A szenttamási Kultúrotthon az idén tizenkilencedik alkalommal állított emléket Lenka Dunđerskinek, annak a nőnek, aki megihlette minden idők egyik legszebb szerelmes versének, a Santa Maria della Saluténak a szerzőjét. Az országos költészeti verseny döntőjét minden év novemberében tartják Szenttamáson, a rendezvényt pedig több ezer beérkezett pályamű előzi meg, amelyekből a zsűri kiválasztja és díjazza a legszebb verset. A szervezők egyetlen feltételként azt szabták meg, hogy az alkotás olyan kötetben jelenjen meg, amelyet az elmúlt egy év során adtak ki.
A több ezer beküldött pályamű közül a doc. dr. Jelena Marićević Balać, Biljana Puškar és dr. Dragana V. Todoreskov (elnök) alkotta zsűri döntése alapján a tizenkilencedik Lenka gyűrűje díjat a pancsovai Bojan Vasić költő Krupnooka című verse kapta. A mű a Krotko című kötetben jelent meg, amelyet a kraljevói Stefan Prvovenčani Népkönyvtár adott ki 2025-ben.
Szenttamás a hírnevét többek között annak köszönheti, hogy itt élt Lenka Dunđerski, a térség egyik legismertebb és legszebb asszonya, akihez Laza Kostić megírta a szerb szerelmi líra egyik csúcspontját, a Santa Maria della Salutet. A vers azóta világhírűvé vált, Lenka gyűrűje pedig – amely zongorázás közben az ujján ragyogott – a szerelmesek szimbólumává nemesült. A rendezvény így a költészet és a szerelem találkozásáról szól – hangzott el az ünnepségen.
A fehéraranyból készült vándorgyűrűt, valamint az ahhoz kapcsolódó oklevelet és pénzjutalmat szombaton adták át a szenttamási önkormányzat dísztermében. A díjat Radivoj Debeljački polgármester és Julkica Popović, a Kultúrotthon igazgatója nyújtotta át a költőnek.
A rendezvény kezdetén Mina Lazarević ismert operaénekes és Nataša Radovanović, a belgrádi operaszínház művésze szerb népdalokat adott elő, ezt követően pedig Nebojša Jovanović színművész szavalta el minden idők legszebb szerelmes versét.
Szenttamás polgármestere ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy Lenka Dunđerski alakja ma már legendává vált, ugyanakkor jelentős inspirációként szolgált Laza Kostić költészetében.
‒ Ez a rendezvény kiemelkedő fontosságú számunkra. Településünk gazdag történelmi öröksége szervesen beépült a Vajdaság polgári kultúrájába. A Dunđerski család ennek szerves részét alkotta, számos olyan alapítványt és kulturális értéket hagyva maga után, amely nemcsak Szenttamást, hanem a Vajdaság több városát, köztük Újvidéket is gazdagítja. Emellett olyan fontos emberi kapcsolatok is szövődtek, mint a Laza Kostićtyal való barátság, amely a szerb költészet egyik legszebb szerelmi versének megszületéséhez vezetett. Ezért is fontos, hogy felismerjük a rendezvény jelentőségét, és a jövőben is támogassuk az alkotókat és ötleteiket, ápolva a Dunđerski család örökségét – mondta Radivoj Debeljački.
Julkica Popović, a Kultúrotthon igazgatója is szólt a jelenlévőkhöz, kiemelve, hogy a Lenka gyűrűje pályázat a legkiválóbb szerzők alkotásait emeli felszínre.
− Intézményünkben szeretjük metaforikusan kifejezni: ilyenkor újabb gyémánt kerül Lenka gyűrűjére. A kezdetektől fogva célunk, hogy együtt ünnepeljük a szerelmet és a művészetet, valamint hogy megőrizzük Lenka és Laza emlékét. Örömmel tölt el bennünket, hogy ma a Dunđerski család egyik leszármazottja is köztünk van, és együtt élhetjük át ezeket a meghitt pillanatokat – mondta Julkica Popović.
Bojan Vasić szerb író és irodalomkritikus 1986-ban született Révújfaluban (Banatsko Novo Selo). A líra mellett prózával is foglalkozik. Eddig kilenc önálló verseskötete jelent meg, művei számos antológiában szerepelnek. Versei szlovén, lengyel, angol, német és macedón nyelven is olvashatók. A Szerb Irodalmi Társaság tagja.
Nyitókép: Julkica Popović, Bojan Vasić és Radivoj Debeljački. (Fotó: Paraczky László)


