ülésén jóvá tudják-e ezeket hagyni, amikor egyéb, Magyarországhoz képest prioritást élvező témákról kell dönteni, mint például az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatásról.

Ha a döntés valóban túlcsúszik a november 22-i bizottsági ülésen, akkor nagyon kevés idő marad az uniós pénzügyminiszterek számára, hogy értékeljék azt az év utolsó, december 6-i ülése előtt. Az uniós kormányoknak az év végéig jóvá kell hagyniuk Magyarország tervét, különben Budapest elveszíti a források 70 százalékát, ami mintegy 4,1 milliárd eurót jelenthet.

Az EU diplomatái szerint a tagállamok – köztük Hollandia, Svédország, Finnország és Dánia – világossá tették, hogy időre van szükségük a magyar terv megfelelő értékeléséhez, és hogy nemzeti eljárásaikat előzetesen le kell zárniuk – írja a Mandiner. A prioritás az, hogy jóváhagyják az Ukrajnának szánt forrásokat, és Magyarországot is rávegyék, hogy ehhez hozzájáruljon – mondta a Bloombergnek nyilatkozó diplomata.

A magyar kormánynak a magyarországi jogállamiság helyzetével kapcsolatban aggályokat megfogalmazó – az erről szóló szavazások alapján többséget képező – EP-képviselőket is meg kellene győznie arról, hogy ne gyakoroljanak a továbbiakban nyomást az Európai Bizottságra a Magyarországnak járó források kifizetése ügyében. Ez eddig nem igazán sikerült, amit a jogállamisági feltételrendszerrel foglalkozó EP-képviselők tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatója is jelez.

Petri Sarvamaa, az Európai Néppárt finn képviselője elmondta: az Európai Bizottság nagyon szűken értelmezte feladatát, amikor konkrét magyarországi korrupciós ügyeket és érdekösszefonódásokat kifogásolt a közbeszerzések kapcsán. Véleménye szerint ez csupán egy szelete a magyarországi jogállamisági problémáknak. Mint mondta, lehetséges, hogy Magyarország most elkezdett a jó irányba haladni, de magyar kormány által javasolt 17 intézkedés kapcsán, amiket – mint fogalmazott – sikerült gyorsan átnyomniuk a magyar parlamentben még nem vonható le az a következtetés, hogy helyreállt a jogállamiság.

„Azt várjuk az Európai Bizottságtól, hogy jövő kedden az általunk elmondottakkal összhangban értékelje a helyzetet, mi fenntartjuk, hogy továbbra is vannak kockázatok Magyarországon. Arra számítunk, hogy a bizottság javasolni fogja a tanácsnak az uniós források felfüggesztését, az összeg nagysága vita kérdése lehet – mondta Sarvamaa.

A sajtókonferencián szintén az uniós pénzek visszatartását szorgalmazta Eider Gardiazabal Rubial spanyol szocialista képviselő és Moritz Körner, az EP Renew frakciójának német képviselője. A legkeményebb hangot – amint az tőle korábbi nyilatkozatai alapján várható is volt – Daniel Freund, az uniós parlament Zöldek frakciójának képviselője ütötte meg, aki szerint az uniós pénzek elkötésénél szervezett korrupció zajlik a magyar kormány vezérletével.