2024. május 9., csütörtök

Tölgyfaágak melegében

A hétvégén ünnepelték a karácsonyt az ortodox hívek

Országszerte több településen is művelődési műsorokkal, koncertekkel és közös tölgyfaág égetésével ünnepelték a karácsonyt a hétvégén a pravoszláv hívek. Az új Gergely-naptár és a régi, julián naptár között ugyanis tizenhárom nap a különbség, így a szerb pravoszláv egyház a karácsonyt január 7-én ünnepeli. Vasárnap túlnyomórészt a csendes családi elvonulások jegyében zajlott, a karácsony előestéjén azonban sok vajdasági településen szerveztek közösségi találkozókat: a városi tereken gyülekeztek többek között az újvidéki és a szabadkai pravoszláv hívek is, de újságíróink Nádalján is jártak a hagyományos badnjak-égetésen.

Újvidéken szinte minden városrészben szerveztek közös karácsonyi előestét. Az ortodox karácsony meghatározó jelképét, a tölgyfaágat a tereken égették el. A hagyományos cselekedetet a legtöbb helyen élő zene és tüzijáték is kísérte. A legnagyobb népünnepélyt a Klisza városrészben tartották meg, ahol a lakosok már napokkal az ünnep előtt előkészítették a badnjak égetésének helyét. Zenével és tüzijátékkal ünnepeltek azok a hívők is, akik az Európa sugárúton gyülekeztek. Több kisebb téren a templomok előtt, az esti szertartás után került sor a tölgyfaágak közös égetésére.

KÖZÖS ÜNNEP, KÖZÖS IMÁDSÁG SZABADKÁN

Karácsony előestéjén szervezetten gyújtottak tüzet és égették el a magukkal hozott tölgyfaágakat a hívek Szabadkán is. Szombaton egymás felé fordulva, a családot és a barátokat előtérbe helyezve közösen ünnepeltek a pravoszláv hívek. Reggel nyolc órakor gyülekeztek az Urunk mennybemenetele ortodox templom előtt, majd kocsisorral mentek ki a makkhetesi erdőbe, ahol a férfiak vágtak egy-egy tölgyfaágat. Az ágakat hazavitték, ezzel is jelképezve a kis Jézus eljövetelét. Napnyugtakor szintén a templom elől indult a tölgyfaágat szállító lovas kocsi Szabadka főterére. A központban felállított színpadon művelődési műsort adott a Szent Száva Művelődési Egyesület az ortodox egyházzal karöltve. Dalokat énekeltek, verseket és köszöntőket mondtak, valamint Jézus születésének történetét játszották el a fellépő gyerekek. Miután megérkezett a lovas kocsi, rajta a badnjačarral, vagyis a tölgyfaágat hozó pásztorral, aki a szokásokhoz híven a következő szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket: Jó estét, és boldog szentestét! A pravoszláv papok ezután megszentelték a nagy ágat és a hívek által hozott kis ágakat is. A közös imádság alkalmával a felállított máglyára tették a megszentelt tölgyet. Az ünnepélyen felszólalt Stevan Bakić polgármester is, aki üdvözölte a pravoszláv híveket, és köszönetét fejezte ki, hogy az esős időjárás ellenére is, mint egy összetartó család, ennyien eljöttek.

Szabadka főterén a pravoszláv papok megszentelték a tölgyfaágakat, melyek égetését közös imádság előzte meg (Fotó: Gál Hermina felvétele)

Szabadka főterén a pravoszláv papok megszentelték a tölgyfaágakat, melyek égetését közös imádság előzte meg (Fotó: Gál Hermina felvétele)

– Népünk a karácsonyt történelmi és szellemi gyökereiben ünnepli meg, és ez nemzedékről nemzedékre száll, lelkesen ápolva a hagyományokat. Ezt a napot a tisztelet övezi, a békéért, az egészségért és a szeretetért imádkoznak a hívek. Ezért ma este imádkozzunk a Koszovóban, a boszniai Szerb Köztársaságban, Montenegróban és bárhol a világon élő testvéreinkért is. Imádkozzunk országunk és városunk békéjéért és jólétéért is – hangsúlyozta a polgármester, és áldott, békés karácsonyi ünnepeket kívánt a jelenlevőknek.
A műsor végén minden hívő a máglyára dobhatta megszentelt tölgyfaágát a családi melegség tiszteletére, ezzel is emlékezve a bibliai jelenetre, amikor József tüzet rakott, hogy a kis Jézus melegedhessen. Az éjféli liturgiákat az Úr mennybemenetele templomában és a sándori Szent Demeter templomban tartották meg.
SZENTTAMÁS KÖZSÉGBEN IS HŰEN ÁPOLJÁK AZ ŐSI SZOKÁSOKAT
 
A pravoszláv hívek a Szenttamás községhez tartozó Nádalján is fontosnak tartják a karácsonyi hagyományok őrzését – mondta a közösségi ünnepen Ivica Surdučki, a nádaljai helyi közösség tanácsának elnöke. A falubeliek az idén is a negyvennapos téli böjt utolsó napján, január 6-án kora reggel lovakkal és fogatos kocsikkal indultak az ágakért, s azokat a nap folyamán elvitték az ünnep komájához (kum). Ezt követően az összeset körbevitték a település utcáin, és meghívták a falubelieket, hogy közösen égessék el a tölgyfaágakat, ugyanis a hit szerint a kis Jézus is a tölgyfaág tüzénél melegedett. A karácsonyi tuskó egyben Krisztus keresztfáját is jelképezi.

Nádalján lovakkal és kocsikkal hozták a közös ünnepre a kivágott
tölgyfaágakat (Fotó: Paraczky László felvétele)

Nádalján lovakkal és kocsikkal hozták a közös ünnepre a kivágott tölgyfaágakat (Fotó: Paraczky László felvétele)

− Útközben sokan társultak hozzánk, a lovas kocsiktól a traktorokon át a személyautókig hosszú menetoszlop alakult ki, és zászlókkal, templomi lobogókkal vonultunk végig a településen. Az istentisztelet előtt behoztuk az ágakat a templomudvarba és miután a papok megáldották, felkerültek a máglyarakásra. A szenttamási önkormányzat ez alkalomból minden gyerek számára újévi csomagot biztosított, tűzijáték is volt, a helyi közösség pedig forralt borral és pálinkával várta az ünneplőket – mondta Ivica Surdučki.

Az ünnep lényegéről szólva Nikola Stupar pravoszláv pap elmagyarázta, az örömhír, hogy Isten annyira szeretett minket, hogy az első karácsonykor elküldte az ő fiát, hogy megkeressen és megmentsen minket.

− Mint mindannyian, Jézus is gyermekként jött a világra, ezzel a Jóisten rámutat a család, mint közösség fontosságára és arra, hogy miért fontos követni Jézust. Manapság, amikor sajnos sok házasság felbomlik, meg kell vizsgálnunk a szívünket, hogy vajon megtettünk-e mindent a hozzánk legközelebb állókért. Istennek ugyanis éppen az a legfontosabb, hogy úgy szeressük embertársainkat, mint önmagunkat, és amikor kell, áldozatot hozzunk értük – fogalmazott Nikola Stupar.

A vertep, azaz a betlehemezés szokásainak felelevenítésére Snežana Miloščin nádaljai hitoktató az idén a harmadikos és a negyedikes diákok egy-egy csoportját készítette fel. Kérésünkre elmondta, hogy a kereszténység előtti időkhöz köthető hagyomány rendkívül népszerű manapság a gyerekek körében, akik énekelve, táncolva játsszák el Jézus születését.

A tölgyfaágakból és tuskókból álló máglyákat Turián szombaton délután háromkor, Szenttamáson pedig négy órakor gyújtották meg. Csomagosztás és tűzijáték is volt.

Nyitókép: Ünnepség az újvidéki Telep városrészen (Fotó: Ótos András felvétele)