A Felix nevű parlagi sas, amelyet 2025. október közepén engedtek szabadon Topolya közelében, egyike volt azoknak a madaraknak, amelyek őszi vonulását Dél- és Kelet-Európa felé a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület nyomon követte. A Felix által választott útvonal nem volt könnyű, mivel a Közel-Kelet felé vezető út olyan orvvadászok területein haladt keresztül, akik évente szórakozásból gyilkolják a vonulástól elfáradt ragadozó madarakat. Műholdas jeladóját megsemmisítették, azonosító gyűrűit eltávolították. A madarat végül egy libanoni természetvédő szervezet mentette meg, és egy észak-libanoni madármentő központban helyezték el. A hazaszállítást már tavaly decemberben elkezdték egyeztetni a szerb hatóságokkal, de a régiós konfliktusok miatt eddig két alkalommal is meghiúsult a folyamat. Több mint 6 hónap elteltével, Felix visszatért Szerbiába. Az állat jelenleg a Palicsi Állatkert rehabilitációs központjában kap ellátást. Megfelelő egészségi állapot esetén a következő hónapok során fokozatosan visszaszoktatják természetes élőhelyére.
Nyitókép: Fotó: Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület



