2026. május 3., vasárnap

Megtalálták az eltűnt újvidéki lányt

Egy jegykezelő ismerte fel a vonaton

Sikeresen megtalálták az eltűnt, 15 éves Dunja Necićet, akit a Belgrád–Újvidék között közlekedő vonat 2416-os, éjjeli járatán azonosított egy jegykezelő – közölte a Srbijavoz.

A Srbijavoz tájékoztatása szerint Jelena Nedeljkov jegykezelő a Találj meg! rendszerben közzétett információk alapján felismerte a lányt, majd azonnal értesítette az illetékes hatóságokat. A vonat érkezésekor a Belügyminisztérium munkatársai átvették a kiskorút, aki biztonságban van.

A belügyminiszter, Ivica Dačić közölte, hogy a lányt – akinek eltűnését április 29-én jelentették be – gyors és hatékony rendőri akció eredményeként találták meg. Hozzátette, hogy a lány és a társaságában lévő másik kiskorú jó általános állapotban volt.

– Az időben érkező lakossági bejelentésnek és a rendőrség összehangolt munkájának köszönhetően sikerült megtalálni őket – hangsúlyozta.

Az Eltűnt és Bántalmazott Gyermekek Központjának elnöke, Igor Jurić szerint az eset „tankönyvi példája” annak, hogyan működik hatékonyan a Találj meg! rendszer. Mint rámutatott, az eltűnt gyermekek többségét az első néhány órában találják meg, ami kulcsfontosságú a siker szempontjából.

Az SZRTV-nek nyilatkozva hangsúlyozta, a rendszer nemcsak az eltűnt gyermekek gyors felkutatását segíti, hanem erősíti a polgárok intézményekbe vetett bizalmát is, különösen a gyors reagálások esetében.

– Öt esetből háromszor három órán belül megtalálták a gyerekeket, ami jól mutatja a rendszer hatékonyságát. Ha az első négy órában nem kerül elő a gyermek, a siker esélye jelentősen csökken – emelte ki.

Hozzátette, fontos, hogy a polgárok is aktívan figyeljenek a közzétett információkra, mivel a mostani esetben is állampolgári bejelentés segítette a felkutatást.

Jurić egyúttal felhívást intézett Đuro Macut miniszterelnökhöz, hogy fejlesszék tovább a rendszert, különösen az SMS-értesítések tekintetében, hogy mindenki egyszerre kapjon értesítést. Egyúttal kifejtette véleményét azzal kapcsolatban, hogy a közvélemény felháborodásának adott hangot, amiért a rendszert nem azonnal, a gyermek eltűnésekor aktiválták, továbbá a bejelentés egy gyermekre szólt a kettő helyett. Mint Jurić elmondta, a közvélemény elégedetlensége pozitív jel, azt mutatja, hogy a rendszer fontos a közösség számára. A szakember szerint a rendszer aktiválásáról a rendőrségnek kell döntenie, mivel elsődleges szempont, hogy az intézkedések ne veszélyeztessék a gyermek, gyermekek biztonságát. A mostani esetben ezt a döntést megfelelőnek értékelte.

Kitért arra is, hogy az adott ügyben több sajátosság is szerepet játszott, többek között az, hogy a gyerekek speciális iskolába járnak, illetve egyikük egészségügyi problémákkal küzdött.

Végezetül arra kérte a szülőket, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet gyermekeikre.

– Fontos, hogy tudjuk, mit visel a gyermek, kikkel tart kapcsolatot, és figyelemmel kísérjük a mindennapjait – ez kulcsfontosságú lehet abban, hogy minél gyorsabban megtaláljuk őt – hangsúlyozta.

Amint arról korábban beszámoltunk, a fogyatékkal élő lány április 29-én tűnt el, amikor a Dr. Milan Petrović Iskola intézményéből ismeretlen irányba távozott. Utoljára május 1-jén, 19 óra körül látták Inđiján.

A hatóságok a továbbiakban a törvénynek megfelelően folytatják az eljárást.

Magyar ember Magyar Szót érdemel