2025. május 16., péntek

Nem csak verseny, közösségi élmény is

Jövő szombaton startol a XIII. Vajdasági Vágta

Május 24-én ismét benépesül a szabadkai lóversenypálya, a Vajdasági Vágta immár tizenharmadszorra várja a közönséget. A lovasverseny mára hagyománnyá vált, nemcsak a sportolók, hanem családok, kézművesek, főzőcsapatok és hagyományőrzők ünnepe is. Az esemény programja gazdag, a fő versenyszámok mellett lesz parasztvágta, ügetőfutam, főzőverseny, kézművesvásár, gyermeklovas kategóriák, sőt operettgála is. A szervező Háló Vajdasági Fejlesztési Alapítvány igazgatója, Bunford Tivadar szerint ez a nap nemcsak a lovassport ünnepe, hanem egy közösségi élmény, amely összehozza a családokat, és megismerteti a fiatalokkal a lovas hagyományokat. 

Idén immár 13. alkalommal rendezik meg a Vajdasági Vágtát. Ez sokaknak babonás szám, Önök azonban bűvös számként emlegetik. Mit jelent ez a rendezvény mára?

– Valóban, sokan tartanak a tizenhármas számtól, mi viszont épp ellenkezőleg tekintünk rá. Számunkra ez egyfajta mérföldkő. A Vajdasági Vágta tizenkét év alatt intézménnyé vált – az első alkalommal magasra tettük a lécet, és azóta is tartjuk a szintet. A kezdetektől fogva a minőségre törekedtünk, nem a mennyiségre. A vágtán csak olyan lovak állhattak rajthoz, amelyek rendelkeznek a megfelelő papírokkal és felkészültséggel. Ami talán a legfontosabb, tizenkét év alatt súlyos baleset nem történt, köszönhetően annak, hogy minden biztonsági intézkedést megteszünk, illetve annak, hogy minden versenyző ünnepélyes esküt tesz a sportszerűségre és egymás testi épségének megóvására.

Hogyan épül fel az idei, május 24-i program? Mire számíthat a közönség?

– A rendezvényt délben nyitjuk meg egy ünnepélyes ceremóniával, lesz néptáncbemutató, galambröptetés, majd eskütétel, amely minden évben az egyik legmeghatóbb pillanat. Ezt követik a vágta előfutamai. Mivel kilenc versenyző nevezett, három előfutamot szervezünk. Közben számos szórakoztató program zajlik majd, például a szabadkai Imperial Lovasklub tart műlovagló-bemutatót. Tudva azt, hogy Vajdaságban az ügetőversenyek a legnépszerűbbek, három ügetőfutam is lesz – ezek közül a legerősebb, 16:30-kor kezdődő futamot Pásztor István emlékének szenteljük. Ő több mint egy évtizeden át volt a vágta fővédnöke, szenvedélyes lovasemberként sokat tett ezért az eseményért.

A hivatalos versenyeken kívül más típusú futamokat lesznek. Mik ezek?

– A Nemzeti Vágtán induló lovaknak szigorú követelményeknek kell megfelelniük, hiszen a győztesek Szilvásváradon folytatják a döntőben. Ugyanakkor számos olyan vajdasági lovas van, akinek a lova nem rendelkezik pedigrével, de kiváló teljesítményre képes. Számukra rendezzük meg külön a Szabadkai Futamot. Ebbe a kategóriába hatan jelentkeztek. Emellett ismét megszervezzük a Paraszt Vágtát is, ahol az igáslovak versenyeznek és hét versenyző indul a futamon. Így teret adtunk a kevésbé jó képességű lovaknak, de a nagyon nagy szívvel rendelkező versenyzőtársaknak, lovas embereknek is és így szinte Vajdaság egész területét lefedjük azzal, hogy mindenhonnan érkeznek a lovasok. A cél az, hogy minden tehetséges lovasnak legyen lehetősége megmérettetni magát.

Az esemény neve elsősorban a lovasversenyről szól, mégis komoly hangsúlyt kapnak a kísérőprogramok. Melyeket emelné ki ezek közül?

– Kiemelném a főzőversenyt, ami minden évben óriási érdeklődést vonz. Idén 40 csapat méri össze tudását, a kötelező étel amit a csapatoknak el kell készíteniük az a gazdag betyárgulyás lesz. A szervezők biztosítják a húst és a tüzelőfát, a csapatok hozzák a fűszereket és az egyéni ízt. A zsűri nemcsak az ízvilágot, hanem a sátrak hangulatát, hitelességét is értékeli, de a főzőversenyen a legfontosabb a közösségi élmény, ez mindennél többet ér. A kézművesvásár is fontos eleme a napnak, kizárólag hagyományos technikával dolgozó kézművesek vehetnek részt, ipari termékeknek nincs helyük. És persze ne feledjük az egyre népszerűbb kocsitoló versenyt sem. Négy csapat vesz részt, két tradicionális kocsit tolnak, ezek Magyarországról érkeztek, Kocs községből, nem véletlenül. Ez a program tavaly is színt vitt a rendezvénybe, most is sokan várják.

A gyermekekre is gondolnak. Hogyan lesz lehetőségük bekapcsolódni a versenyzés világába?

– Tavaly új kategóriákat vezettünk be, hogy folyamatossá tegyük az utánpótlást. Így külön van Huszárgyerek Vágta a 10–13 éveseknek és Kishuszár Vágta a 14–17 évesek számára. Korábban a 16–17 évesek kiestek a rendszerből, most azonban ők is megtalálják a helyüket. Sőt, az egyik korábbi kishuszár mára már felnőtt versenyzőként győzött a Vajdasági Vágtán. Ezek a példák is mutatják, milyen fontos szerepe van a rendezvénynek a fiatalok megszólításában.

A vágta döntőjét idén is Szilvásváradon rendezik meg. Hogy látja, mennyire tudnak a vajdasági lovasok érvényesülni nemzetközi mezőnyben?

– Az eredményeink magukért beszélnek: többször is sikerült hazahoznunk a Nemzeti Vágta fődíját, az 1848-as szablyát. Ez azt bizonyítja, hogy itt, a délvidéken komolyan fejlődik a lovaskultúra. Egyre több vajdasági család kezd foglalkozni lótenyésztéssel, és ami még fontosabb, egyre több gyermek nő fel úgy, hogy természetes számára a lovas életforma. A vágta ebben is segít, visszahúzza a fiatalokat a képernyők elől a természetbe, és megmutatja, mit jelent valóban felelősséget vállalni egy élőlényért, valamint megismerkedhetnek a lovas hagyományokkal. 

Ön hogyan került közel a lovassporthoz? Mit jelent önnek a vágta?

– Gyerekkoromban a szüleim földművesek voltak és természetesen volt lovuk. Akkoriban gyakran hajtottam is az igáslovakat. Aztán később a nagyobbik fiam lett szenvedélyes híve a lovassportnak, az ő kérésére vásároltuk meg az első lovunkat és lépésről lépésre fejlődtünk. Azóta fogatsportban is versenyzünk, megnyertünk már Balkán Fogathajtó Bajnokságot és a szerb nemzeti bajnokságot is. Szóval mondhatom, hogy a lipicai lovak körül zajlik az életünk. Lovat tartani életérzés. A ló nem beszél, de szavak nélkül is kifejezi, amit érez. Aki vele foglalkozik, az tudja, mennyi odafigyelést, szeretetet igényel és milyen sokat viszonoz. Ez a kapcsolat, ember és ló között, valóban különleges, és minden pillanata ajándék.

Végül: mit üzenne azoknak, akik még nem döntötték el, hogy ellátogatnak-e a május 24-i eseményre?

– Azt mondanám: érdemes eljönni. A Vajdasági Vágta nemcsak a lovassport ünnepe, hanem közösségi találkozási pont is. Egy nap, amikor a családok együtt lehetnek, élményeket szerezhetnek, szurkolhatnak, kóstolhatnak, vásárolhatnak, és a nap végén még egy operettgálát is láthatnak. A helyszín – Szabadka lóversenypályája – tökéletesen alkalmas erre, a hangulat garantált. Szeretettel várunk mindenkit, hogy együtt ünnepeljük meg mindazt, ami közös bennünk: a hagyományt, a kultúrát, a lovas szenvedélyt.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Bunford Tivadar (Molnár Edvárd felvétele)