Három és fél évnyi megtorpanás után az uniós úton, a múlt héten Marta Kos biztos sürgette Szerbiát, hogy haladéktalanul hajtsa végre a vállalt reformokat. Belgrád azt válaszolta, hogy az EU-hoz való közeledés az új kormány prioritása lesz.
Brüsszeli források ugyanakkor úgy értékelik, hogy a 3-as klaszter megnyitása a közeljövőben nem valószínű. A fő okok között a lényegi reformok elmaradását, az ország politikai és társadalmi válságát, valamint az Oroszországhoz fűződő viszonyt említik – beleértve a szerb elnök tervezett moszkvai látogatását is.
Marta Kos legutóbbi belgrádi látogatása során arra szólította fel Szerbiát, hogy hajtsa végre azokat a reformokat, amelyek szükségesek a 3-as tárgyalási klaszter megnyitásához. Ezek olyan intézkedések, amelyekre Belgrád már a múlt év novemberében kötelezettséget vállalt egy informális dokumentumban, amelyet az EU tagállamainak nyújtott be. Ebben a dokumentumban Szerbia többek között három médiaszabályozási törvény elfogadását, a választói névjegyzékről szóló törvény kidolgozását, valamint az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testület új tagjainak kinevezését ígérte még 2023 végére. A dokumentum célja az volt, hogy Szerbia elkötelezettségét mutassa a reformok iránt, és hozzájáruljon a klaszter 3 2024. decemberi megnyitásához, de ez végül nem történt meg. A következő tervezett időpont a megnyitásra január vége vagy február eleje lett volna, de az ígért reformokat ebben az időszakban sem hajtották végre. Közben a hónapok óta tartó egyetemi és civil tiltakozások váltak megkerülhetetlen tényezővé Belgrád és Brüsszel kapcsolatában.
Kos még belgrádi látogatása előtt kijelentette: „a tüntetők oldalán állok”, hozzátéve, hogy ugyanazt követelik, mint az Európai Bizottság.
– A tárgyalások során jogállamiságot, a korrupció elleni küzdelmet, közbeszerzési reformokat, médiaszabályozást és választási törvénykezést követelünk Szerbiától. Ezek nélkül az ország nem tud közelebb kerülni az EU-hoz – mondta Kos.
A másik kulcsfontosságú téma az Oroszországhoz való viszony, amely új lendületet kapott. Aleksandar Vučić elnök bejelentett moszkvai látogatása, valamint az orosz FSB biztonsági szolgálatnak a belgrádi demonstrációkon alkalmazott hangfegyver vizsgálatában való részvétele kapcsán. Diplomáciai források szerint ezek az események – különösen a moszkvai látogatás – több tagállam számára vörös vonalat jelentenek, amelyek után a klaszter 3-ról való tárgyalás gyakorlatilag lehetetlenné válik.
Jessica Rosénkrantz svéd EU-ügyi miniszter kijelentette: május 9-én Moszkvába utazni az Európa Nap megünneplése helyett „rossz irányba tett lépés” lenne. Hozzátette, hogy az orosz propagandisztikus narratíva elfogadása az EU értékeinek megsértéseként és az ország stratégiai irányvonalától való eltérésként értelmezhető.
– A szerb vezetés felelőssége, hogy megmutassa, komolyan gondolja-e az EU-csatlakozást – jelentette ki a miniszter, aki nemrégiben Belgrádban járt.

Nyitókép: Pixabay.com