– Az Európai Bizottság illetékes a brüsszeli megállapodás végrehajtásának figyelemmel kísérésére és általában a jogállamiság felügyeletére Koszovó területén, ezért az a kötelessége, hogy megvédje a Szerbiai Telekomot Albin Kurti, Koszovó miniszterelnöke adminisztrációjának diszkriminatív lépéseitől – jelentette ki tegnapi nyilatkozatában Vladimir Lučić, a távközlési vállalat vezérigazgatója.
Ezt az Európai Bizottság előző napi közleményére reagálva mondta el, mely szerint az EB „nem kíván beleavatkozni Pristina és a Telekom konfliktusába”, mivel – ahogyan azt megfogalmazták – „a távközlési területen a szabályozási keret betartása a független koszovói szabályozó testület kizárólagos hatásköre”. Lučić a kereskedelmi TV Prva műsorának vendégeként emlékeztetett az MTS – a Telekom leányvállalatának – két évvel ezelőtti betiltási kísérletére Koszovóban, és hangsúlyozta, hogy Kurti legújabb támadásai rendkívül veszélyesek, sőt már a munkavállalók testi épsége, biztonsága is veszélyben van ezek miatt a megfélemlítő lépések miatt.
– Most Pristinában a saját médiaházaikon keresztül hisztériát keltenek azzal, hogy mi valamiféle hibrid speciális háború részei vagyunk Koszovó ellen, ami, mondanom sem kell, egy rendkívül veszélyes narratíva, és úgy tűnik, mintha új és még radikálisabb támadások előkészítésének a része a Telekom ellen Koszovóban, amelyeket várhatóan augusztusban fognak végrehajtani. Az elmúlt pár évben pontosan arra törekedtek, hogy olyan időszakokban támadjanak meg minket, amikor a brüsszeli és washingtoni adminisztrációk szabadságon vannak, legyen az a nyári idény kellős közepén vagy karácsony előtt: magának az MTS leállításának a kísérlete például 2023. augusztus 4-én történt. Mi azonban felkészültek vagyunk, és bebizonyítottuk, hogy tudunk válaszolni minden egyes hasonló provokációra – mondta Vladimir Lučić.
Az aktuális koszovói kérdéseket vitatta meg tegnapi találkozója alkalmával Petar Petković, a Koszovó-ügyi kormányiroda vezetője és Martijn Elgersma belgrádi holland nagykövet, akit a vezető tájékoztatott a Brüsszelben folyó, Belgrád–Pristina-párbeszéd menetéről, valamint Pristina minden olyan eszkalációs lépéséről, amely aláássa a békét és rombolja a kapcsolatok rendezését.
Petković külön kiemelte, hogy Belgrád elvárja a nemzetközi közösségtől, hogy a maga részéről nyomást gyakoroljon Pristinára, annak érdekében, hogy hagyjon fel a szerbek kárára tett jogellenes és egyoldalú lépésekkel Koszovóban, és ehelyett kezdjen hozzá a szerb községek közösségének megalakításához, amire a szerbek már teljes tizenkét éve várnak.
Beszélgetőpartnerének elmondta, hogy Pristina nem kíván a párbeszéd keretében semmilyen kompromisszumot elérni, sem fenntartható megállapodást, mivel a mindennapi eszkalációs lépésekkel, önkényes letartóztatásokkal, a szerb nép és a Szerb Lista képviselőinek politikai üldözésével, intézményes és fizikai terrorral akarja elűzni a szerbséget Koszovóból, és ezáltal lényegében az etnikai tisztogatás politikáját kívánja érvényesíteni.
– A párbeszéd számunkra továbbra is a legfontosabb módszere a Belgrád és Pristina közötti nyitott kérdések megoldásának, de a párbeszédhez mindkét fél jóakarata és megbízhatósága szükséges. Sajnos Pristina nem mutatja annak jelét, hogy hajlandó bármilyen kompromisszumra, inkább az erő, az egyoldalú lépések és a provokációk politikáját demonstrálja folyamatosan, az ott élő szerb lakosság kárára – hangsúlyozta a találkozón Petković, számolt be a Koszovó-ügyi iroda a megbeszélést követően kiadott sajtóközleményében.
