2024. május 12., vasárnap
UKRAJNAI HÁBORÚ

Elment az utolsó hajó

Ha Oroszország nem hosszabbít, vége a fekete-tengeri gabonamegállapodásnak

Ma lejár az a határidő, amíg Oroszország garanciát vállalt arra, hogy részese marad az Ukrajna fekete-tengeri gabonaexportjának újraindításáról aláírt megállapodásnak. Szerdán egy ukrán kikötőből elindult az utolsó hajó az eddigi egyezmény keretében. Ha Moszkva nem hosszabbít, megszűnhet a gabonamegállapodás, amelyet Ukrajna és Oroszország kötött tavaly Isztambulban az ENSZ és Törökország közvetítésével.

Legkésőbb ma éjfélig kell elhagynia az utolsó hajónak is Ukrajna területét az ottani gabona biztonságos fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodás értelmében. A határidőt azonban nem várta meg az érintett gabonaszállító hajó, hanem már tegnap elhagyta a kikötőt.

Az ukrán gabona külföldre szállítását tengeri úton a tavaly nyáron kötött egyezmény biztosítja. Az ENSZ és Törökország közvetítésével Ukrajna és Oroszország által Isztambulban aláírt megállapodás határideje azonban ma lejár. Moszkva nemrég azzal fenyegetőzött, hogy kilép(het) a paktumból, mert szerinte a külföldi szankciók továbbra is akadályozzák az orosz gabona- és műtrágyaexportot.

A 2022 júliusában kötött megállapodás 120 napra szólt, s azt a célt szolgálta, hogy segítse leküzdeni az országok tucatjait érintő élelmiszerválságot, amelyet a világ egyik vezető gabonaexportőre, Ukrajna ellen indított orosz invázió okozott. Oroszország azóta kétszer is beleegyezett az egyezmény megújításába, ám márciusban már csak 60 napos hosszabbításra volt hajlandó, amelynek a határideje ma jár le. Moszkva szerint a jelenlegi megállapodás csak Kijevnek kedvez, mivel az orosz műtrágyaexport nem tudott ugyanúgy áthaladni a kijelölt és felügyelt tengeri folyosón, mint az ukrán gabona.

A folytatásra vonatkozó eddigi tárgyalások nem sok eredménnyel kecsegtettek. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő kedden arról beszélt, hogy még mindig sok a nyitott kérdés, Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő pedig azt mondta, hogy az egyeztetések kényes szakaszba jutottak.

@k = ELUTASÍTOTT PANASZOK

Washington azonban elutasította Moszkva panaszait. Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a múlt héten arról beszélt, hogy Oroszország ugyanannyi gabonát és műtrágyát exportál, mint az Ukrajna elleni agressziójának kezdete előtt. Ám a nagykövet csak a probléma egyik felével foglalkozott, mivel Moszkva egyebek mellett követelte az oroszországi Togliattiból az ukrajnai Odesszába tartó ammóniavezeték újraindítását, az orosz műtrágyagyártó cégek számláinak feloldását és pénzügyi tevékenységeik zavartalan lebonyolítását is, továbbá az orosz hajókra és rakományra vonatkozó biztosítási és kikötői hozzáférési korlátozások feloldását. E téren eddig nem történt érdemi előrelépés, jóllehet már a megállapodás aláírásakor is szóba kerültek ezek a feltételek.

Ha Moszkva nem egyezik bele az alku meghosszabbításába, leállhat az ukrán gabona fekete-tengeri exportja. A jelenlegi helyzetben még megmenthető a megállapodás. Ellenkező esetben a nemzetközi gabonakereskedelem és élelmiszerpiac komoly kihívásokkal találná magát szembe.

Az egyezségnek köszönhetően ezer hajó, mintegy 30 millió tonna gabonát szállított el eddig Ukrajna három kikötőjéből. Az ENSZ szerint a rakományok fele a globális élelmiszerválság sújtotta országokba érkezett.

@k = LAVROV LÁTJA A VÉGÉT

Az orosz külügyminiszter szerint a háború véget érhet. Szergej Lavrov erről egy interjúban beszélt. Kijelentette: ahogy az USA elhagyta az afgán vezetést, úgy ez megtörténhet újra. „Azt jósolják, hogy ez a háború addig folytatódik, amíg az amerikaiaknak szükségük lesz rá” – fűzte hozzá.

A harctéri helyzet alapján a konfliktus aligha ér véget egyhamar. Az ukrán hadsereg továbbra is a nagy offenzívára készül, ám ehhez állítólag még nem rendelkezik elég páncélozott járművel és harckocsival.

Hanna Maljar védelmi miniszter szerint Bahmutnál felszabadítottak 20 négyzetkilométert, ám a városban az oroszok értek el sikereket. Utóbbiak Donyeck megyében Liman, Avgyijivka és Marjinka térségében is támadásokat indítottak. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés főnöke azonban úgy véli, hogy Oroszország lehetőségei a komoly támadó akciókra kimerültek, ezért inkább erőteljes védelmi rendszert építettek ki.

Ukrajna tegnap válaszolt arra a moszkvai állításra, amely szerint egy orosz rakéta megsemmisítette az amerikai Patriot rakétavédelmi rendszert a Kijev elleni minapi légicsapáskor. Jurij Inhat, az ukrán légierő szóvivője szerint nem kell aggódni a Patriot miatt. Közölte: „Minden, amit Oroszországban mondanak, a propagandaarchívum része marad”.

Nyitókép: Sokasodnak a sírok. A felvételen a Brovari melletti városi temető, ahol több száz – zömében jelöletlen – sírhalom van (Fotó: AP/Beta)