2024. szeptember 20., péntek

Soha többé üldöztetés, soha többé pogrom

Huszonkilenc évvel ezelőtt kezdődött a Vihar hadművelet

Szombaton este Loznicán, a Lagator sportstadionban tartották meg a Vihar hadművelet 29. évfordulója alkalmából rendezett központi megemlékezést, amelyen a szerb államvezetés és a boszniai szerbek politikai képviselői vettek részt, illetve osztották meg gondolataikat az egybegyűltekkel. A Vihar elnevezésű hadműveletet 1995. augusztus 4-e és 8-a között hajtották végre a Krajinai Szerb Köztársaságban.

A szerbiai Menekültügyi és Migrációs Biztosság kimutatása szerint a horvát katonai és rendőrségi alakulatok több mint 250 ezer szerb nemzetiségű polgárt üldöztek el otthonából, és több mint 1700-an életüket veszítették vagy eltűntek. A rendelkezésre álló adatok értelmében a halálos áldozatok közül 1211-en civilek voltak, több mint 60 százalékuk 60 évnél idősebb személy. Az áldozatok között 548 nőt és 12 gyermeket jegyeznek.

A központi rendezvényen a hadműveletet túlélők emlékezését megörökítő kisfilmeket vetítettek, majd egyikük, Nataša Basta Đorđević tanárnő, személyesen is felszólalt, felidézve a majd három évtizeddel ezelőtt történteket. Külön kitért a horvát alakulatok vadászgépekkel végrehajtott támadására, amelynek során 1995. augusztus 7-én a Bosanski Petrovac és Ključ közötti úton a menekülő szerbekre lőttek. Sajtóhírek szerint akkor 13-an veszítették életüket, közülük 6-an gyermekek voltak, további 50 civil pedig megsebesült.

Soha többé nem lesz üldöztetés, sem pogrom, sem traktorok – emelte ki az emlékezőkhöz szólva Aleksandar Vučić köztársasági elnök, aki a traktorok említésével a 29 évvel ezelőtti menekülés körülményeire utalt. Az államelnök arra is emlékeztette hallgatóságát, hogy a Vihar hadműveletről 10 éve emlékeznek meg Szerbiában, korábban ez nem volt gyakorlat. Ezzel összefüggésben háláját fejezte ki Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, amiért segítséget níújtott az emlékezés hagyományának megteremtésében. „Augusztus első napjai a szerb nép számára a szomorúság időszaka, ilyenkor áldozatainkra, az elüldözöttekre, valamikori otthonaikra és a kioltott gyermekéletekre emlékezünk” – fogalmazott Vučić, és hozzátette: azok, akik ezekben a napokban ünnepelnek, soha nem értik meg, hogy nincs mit ünnepelni, hiszen nem volt győzelem, mivel a tankok, amelyek egyikén az amerikai nagykövet is ült, traktorokon menekülő asszonyokkal, gyerekekkel és idősekkel találták magukat szemben. A traktor a mártírság, a csodálatra méltó emberek szimbóluma – emelte ki.

Vučić az igazságtalanság és a szavai szerint megkérdőjelezhető győzelem kontextusában az ENSZ Közgyűlésében nemrégiben elfogadott, a hazai sajtóban srebrenicai határozatként emlegetett dokumentumra is kitért. Szerbia a világ legbefolyásosabb államaival szállt szembe, szemléltetve: elég volt a Balkán legüldözöttebb népére való nyomásgyakorlásból – hangsúlyozta. Emlékeztetett arra, hogy „a világ összes szabadságszerető, független népének a nevében emeltük fel hangunkat, és bebizonyítottuk, hogy a kis országok is győzedelmeskedhetnek”.

A sírok a gyászra emlékeztetnek, míg a Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában emelt emlékművek a szerb nép ismételt megalázásának a kísérletére – emelte ki alkalmi beszédében Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, majd a jövőbe nézés, ám az emlékezés lángja őrzésének a fontosságát hangsúlyozta. Hozzátette, büszke a szerb össznépi nemzetgyűlésen meghozott kiáltványra, amelynek értelmében a szerb nemzet egységes. „A változó világban csak akkor lehetünk a megoldás része, ha egységesek vagyunk, ellenkező esetben ismét áldozattá válunk” – jegyezte meg Dodik.

Az emlékmisét Porfirije szerb pátriárka szolgáltatta, a béke pótolhatatlanságáról beszélt. Szavai szerint minden erőszak, háború és vihar ellen békével kell küzdeni. Rámutatott, a szabadság ugyancsak mindenekfelett áll, és soha nem lehet üzérkedés tárgya.
Ana Brnabić, a szerbiai képviselőház elnöke Instagram-profilján osztotta meg gondolatait a közvéleménnyel, emlékezésre kérve fel az embereket. Leszögezte, a Vihar hadművelet pogrom volt. A szerb nép ereje a fennmaradáshoz való ragaszkodásában rejlik – emelte ki Miloš Vučević kormányfő, ugyancsak a közösségi oldalán, és aláhúzta, hogy a szerb nép napjainkban erősebb, mint valaha. Ivica Dačić külügyminiszter és kormányalelnök szintén Instagram-profilján szólt a közvéleményhez, felidézve a 29 évvel ezelőtt kezdődött katonai akció részleteit, és emlékezésre kérve fel a polgárokat. A megemlékezésen részt vett Maja Gojković tartományi kormányfő is.

 

Nyitókép: A Vihar hadműveletről 10 éve emlékeznek meg Szerbiában, korábban ez nem volt gyakorlat (Fotó: Beta)