– A Szerbia és Magyarország közötti kőolajvezetéknek nemcsak kereskedelmi, hanem szélesebb körű stratégiai jelentősége is van országaink hosszú távú energiabiztonsága szempontjából. Ezzel csatlakoznánk Európa egyik legnagyobb kőolajvezetékéhez, és alternatív kőolaj-ellátási útvonalat kapnánk, ami fontos az ellátás biztonsága szempontjából – fejtette ki tegnap Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter a Pavel Szorokinnal, Oroszország energiaügyi miniszterhelyettesével és Szijjártó Péterrel, Magyarország külgazdasági és külügyminiszterével folytatott megbeszélésen, melyen a Szerbia és Magyarország közötti kőolajvezeték építési projektjéről tárgyaltak.
Dubravka Đedović Handanović kijelentette, hogy július elején a Transnafta és a MOL vállalatok megállapodást írtak alá a kőolajvezeték építésére vonatkozó feltételek műszaki összehangolásáról, ami fontos előrelépés, mérföldkő a projekt fejlesztésében.
– A következő időszakban várható a kőolajvezeték-építés kereskedelmi szempontjainak, valamint a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) számára szükséges kőolaj-kapacitásoknak a meghatározása – fogalmazott a téma kapcsán a szerb miniszter.
A tárca által kiadott közleményben rámutatnak, hogy Szerbia, Magyarország és Oroszország kormányai támogatják a projekt megvalósítását, amely a következő néhány évtizedben egy újabb nyersolajellátási útvonalat szavatolna országunknak.
– Ahogyan Szerbiának fontos szerepe van Magyarország gázellátásában a Balkáni Áramlat gázvezetéken keresztül, miközben saját tartalékai számára a magyarországi tárolókapacitásokat használja, úgy a kőolajvezeték megépítése lehetővé teszi Szerbia számára, hogy Magyarországon keresztül érje el a nyersolaj-szállítást, ezzel tovább erősítve energiabiztonságát. Az ellátás diverzifikálása azért fontos, hogy az országok biztonságosabbak és mindinkább függetlenek legyenek az ellátási útvonalaktól – értékelték.
Đedović Handanović közölte, hogy a szerb fél előrehaladt a projekt technikai dokumentációjának előkészítésében, és készen áll a munkálatok megkezdésére a jövő év elején. Szijjártó miniszter szerint a magyarországi szakaszon is jövőre indulhatnak a munkálatok. A találkozó résztvevői egyetértettek az ellátás diverzifikálásának és az új energetikai útvonalak kiépítésének fontosságában, amelyek hozzájárulnak az energiaforrások elérhetőségének nagyobb megbízhatóságához. Megállapodtak abban is, hogy a felek közötti kommunikáció a következő időszakban is folytatódik, a kereskedelmi feltételek összehangolása érdekében – áll a kormányközleményben.
