2025. augusztus 13., szerda

FRISSÍTETT: Nem nyugszanak a kedélyek az újvidéki tüntetésen – VIDEÓ

Egy rendőr is megsérült

Újvidéken a Szerb Haladó Párt (SZHP) irodája előtt összecsapás történt a tüntetés résztvevői és a párt tagjai között. 

A tüntetők a Stražilovo utcából a Szerb Haladó Párt felszabadulás sugárúti irodája elé vonultak, ahol folytatódott az összetűzés az ott egybegyűlt pártszimpatizánsokkal. A rendőrség kordont vont a két tábor közé, ám a tüntetők áthatoltak rajta. Az N1 beszámolója szerint nyolc rendőrautó és több dzsip érkezett a helyszínre. A tüntetőket pirotechniai eszközökkel dobálták a Szerb Haladó Párt székháza felől, a rendőrség nem reagált a pártszimpatizánsok polgárok elleni támadásaira.

Miután huzamosabb időn át az úton tartózkodtak, a rendőrség a tüntető egyetemistákat és aktivistákat az SZHP épületével szembeni járdára taszította.

Az N1 tudósítója arról számol be, hogy időközben egy motorost megvertek a Munkás és a Stražilovo utca sarkán. A motorost a Sürgősségi Központba szállították. Az incidensről felvétel is készült.

A közösségi médiában megjelent egy olyan felvétel is, amelyen botokkal felfegyverzett személyek indultak autókkal a párt felszabadulás sugárúti irodája felé.

Az SZHP tagjai tűzijátékkal dobálták a polgárokat, mire a tüntetők betörték a párt Stražilovo utcai irodájának ablakait. Az irodából petárdákat és egyéb pirotechnikai eszközöket dobtak ki.

A Belügyminisztérium közleménye szerint egy rendőr meg is sérült, amikor a tüntetők is pirotechnikai eszközöket dobtak az SZHP irodája felé.

A rendőrségi közlemény szerint az előre nem bejelentett tüntetés az egyetemi városban kezdődött, majd a résztvevők a Stražilovo utca felé indultak. Az újvidéki rendőrség kötelékébe tartózó egyik rendőr megsérült egy olyan lövedék által, amelyet az egyik tüntető az SZHP irodája felé dobott.

Ivica Dačić belügyminiszter is reagált a történtekre, a törvény tiszteletben tartására szólított fel.

„Eljárást indítunk mindenki ellen, aki megszegi a törvényt. Felszólítunk mindenkit a békére és hogy tartózkodjanak az ilyen provokatív cselekményektől, amelyek konfliktusokat szítanak." – közölte a belügyminiszter.

Incidens a Stražilovo utcában (Fotó: 021)

Incidens a Stražilovo utcában (Fotó: 021)

A tüntetők szerdán este a gyülekezőt követően a Szerb Haladó Párt székháza elé indultak a Stražilovo utcába, motorosok is voltak köztük, a közlekedést rendőrök irányították a tüntetők útvonalán. A Szerb Haladó Párt székháza előtt ekkor már nagy számban jelen voltak a párt szimpatizánsai, írja a 021.rs.

A rendőrség az incidens kezdetén nem volt jelen, később a rohamrendőrök egy egysége érkezett a helyszínre. A lövedékek őket is eltalálták, a hatóságok könnygázzal oszlatták a tömeget.

A diákok által közzétett felvételeken látható, hogy a Szerb Haladó Párt székházába, a Felszabadulás sugárútra, Miloš Vučević, a párt elnöke is megérkezett.

Loading Instagram...

Ma este Vajdaság több településén és Szerbia más részein is tartanak tüntetéseket a belgrádi egyetemi karokat blokád alatt tartó egyetemisták kezdeményezésére, akik ma este 20 órakor kezdődő tiltakozásra szólították fel a polgárokat.

– A félelem oldalt váltott. Találkozunk ma este – üzenték az egyetemi karokat blokád alatt tartó hallgatók.

A mai tüntetéseket a kedd este és szerda hajnalban történt incidensek kapcsán kezdeményezték.

Mint ismeretes, súlyos összetűzés tört ki Verbászon és Palánkán az összegyűlt tüntetők és a Szerb Haladó Párt tagjai és szimpatizánsai között. Mint arról a jelenlévők beszámoltak, az SZHP párthelyiségei előtt összegyűltek pirotechnikai eszközökkel, kövekkel, fagyott vizespalackokkal és más tárgyakkal dobálták meg a tüntetőket, akik maguk sem maradtak adósak, visszadobták ezeket a tárgyakat. A két csoportot rendőrök próbálták elválasztani, több polgár is megsérült. Dragan Vasiljević rendőrfőnök kiemelte, tegnap 16 rendőr és több mint 50 polgár sérült meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: 021